Det siger vel en del om Ståle Solbakken at han taler om FCMs manglende klasse, og så følger det op med så klasseløs kommentar :) God lir, ville ønske jeg kunne læse kommentarene.
Det fortæller historien om en presset træner og ditto manager. Han har købt et hold med glasben suppleret med gamle ben. Derfor er holdet faldet fra hinanden i en grad, der gjorde det heldigt for at redde andenpladsen. Uden den havde han været presset endnu hårdere.
Der er også pres på økonomien. Han har ikke meget at sælge pga alle de glasben. Og så er det jo sådan med Ståle, at han skal have en halv gang mere end nærmeste konkurrent for at klare sig. Her nærmer FC Mindreværdskompleks sig stille og roligt - på "outthinking". Og nu rykker Brentford måske op - en klub som Ståle selv har betegnet som en stærk konkurrent i forhold til at hente nye spillere. Og når det regner på præsten, drypper det som bekendt på degnen.
Ståle Solbakken kunne såmænd ende som Gummi Månedal, hvilket jeg ville græde tørre krokodilletårer over.
Nu skal vi se en spændende kamp om lige godt tre timer. God fornøjelse!