Snak

Mere indhold efter annoncen
Vildt de kan dømme forkert offside på Duelund 3! gange. Det er jo helt absurd. Den sidste er han jo havlanden meter onside?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Det er vidst en "3 point og videre" kamp. Håbløs anden halvleg hvor vi slet ikke viser det spil vi gjorde i første, selvom det da ville have været rart hvis linjevogterne havde husket brillerne og der var blevet scoret på mindst én af de chancer vi blev frarøvet.

Dovbyk gjorde et godt indhop mod Brøndby, knap så meget idag, han virkede ikke specielt kølig foran kassen.
FCM Liverpool
Synes det komisk, at de såkaldte "eksperter" efter samtlige kampe i foråret har udtalt, at FCM ikke ligner et guldhold. 12 point efter 5 kampe, uden Onuacho, Hassan, Drachmann og Dal Hende i de fleste kampe.
Puha, Dovbyk ligner ikke ligefrem den bomber vi går at håber på. Vildt så rustent og ubeslutsomt ringe det så ud.

Blev de rost i søvn i halvleg? Det så da nærmest sådan ud og man er overhovedet ikke i kontrol undervejs.

Syntes ellers der er mange stærke i første halvleg, men man må ikke falde så dybt og syntes Thorup venter alt for længe med at foretage de udskiftninger til at få rettet op.
Der er lidt for meget "3 point og videre" stil over det her. Vi får godt nok 3 point, men det har været alt andet end sikkert. Jeg tror, at man får det rigtig svært mod FCN, hvis ikke der strammes op. Hold kæft vi savner Paul og de andre skadede spillere...
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig, 4 sejre i 5 kampe lyder overbevisende, men der er ikke nogen af kampene hvor man sådan har følt sig helt overbevidst om at de 3 point ville blive hevet hjem før dommeren fløjtede af. Men første halvleg idag var dog noget nær det bedste vi har præsteret på denne side af vintervinduet, håber en uges pause kan hjælpe til at det kan overføres til næste uge mod FCN.

Det bliver dog en helt anden kamp, det vil helt klart hjælpe på vores chancer, hvis dommeren tillader en ´international´ linje, så kampen ikke bliver fløjtet i stykker når de små FCN´er smider sig i hver nærkamp. Paul ville virkelig være rar at have til rådighed i den kamp, men som jubeloptimist er jeg fortrøstningsfuld alligevel.
FCM Liverpool
Benzo

4 sejre i 5 kampe lyder overbevisende, men der er ikke nogen af kampene hvor man sådan har følt sig helt overbevidst om at de 3 point ville blive hevet hjem før dommeren fløjtede af.


Lad os vende den om. Vi har hentet 12 ud af 15 point, 2,2 point i snit, uden at ramme vores topniveau, eller vores forventede topniveau. Hvad skal det så ikke blive til når vi rigtigt begynder at spille godt fodbold :)

Skal vi ramme det topniveau, så tror jeg til gengæld også vi er afhængige af at Paul kommer retur, i storform.

Frank løber og slider, men det er tydeligt han ikke er en afslutter og der er langt mere Salami, Femi eller Izunna over ham, end der er offensiv midtbane.

Dovbyk kom til chancer i går, men virkede lammet i afslutningerne. Måske er det nerver, men tænker han bør have prøvet større i Ukraine. Nu skal have lige have chancerne og hellere at han får afsluttet ringe, end slet ikke at komme til noget (Kraev), men det er heller ikke ham jeg forventer der bomber her i foråret.

Så det er Paul vi skal have i gang igen hvis klaveret skal spiller. Men kommer han den?? Hmmm...
Det kan da også være vi har ramt vores topniveau, og det er derfor sejrene er kommet i hus. Har svært ved at se hvem der skal oppe sig meget mere i denne sæson af vores foretrukne start-11, der gør at vi når et højere niveau end det vi ser nu.

Enig i at Frank på ingen måde er den vi skal hænge den offensive hat på, og tænker egentlig også at selvom det officielt har været 3-4-3 vi har spillet når han har været med, at det reelt er en 3-5-2. Det gør så også at vi er ret afhængige af at Duelund og Wikheim kan blive ved med at finde offensive løsninger, synes de har startet ret pænt, selvom jeg godt kunne tænke mig lidt mere slutprodukt på især Wikheim.

Sådan ift næste sæson (selvom det er ret tidligt at snakke om den) kan jeg godt forestille mig at vi kommer til at se 3-5-2 noget oftere, med de mange spændende centrale midtbane folk der er på vej fra akademiet i mente, samtidig med at vi ikke ligefrem drukner i superliga-parate angribere. Det skulle da lige være hvis Dovbyk viser sig som en åbenbaring, og selvom han da har spændende kvaliteter, blev jeg lidt negativt overrasket over hans afslutningsfærdigheder, selvom det selvfølgelig er alt for tidligt at konkludere noget som helst om ham endnu.
FCM Liverpool
Uafgjort i Farum er ikke nogen katastrofe, og pænt af Horsens at de skaffede sig ét point mod Brøndby, så der er samling på top-holdene inden slutspillet.

Men for sørensen jeg var ærgelig over adskillige situationer i kampen igår, Kians hjerneblødning er naturligvis den værste, og det må undre at en så erfaren spiller som ham, laver en så graverende fejl. Det var også lidt træls at vores måske mest målfarlige spiller i Dal Hende, vælger at heade over mål fra to meters afstand, da han gør det står der 0-0, og er sikker på vi havde set et helt andet kampbillede hvis vi var kommet foran.

Bortset fra det, må man nok erkende at vi var det næst-bedste hold i går, der mangler stadig en del før vi ser det hold der var så meget ovenpå i efteråret, og spørgsmålet er om vi når at få det at se, før mesterskabs-toget er kørt. Jeg er i hvert fald ikke vildt optimistisk her én runde før slutspillet.
FCM Liverpool
Ærgerligt med Kians hjerneblødning, og Asante havde nærmest ikke sat en fod rigtigt indtil. Synes faktisk, at Kian i 2018 har været trebackkædens svageste led rent defensivt, så måske Sanneh skulle have chancen.

FCM havde chancerne på en ekstremt svær bane, hvor vores spillere skøjtede rundt i store perioder. Baidoo og Onyeka skulle have scoret i 2-mod-1 til sidst.

FCN var dog det bedre hold og står alligevel endnu længere fra top-2 efter kampen. Dertil kommer selvfølgelig Horsens´ point mod BIF, og jeg kan sgu godt lide Bo & co. Lad dem endelig komme i top-6.

En fornuftig opstart på 2018, med eller uden skader, men der skal bygges på offensiven.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Annonce