Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber at Dovbyk får chancen fra start. En stor, stærk angriber/opspilstation til at supplere det lette kavaleri vil give os flere strenge at spille på.


Er ikke uenig. Jo mere han får spillet, jo bedre bliver det. Han har bestemt vidst et par ting modsat Kraev.

Tror dog Frank starter i dag - Men jeg er ihvertfald at finde på nordtribunen.


EDIT: Ganske som ventet - Jeg håber Sanneh griber chancen og overbeviser Thorup om han skal spille fremfor Korczsmar. Dejligt at se Oliver Drost ikke er med - Han er virkelig en interressant spiller.
Captain America. FCM
Jeg havde også håbet at se Dovbyk fra start, når nu Paul tilsyndeladende er gået voldsomt i stykker, er Dovbyk nok vores bedste bud på en angriber.. Eller det tror jeg da, lidt svært når han nu ikke får særligt med spilletid.
Men han scorede da for Ukraines u21 landshold i landskampspausen, så han kan da score mål, om ikke andet.
FCM Liverpool
Ikke en særlig god kamp igen i dag, mod ACH - Men 3 point er trods alt det vigtigste.

Bundsolid indstats af Sanneh - Han starter forhåbentlig fremover. Menes kun der var en enkelt gang han fumlede med bolden. Luftduellerne vandt han derimod.

Dobvnyk kom ind forholdsvis tidligt i dag, det var dejligt at se. Jeg synes han viste fine momenter, som sagt skal han bruge tid, men han kommer med noget fysisk mod modstanderne..

Duelund var helt væk i dag sammen med Onyeka.. Wikheims præstation var nogenlunde.

Men igen så vi en Kraev der kom ind og løb rundt på banen som en hovedløs kylling - Måske noget kontinuerligt spilletid, kan hjælpe på det. Tænker lidt man evt. kunne prøve at leje ham ud.

Captain America. FCM
Midtjylland skulle efter sigende være tæt på en ny spiller.

Frederik Gytkjær.
Har du en kilde?

Eller er det insider viden?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad skal vi dog med Frederik Gytkjær.. Havde det været Christian var det mere os...

At hente Frederik virker for uambitiøst i mine øjne.
Captain America. FCM
Jeg håber det er en and, Frederik Gytkjær er ikke engang en profil hos et norsk midterhold, kan ikke se ham forstærke os.
FCM Liverpool
Er der yderligere nyt omkring den potentielle signing?

Gytkjær virker også en smule uambitiøst, men han kan dække kanterne (må være favorit-positionerne) i en 3-4-3 og med den aktuelle mangel på bredde, så kan det måske give mening, selv om jeg da også gerne så at vi sigtede højere..

På talentsiden vælter vi os ikke ligefrem i offensive spillere som vi skal have kørt i stilling, så mener ikke det er en bekymring de næste par år, med mindre en af de nye nigerianere er en ny superstjerne.

Men altså er de mest spændende offensive spiller, 16-17 år, så der vil gå lidt endnu før vi ser dem..
På talentsiden vælter vi os ikke ligefrem i offensive spillere som vi skal have kørt i stilling, så mener ikke det er en bekymring de næste par år, med mindre en af de nye nigerianere er en ny superstjerne.


Ved ikke om jeg er enig, jeg kan godt se Mikael Andersson eller Sebastian Buch Jensen blive spændende offensive profiler, som om ikke andet er værd at holde øje med. Er dog enig i at det ikke virker til at vi har nogen decideret 9´er på vej fra akademiet, der er ikke nogen ny Paul på vej.

Vi får også Mabil tilbage fra Portugal til sommer, det er vel også ved at være på tide han gør sig gældende for vores hold snart, hvis han da ikke skal sendes videre i systemet på mere permanent basis.
FCM Liverpool
Andersson har nogle af de egenskaber en god wing/kant i FCM skal have og han er meget stærk mand/mand, men han har desværre en alt for høj skadesfrekvens at virkelig tror på et gennembrud og syntes heller ikke han har imponeret synderligt i de Vendsyssel kampe jeg har set.

Sebastian Buch er bestemt også en dygtig spiller, men tror desværre han mangler spids-kompetencer til at slå igennem og tror ikke FCM vil give ham de 2-3-4 år der skal til for at han, måske, slår igennem. Jeg ser ham mere få en karriere som en Vito, Alexander Ludwig eller Nicolai Ritter, hvilket heller ikke er så skidt endda.

Begge spillere må meget gerne bevise at jeg tager fejl, det er blot udtryk for min holdning, men de skal hurtigt slå igennem hvis de ikke skal overhales nedefra.

Kan se man har hentet et højt hylster af en nigerianer til akademiet. Lad os håbe han er en ny Paul, bare med bedre be- og afslutninger..
Annonce