Jeg har ikke set interviewet i dag. Jeg holder mig som udgangspunkt fra Onside når jeg kan. Især i runder som disse. En skam at man er tvangsindlagt til at SKAL se deres meget farvede tilgang til dansk fodbold, hvis man er typen der egentlig godt kan lide debat, nedtakt og snak om runden osv. Et ærgerligt monopol de har der, men det er en anden snak.
Men i forhold til Claus Steinlein generelt, så kan jeg rigtig godt lide ham. Det kan jeg af flere grunde:
For det første kan jeg personligt godt lide, at man tør melde ambitioner ud. Jeg er personligt pissetræt af den der tendens (især hos jyske provinsklubber) at man er så pissebange for at turde sige, at man gerne vil udfordre københavnerklubberne. Jeg synes det er en skam for ligaen, at man nogen gange har følt at FCK har kunne lalle et meskerskab hjem uden egentlig at spille sig ud, fordi de andre hold har været nærmest bange for dem. Derudover synes jeg egentlig det er lidt sjovt mange i FCK hader Steinlein SÅ meget. Han fremstår for mig egentlig på mange måder med samme arrogance og bedrevidenhed der har klædt FCK med Holmstrøm, Ståle osv i mange år. Der ved jeg godt at forskellen naturligvis er at "FCK har noget at have det i". Det er naturligvis korrekt, men jeg tror bare på at første skridt med at lykkedes er at man tør stå ved at det er det man vil. Det kan jeg godt lide Steinlein for.
Derudover synes jeg nogen gange folk har en tendens til at læse hvad de TROR Steinlein siger, og ikke hvad han egentlig siger. Manden har gentagende gange udtrykt stor respekt for Ståle, FCK osv. Nok også mere end der nogensinde er sket den anden vej. Han har aldrig udtalt at man er på niveau med FCK hverken i Danmark eller Europæisk eller noget som helst.
Jeg har også respekt for, at jeg egentlig synes at Steinlein altid går efter bolden og ikke manden. Steinlein har været udsat for flere angreb på hans person, og jeg synes altid han holder sig for fin til at give igen på den personlige front. Det har jeg respekt for.
Men hovedsageligt kan jeg godt lide Steinlein fordi han elsker, og brænder for den klub jeg selv elsker og brænder for. Så tror jeg man kan tilgive mange ting. Han er passioneret og vil det bedste for klubben. Men jeg tror bestemt også at han er god til hans arbejde. Ja klubben har fået fået en væsentlig stærkere økonomi i forbindelse med Benhams indtog, men man har jo ikke fået en sugardaddy der bare smider uendelige ressurcer i klubben. De penge Benham har smidt i klubben (som han i øvrigt har fået tilbage igen) er ikke engang på niveau med det f.eks. AaB fik for et Champions League gruppespil. Pengene i FCM er bare blevet forvaltet rigtig rigtig godt. Penge er ikke nok, de skal bruges på en rigtig måde, det kan i også nikke genkendende til i FCK tænker jeg.
I forhold til Table of Justice generelt er det som Toon Toon skriver vigtigt at holde sig for øje, at det ikke kun er noget man snakker om som dårlig undskyldning når det galt, men faktisk noget man bruger i dagligdagen til at måle performance.
Da man først snakkede om det må jeg dog indrømme at jeg decideret krummede tæer over hvor plat jeg synes det var. Kan ikke engang huske i hvliken sammenhæng det var (udover at vi havde tabt), og jeg egentlig synes, at vi allerede var nok til grin efter den kamp. Det har måske også noget at gøre med det var Rasmus Ankersen der sagde det, og for mig fremstår han egentlig som det, jeg på godt jysk ville kalde lidt af en narrehat. Han virker som mig bedst når han tier stille.
DK: FC Midtjylland
Mener at den danske Supercup bør genindføres!