Snak

Mere indhold efter annoncen
Bille, det var en joke. Det troede jeg var tydeligt, men det skulle nok have været skåret ud i pap. I og Priske laver fremragende resultater ift økonomien (selvom ekspertisen fra Brentfor nok spiller ind her - og den havde været dyr skulle i selv betale) og spillermateriale - selvom i heldigvis nok sælger en del her til sommer.

At i har et udfald mod Sønderjyske er hvad det er. I er stadig godt med i ligaen og har spillet en god sæson. At i har lidt flere problemer i denne sæson er vel naturligt nok - i har en stamme af spillere der har været der længe nu, det betyder ikke altid at man kan forvente en liniær fremskrivning i niveau - men derimod ofte at der dukker lidt metaltræthed op.

Det har i hvert fald også været svært i København, at følge op på de helt gode sæsoner.
Jeg kan være i tvivl om det er spillerne eller Priske der fejler mod de mindre hold og sandheden er vel egentlig at det er begge. Vi har fået en del humør spillere, navnligt offensivt, hvor bl.a. Evander, Brumado, Mabil, Sisto, Kaba ser ud til at tage for let på opgaven mod de mindre hold, hvor der ikke løbes retur eller de forsøger den smarte dribling "fordi de kan" og jeg forstår din frustration over dette.

Vi ser naturligvis ud til at have et kompleks mod SønderjyskE og jeg tror også der var en i kamptråden, der spurgte om det er SønderjyskE eller Riddersholm (og de 4 tidligere FCM spillere), som er udfordringen. Ser vi eksempelvis på Randers, så har de jo et FCM kompleks for tiden, mens AGF har et Randers-kompleks.

Det falder naturligvis tilbage på Priske, at han vælger at spare nogle profiler og give plads til nye/unge. Hvis man ikke skal give dem plads og spilletid i en pokalkamp, hvornår skal man så? Jeg medgiver også, at Jesper Hansen havde en god 2019/2020 sæson, men inden da var jeg heller ikke den store fan og håbede hvert transfervindue, at man hentede en erstatning - det har man så endelig gjort :)
Lössl kommunikerer mere og var det mod BIF hvor han var ude Priske og dele ud af sine observationer undervejs i kampen? Så jeg glad for at få ham tilbage - nu mangler vi bare Kjær en enkelt sæson i 22/23 eller 23/24 :D

Mabil er, som tidligere nævnt, humørspiller også - han starter pt. som følge af, (1) at Sisto ytrede sig som han gjorde og (2) han havde 3 assists mod Vejle.
Enig omkring Madsen; han har haft nogle gode indhop og var spændende at følge i sin (debut?)kamp mod FCK, men, som du siger, så virker han doven og sløset i sin boldomgang og jeg synes han har fået mange dumme gule kort når han har fået chancen.
Cajuste er vi ikke enige omkring og fred være med det :)

Som jeg skrev, så mener jeg også Andersson er faldet i niveau under Priske - og han er faldet mest af alle i min optik, derfor vurderer jeg også, at det er på tide at han sælges til sommer.
moderator
Gode indlæg Billebums. Synes altså også man har lidt høje forventning hvis man synes Priske er på kanten. Fin gennemgang af Billebums der viser den udvikling nogle af spilleren har været igennem under Priske. Man kan jo ikke forvente at FCM smadrer ligaen år efter år.
Dette er en signatur.
Den tager nok en uge at komme over dette nederlag.
Der kan blive løftet en del hvis Randers bliver slået næste gang og andre resultater flasker sig.
Jeg mener stadig at det var dumt at satse pokalen med b spillere, især når vi ser ud til at have bøvl med Glenns hold.
Vi er foran med 4 point i ligaen, det ville betyde at der kunne tabes en og stadig være i en gunstig siuation. Derfor skulle reserverne være brugt der og ikke i en så vigtig kamp.
Nuvel, jeg ved at jeg nok er i mine følelsers vold og der er Priske nok den nemmeste at skyde på. Det vil jeg stoppe med.

@sir.
Der tager du fejl. Jeg mener at FCM endelig er kommet på et niveau hvor ligaen skal smadres hver sæson. Ambitionerne er helt sikkert lige så høje som i FCK. Du vil ikke finde en fra den lejr der ikke forventer at de smadrer ligaen hver sæson.
Nu er der bare en mere med samme ambitioner and there can be only one!
Du må naturligvis godt skyde efter Priske, hvis du mener det er korrekt. Af samme grund spurgte jeg hvad du mente han skulle have gjort anderledes :)

Jeg gav dig også ret i, at valg af taktik og opstilling falder tilbage på Priske - men for mig er der langt til en eventuel fyring.

Jeg vægter desuden ligaen langt højere end pokalen - en double havde været prikket over i´et, men kan vi øge vores forspring og vinde med en stort pointforskel, så vil det for mig at se ændre det fra et lille i til et stort I, da det (også) vil være med til at cementere FCM som et tophold i dansk fodbold.
Vi var desuden tæt på at tabe point til Randers sidst, så i mine øjne er det meget fint, at man forsøger at have alle mand 100% klar til kampen. :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
. " @sir.
Der tager du fejl. Jeg mener at FCM endelig er kommet på et niveau hvor ligaen skal smadres hver sæson. Ambitionerne er helt sikkert lige så høje som i FCK. Du vil ikke finde en fra den lejr der ikke forventer at de smadrer ligaen hver sæson.
Nu er der bare en mere med samme ambitioner and there can be only one!"



Jeg tror du får svært ved at få kontinuitet i din fodboldklub hvis der skal tales trænerfyring hver gang man ikke vinder ligaen.
Dette er en signatur.
Nu blev ståle jo heller ikke fyret hver gang han ikke leverede, så selvfølgelig skal der ikke det.
Jeg kræver også kun Priske fyret når blodet koger. Et par dage efter er han ok igen :-)
Paulinho ikke med i truppen til i morgen, virkelig dårlig timing hvis han skal til at sidde ude i et par uger.. Tilgengæld er Cools tilbage.
FCM Liverpool
Ja, han er godt nok vigtig. Til gengæld fik vi en gave fra endnu en af de der spillere, som FCN bare hiver op ad hatten. Jeg fatter ikke hvordan de kan blive ved at skabe et top 6 hold på den måde. Men det er imponerende.
Pointtab til nummer 2,3,4 og 5. Det skal udnyttes i morgen:)
Annonce