Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
@ Toon

Den blev låst, da det kørte af sporet, og udviklede sig i en tosset retning.
Det vil være ønskværdigt, hvis du undlod at kommentere på admins etc. Du har vist også tidligere fået et par påmindelser i den retning.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Og godt den blev låst. Jeg har ikke læst den men tænker at det kunne være sådan en ligegyldig mudderkastningstråd, hvor debatten fortsatte i alle FCM relaterede tråde den næste måned. Dejligt hvis den værste mudderkastning bliver standset, sådan helt generelt på bold.dk.

At Ståle så siger som han gør, det må FCK vel selv ligge og rode med. Han virker godt nok presset.
Men det er nu lidt sjovt, da jeg godt kan komme på eksempler hvor FCM har manglet klasse (dog synes jeg ståles mangel på samme er hel vildt i det her citat), men at sige at Steinlein og Ankersen har mindreværskomplekser er lidt sjovt. jeg troede egentlig de blev beskyldt for det modstatte.
Det siger vel en del om Ståle Solbakken at han taler om FCMs manglende klasse, og så følger det op med så klasseløs kommentar :) God lir, ville ønske jeg kunne læse kommentarene.

Det fortæller historien om en presset træner og ditto manager. Han har købt et hold med glasben suppleret med gamle ben. Derfor er holdet faldet fra hinanden i en grad, der gjorde det heldigt for at redde andenpladsen. Uden den havde han været presset endnu hårdere.

Der er også pres på økonomien. Han har ikke meget at sælge pga alle de glasben. Og så er det jo sådan med Ståle, at han skal have en halv gang mere end nærmeste konkurrent for at klare sig. Her nærmer FC Mindreværdskompleks sig stille og roligt - på "outthinking". Og nu rykker Brentford måske op - en klub som Ståle selv har betegnet som en stærk konkurrent i forhold til at hente nye spillere. Og når det regner på præsten, drypper det som bekendt på degnen.

Ståle Solbakken kunne såmænd ende som Gummi Månedal, hvilket jeg ville græde tørre krokodilletårer over.

Nu skal vi se en spændende kamp om lige godt tre timer. God fornøjelse!
FCM Mestre 2015, 2018, 2020 fff (flere følger forhåbentlig) Pokalvinder 2019 fff
Ståle Solbakken svarer sagligt på et spørgsmål stillet af Eurosport vedrørende en kommentar fra Rasmus Ankersen. Der er intet at komme efter der. At Ståle Solbakken så siger det åbenlyse om FCM direkte,er jo hvad det er. Uanset hvordan man vender og drejer det har han ret i det han siger. Nemlig at FCM ingen klasse har og oser langt væk af mindreværdskomplekser. At der så er FCM folk og evt. Andre der får det vendt til at Ståle Solbakken er presset, bange for FCM og så videre, viser jo netop at man i og omkring FCM oser af mindreværdskomplekser. FCK og Ståle Solbakken er ikke pressede og de er heller ikke bange for FCM. Ståle har stået i den her situation 100 gange før hvor et hold med nogle og 30 kampe har vundet det danske mesterskab efter FCK har solgt alle sine bedste spillere og har mange skader. Han har altid løst det og kommer til at gøre det igen.
Det svar fra Ståle kan opfattes som mange ting - men sagligt er satme ikke en af dem. Interviewet er plat - det er flere FCK-fans også enige i i øvrigt - og er (paradoksalt nok) virkelig mangel på klasse, og noget der på mange måder får Ståle til at virke som den dårlige taber, han påstår at FCK åbenbart ikke er. I øvrigt er "mindreværd" jo efterhånden så udslidt en kliché som "arrogant" er. Det er sådan noget man smider når man skal have lov at sige et eller andet. Mindreværd betyder "en følelse af underlegenhed". Det er vist ikke det man generelt vil sige kendetegner FCM. Man får snarere kritik for at være lidt for højtflyvede og jubeloptimistike.

Men Ståle må sige hvad han vil. For min skyld må han gerne bruge en masse tid på FCM. Det er han tydeligvis glad for, og det er bare et tegn på at FCM gør mange ting rigtigt. Som vores kære Priske sagde i et interview: "Andre kan godt lide at snakke om al verdens ting. Det har de lov til. Det er helt fair. Jeg gider ikke bruge så meget tid på noget vi ikke kan gøre noget ved." Det er nemlig i sandhed klasse!
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Danmarks Søn

Ingen af de andre hold har vundet 3 mesterskaber de sidste 6 år
"At der så er FCM folk og evt. Andre der får det vendt til at Ståle Solbakken er presset, bange for FCM og så videre, viser jo netop at man i og omkring FCM oser af mindreværdskomplekser."

Jeg har nu ikke set mange der siger at FCK er bange for FCM. Men at manden er presset er jo tydeligt. Ikke kun pga. dette interview.

Jeg har nu ikke set mange der siger at FCK er bange for FCM. Men at manden er presset er jo tydeligt. Ikke kun pga. dette interview.

Ja, Ståle er presset. Mere end han bryder sig om. Og det bliver så til FC Mindreværdskompleks. Fint - det må han mene.
Jeg synes - som før nævnt - at han gør FCK til FC Klynk.

Det må han om. Jeg håber da FCM bliver ved med at presse ham.
FCM Mestre 2015, 2018, 2020 fff (flere følger forhåbentlig) Pokalvinder 2019 fff
Du skal vidst lige have opdateret din signatur oros ;)

Ståle er åbenlyst presset, om han "kun" er presset af konkurrencen eksternt eller om der også begynder at være lidt pres internt kan vi kun gisne om. Men det kræver dog nogle gevaldige FCK-skyklapper hvis man ikke ser en presset mand i det interview.
FCM Liverpool
Hvad er det for nogle ting, Ståle henviser til, der bliver vist på storskærmene?
Annonce