Snak

Mere indhold efter annoncen
Måske det ligeså meget er ham der glider og bare rejser sig igen. Men den første er 100 % film, og han spiller derudover decideret elendigt. Han skal altså tage sig sammen.


Hvis man ser den fra vinkel 2.
Så er der tydeligt at Dreyer kaster sine arme frem ved kontakt og overspiller faldet. Han snublede og kom ud af balance, men han var i lav fart og kaster sig frem. Det så ikke naturligt ud. Det går hurtigt op for ham det var en dum idé og rejser sig hurtigt op igen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg tog et screenshot af faldet http://imgur.com/a/cWwt5Be
Han laver altså en Superman.
Det ser godt nok besynderligt ud.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg synes egentlig ikke der er film i anden omgang. Ham er tydeligvis ude af balance i dit træk og derfor skal der ikke meget til før ham vælter. Puffet fra Celtic spilleren er ikke en forseelse, men nok til at bringe Dreyer helt ud af kurs. Havde Dreyer fået lov til at fortsætte 2 meter var han nok faldet alligevel.
Når man løber og falder i fremadrettet bevægelse, så er det kun naturligt at man kaster armene frem for at tage fra og beskytte sig.

Jeg mener det er en kompensationsdom fra dommerens side, der naturligvis har set situationen fra første halvleg igennem et par gange. For her søger han tydeligvis kontakten og lader sig falde let, ligesom han overspiller fingeren.
Jeg synes nu også, at det ligner, at Anders Dreyer allerede er skvattet og er på vej ned. Dermed smider han sig jo ikke. Han appellerer ikke for et frispark, og er hurtigt oppe og videre. Selvom hans fald ser ret teatralsk ud, så tror jeg alligevel at langt de fleste dommere, i langt de fleste tilfælde ville sådan: "Ja han overspiller det lidt, men han glider og rejser sig med det samme - bare videre". Så på den måde synes jeg også det er ret hårdt at give ham gult der. Men okay, hvis dommeren synes Dreyer have en anelse minus på kontoen, så er det vidst helt fortjent, og udelukkende Dreyers egen skyld. Tåbelig indsats helt generelt. Mikael Andersons Neymar impression var også skide irriterende at se på. Drop det nu bare. Frisparket var alligevel så tydeligt, at der ingen grund var til det der.

En skam at udebanemål-reglen er afskaffet når man spiller 1-1 ude selvfølgelig. Omvendt er det måske meget godt, at vi faktisk ikke bare kan forsvare det hjem. Så havde jeg altså virkelig fået flere Malmø-vibes end jeg allerede har om det her dobbeltopgør..

Spændende hvilken tilgang vi vælger i returen. Med Dreyer ude, og hvis Isaksen ikke er klar, så er vi ved at løbe tør for kantspillere. Smider man bare Mabil ind, eller vil man prøve den 3-4-3 som Bo prøvede i optakten?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Jeg mener at Isaksen spillede omtrænt ligeså mange minutter som Dreyer til u21 EM slutrunden.
Isaksen bør bruges mere i FCM. Det giver ikke mening for mig at han vurderes til lige konkurrent på ungdomslandsholdet men reserve i FCM.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det ser nu ud til, at Dreyer filmer, og derefter går det op for ham, at han har dummet sig. Så han skynder sig at rejse sig op og løbe videre. Den hopper dommeren, så ikke på. Det var ikke skidesmart, men heldigvis så smadrede Evander den ind.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Dreyer overspiller den helt klart, men indser hurtigt at det var dumt. Desværre får han alligevel gult, hvilket sagtens kan forsvares.
Han skal stoppe det filmeri omgående!

Mikael Andersons filmeri skal også bare stoppes omgående, det er kvalmende og patetisk at se på!!
FCM siden 2002.
Det var ikke meget Mads Hansen var på bolden i går (hvis overhovedet?), men jeg er alligevel positiv over at se ham. Synes det virker til han har en fin størrelse og en ok hastighed, havde nok frygtet han ville være lidt klejn. Håber vi kommer til at se lidt mere til ham, selvom jeg stadig forventer der kommer en lidt mere start-klar angriber til at supplere truppen.

19 Mål og 23 assists i sidste sæsons u19 vidner også om en ung fyr der kan være afgørende, selvom det selvfølgelig bliver et lidt andet niveau han skal gøre sig gældende på fremover.
FCM Liverpool
Det var ikke meget Mads Hansen var på bolden i går (hvis overhovedet?)

I følge fotmob havde han én berøring, hvilket nok var i forbindelse med hans tabte luftduel :D
Hvordan klarede Juninho det? Og Joel på midtbanen? Hvordan fordelte de det imellem sig på midtbanen i forhold til (hvem var 6/8? 8/10?)
Annonce