Snak

Mere indhold efter annoncen
Frygten for at tabe > viljen til at vinde.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Handlingslammede på banen og bænken i 2. halvleg. Utroligt man ikke gør noget lang tid før. Vi begynder først for alvor at jagte, da Hansen (fornemt, i øvrigt) piller det straffespark.

Stor skuffelse oven på en lovende første halvleg. Hvordan kan det gå så galt...
Midtjylland!
Med den europæiske fiasko, tænker jeg den står på damage control de næste dage, hvor der skal ryddes op i truppen.

Pusic videre og fint nok for det, selv om jeg tror han kan blive god for FCM. Det er ikke imponerende trænerarbejde at vi ikke fik mere ud af Pusic. Men okay, han er selvfølgelig ikke 2 meter høj.

Tror det bliver nogle ret vilde sidste transferdage hvor Barcas Dembele handel vil skabe en domino-effekt som sætter gang i mange handler.
Endvidere er de store engelske milliardforretninger nok heller ikke helt færdige med at handle og da de aktuelt ikke forstærker sig for meget under 500 millioner per spiller, så vil vi se mange penge bliver skubbet ud i systemet

Det kan måske betyde at der er en klub som får de 50+ millioner i hånden som der skal til for at købe Paul og så vil jeg tror at Benham have lukket det hul som Europa skabte i budgettet.

Novak ryger nok også, men en periode med skader og dårligt spil, han næppe øget prisen på ham.

Håber og beder til at man finder økonomien til at få en anstændig central forsvarsspiller ind. Halsti er ikke på Superliganiveau og bør løses fra kontrakten, Riis har været tåkrummende ringe og tror ikke han får mange flere chancer i år og Korcmar er den størst kat i sækken vi længe har købt. En pivhamrende ringe forsvarsspiller, som er svag på bolden og med massive placeringsproblemer. Det var desværre gennemskueligt utroværdigt at han blev snakket op som en anden frelser. Der mangler ganske enkelt styring og kvalitet i det forsvar og det får vi kun igennem et køb.


Var Martin P så dårlig at han ikke kan/kunne komme på holdet hos jer ?, eller var det et udslag af Thorup effekten
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Som jeg ser det, er Pusic en fin angriber, som FCK nok skal få glæde af på den korte bane. Han kræver dog lidt særbehandling, og den slags kan Thorup ikke kapere. Derfor var det i alles interesse at skilles, for han ville ikke blive brugt i FCM.

Han gjorde det fint i Sparta Rotterdam i foråret. Han ved stadig, hvor målet står.
Midtjylland!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man må undre sig over at de ikke kunne bruge Sørloth i Holland, det er godt set må man sige
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Han er et Kanon koeb. Til gengaeld sejler forsvaret stadig, Korcmar og Sparv er alt for langt fra og det er heldigt Lyngby ikke ramt bolden rigtigt.

Der er flere maal I denne kamp
Han er i hvert fald startet godt, han har ikke Pauls spidskompetancer mht den voldsomme fysik, men er bedre i næsten alle andre facetter af spillet, han er hurtigere, bedre med bolden, bedre blik for medspillere og (på et tyndt grundlag) en bedre afslutter.

Jeg er fan, men ville hellere spille med Paul alligevel.
FCM Liverpool
Werder Bremen skulle have smidt et første bud på 7 mio. euro efter Paul Onuachu.

Hvis Steinlein lige kan presse citronen lidt mere, så lad det ske og brug lidt af overskuddet på at hente den forsvarsgeneral, vi mangler. Hvis vi kan få det, så vil jeg være rigtig positivt stemt.
Midtjylland!
@Benzo jeg tror altså du undervurderer Paul lidt. Han er jo bl.a. fantastisk med bolden :)

Jeg håber vi kan få 10 mio. euro. Man har vel lov til at drømme :)
Annonce