Redigerettors 29. jul 2021
Jeg tror Mabil smutter, men jeg vil ikke blive overrasket, hvis FCM belønner ham med en ny kontrakt. I forhold til erstatning, så er jeg fint tilfreds med materialet, for jeg vil meget gerne se mere til Simsir. Sisto + Simsir til venstre kant og Dreyer + Isaksen på højre kant. Derudover klarede Hansen det MKH det meget fint på højre kant i går, ligesom Dyhr vel egentlig også kan spille på venstre kant? For ikke at glemme Anderson, der vel oprindeligt er mere venstre kant end central midtbane, hvilket dermed kan betyde, at et salg af Mabil åbner op for endnu en tilgang på den centrale midtbane frem for venstre kant.
Ellers er vi vel tilbage ved snakken om hvorvidt Wikheim skulle være relevant i FCM igen, som rygterne gik på tidligere i vinduet?
Jeg håber Nicolaisen vælger at blive(!), men jeg forstår godt hvis han ikke er tilfreds med situationen og dermed ønsker en transfer. I det tilfælde skal der naturligvis hentes en erstatning, men som det ser ud lige nu mener jeg ikke der er behov for at bruge penge i forsvaret.