Snak

Mere indhold efter annoncen
Dreyer sagde ihvertfald i anledning med CL gruppespillet sidste år hvor der blev spurgt ind til fremtiden at han var på lånt ophold i Midtjylland og at det var planen at blive skudt hurtigt afsted igen til udlandet hvis han præsterede godt. Men om det var denne her sommer kunne han ikke svare på. Og så skulle det rigtige bud og klub også være der. Han kunne enormt godt lide FC Midtjylland, så han ville ikke væk for enhver pris.

Dreyer og Maxsø handlerne minder lidt om hinanden. Os danskere ved at de er alt for gode til Superligaen. Men de har været uheldige med deres udenlandsophold på den ene eller anden måde.

Så tager man lige en tjørn i den Danske liga og gør sig salgbar igen. FCK gjorde også Zanka og Cornelius salgbare efter et mislykket udenlands ophold.

Jeg går udfra den samme plan er med Sisto? Men ham tror jeg ikke forlader FCM lige pt. Jeg tror han bliver skudt afsted når han har haft en fantastisk sæson.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Sviatchenko har i øvrigt sat sig hus til salg - om det skyldes et forestående skifte eller andet må tiden vise ;)
Jep han følger eftersigende også Zagreb på Twitter nu.

Hvis vi både mister Svia og Dreyer inden vinduet lukker, så ved jeg sku ikke rigtig hvad man skal forvente af denne sæson.

Selvfølgelig er det spillere på lånt tid, fordi deres topniveau er bedre end til superligaen. Men kunne man holde på dem til mindst Januar, ville det være optimalt.
@hamderprøver

Jeg fandt en BBC artikel fra 2017 da problemet blev diskuteret mellem de to RB klubber:

https://www.bbc.com/sport/football/40348340.amp

I artiklen står der:

"Uefa does not allow any two clubs competing in European competition to share the same owner.

In cases where that happens, priority is given to a team who are champions of their country, meaning that Leipzig would have missed out."

Det KAN være lavet om, men jeg har ikke kunnet finde andet. Her er det:)

Edit: 5.02. If two or more clubs fail to meet the criteria aimed at ensuring the integrity of the competition, only one of them may be admitted to a UEFA club competition, in accordance with the following criteria (applicable in descending order):

the club which qualifies on sporting merit for the more prestigious UEFA club competition (i.e., in descending order: UEFA Champions League and UEFA Europa League);
the club which was best-ranked in the domestic championship giving access to the relevant UEFA club competition;
the club whose association has the highest association coefficient ranking, drawn up in accordance with Annex D.

Og så tænker jeg ikke mere over det, før det evt. sker :)
Katastrofe er det vel ikke at miste Dreyer eller Erik.
Jeg har en stor tro på at Bo kan sætte holdene op og finde ham der skal steppe op, indenfor truppen.
Han har gjort at holdet virker transformeret og udstråler noget kraft og tro på tingene.
Det var ikke tit vi udstrålede dette under Priske.
Mon ikke de henter en afløser eller to inden lukketid.
Jeg vil selvfølgelig helst have at Erik bliver, men nu har han ævlet løs længe om at han gerne vil videre, så lad ham dog. Man skal ikke have en hængende og fise husleje af hvis han ikke er der 100%
Dreyer må meget gerne tage til Rusland!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er nu meget uforstående over, at Dreyer gerne må tage til Rusland. Han har været involveret i ufattelig meget. Bl.a. scoret 3 mål og lavet 5 assist.

Jeg ser gerne Mabil komme videre. Hans attitude er ikke hvad vi har brug for. Og han er slet ikke så god som han tror. Men Dreyer må nu meget gerne blive noget endnu.
Scholz fik sine første hele 90 minutter i dag for Red Diamonds.

De vandt kampen 1-0 med en scoring fra Junker.

Han har fået meget ros i medierne (Jeg har også bopæl i Japan og Nandeyanen er Japansk). Det interessante er at han fik hele kampen som venstre back i en 4-2-3-1 formation.

3x CB og en højreback i bagkæden. Lidt speciel kombination. Men hans defensive kvaliteter og pasningsevner med bolden er bare i en kvalitet der er langt højere end niveauet i den Japanske liga at han kan slå en naturlig venstre back af.

Kampen forinden hvor de også vandt 1-0 spillede Scholz 66 minutter og det var hans første kamp fra start. Her spillede han CB da deres anfører Makino som også er CB var ude.

Og da klubben allerede har et godt forsvars makkerpar, men Scholz er simpelthen for god til at være på bænken så har træneren valgt at han skal være venstre back.

Deres kaptajn Makino har kontraktudløb her næste Januar og han fylder også 35 år i Januar. Scholz er tiltænkt at være afløseren.

Det sjove er at han spiller venstreback i mellem tiden fordi han er for god til at have på bænken hahahahaha.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Haha det er sku godt at høre at de nyder godt af Scholz, og jeg håber virkelig han nyder sit eventyr derovre. Bor du i Japan nu? Eller bor du både dér og i Danmark, siden du skriver "Jeg har også bopæl i Japan"?
Begge dele. Men covid-19 situationen i landet er forfærdeligt. Jeg kom tilbage til Denmark fra Japan den 28 August sidste år.

Jeg er uddannet Geo fysiker og er interesseret i natur katastrofer hvilket Japan har mange af. Men kan sgu også lide deres gaming industri. Dark Souls, Super Mario, hele Nintendo delen forresten. Voksede også op med Dragon Ball og elsker maden, så det vil være en løgn at sige jeg kun er der for katastrofe delen da det godt nok kan være kedeligt nogle gange at arbejde med data.
______________________________________________________

De har lagt et klip op af en aktion fra Scholz i kampen

https://twitter.com/REDSOFFICIAL/status/1430526554619006987?s=19

Scholz er bare væk med dig! Kropsfysik forskellen er med mange længder kæmpe stor. I Japan er gennemsnitshøjden for mænd 170cm og med en højde på omtrent de 190cm er han jo en kæmpe i Japan.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Hold kæft hvor fedt Nande, det anede jeg slet ikke. Det er min opfattelse at fodbold er i rivende udvikling derovre, har jeg ret i det? Spiller ham den vildt gamle spiller stadig for sin klub der ovre? Kan sku slet ikke huske hvad han hedder, men mener at han er i 40´erne eller 50´erne.

Det er sjovt at se Scholz i trøjen, med alt den japanske tekst på tweetet og de japanske kommentatorer, er sikker på at Scholz nyder hvert minut af det. Og selvfølgelig i Mundial støvler. </3
Annonce