Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejligt med sejr. Det luner helt vildt. Nogen der ved status med vores svenskers skade? Er han snart tilbage?
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
I øvrigt undrer det mig meget, at Morten Olsen kan blive ved med at se bort fra FCM når der skal udtages spillere til landsholdet. Egoistisk set er det da positivt, da vi slipper for skader og træthed, men forstår ikke, at man udtager en som Delaney fx.. Hvor er Erik, Duncan, Julle? Mads Albæk også for den sags skyld. Har altid undret mig over, om Morten Olsen overhovedet har andet end TV3+ hjemme i Belgien.
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
I øvrigt undrer det mig meget, at Morten Olsen kan blive ved med at se bort fra FCM når der skal udtages spillere til landsholdet. Egoistisk set er det da positivt, da vi slipper for skader og træthed, men forstår ikke, at man udtager en som Delaney fx.. Hvor er Erik, Duncan, Julle? Mads Albæk


Duncan var jo blevet udtaget, hvis det ikke var fordi han var småskadet før landskamp pausen. Albæk har du dog ret i, er lidt en gåde hvorfor han ikke blev udtaget. Samtidig har Danmark en del gode stoppere, så ikke så mærkeligt en uprøvet Erik ikke bliver udtaget, han har jo ikke bevist noget på et højere niveau end Superligaen. Juelsgaard kunne dog også godt have fået chancen på landsholdet, men faldt han ikke igennem sidst han fik spilletid der?
moderator
Albæk spiller i Reims, så det er jo ret beset ikke at undlade en FCM-spiller. Jeg har svært ved at se, hvem der hos FCM er oplagte landsholdsemner.
For mig at se er FCM først og fremmest en velsmurt og driftsikker maskine, der kan køre på i 90 min.
Det er sgu en fornem sæsonstart, og kan I holde dampen fire-fem runder endnu, så tror jeg forspringet bliver så tilpas stort, at mesterskabet er afgjort inden jul.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
@repos:
Jeg er egentlig ganske enig i dine betragtninger. Specielt er det vigtigt at holde dampen oppe de næste kampe - indtil midtbanen bliver befolket af voksne stamspillere igen. Kan vi det, ser det lyst ud.

Men, men..... Der bliver IKKE afgjort noget mesterskab fra FCM´s side inden vinter. Jo bedre FCM spiller, jo større er faren/chancen for salg i januar og dermed en decimeret trup til foråret. Desuden er truppen stadig smal og derfor sårbar. Tænk hvis Danny Olsen er skadet til på lørdag!

Jeg kan rigtig godt lide de mere beskedne udmeldinger, der er blevet dagligdag. Målsætningen frem til vinterpausen er 1,7 point pr. kamp. Fint!

Så lad os tage én kamp af gangen og se, hvad det ender med. Foreløbig er målet vel at slå de grønblusede på lørdag!
FCM Mestre 2015, 2018, 2020 fff (flere følger forhåbentlig) Pokalvinder 2019 fff
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes ofte jeg læser den der med "tænk hvis X bliver skadet" eller "hvordan vil det gå nå FCM bliver ramt af skader".

Sandheden er vel at vi er ramt af de skader. Desto mere imponerende er det der foregår pt.

F.eks. var Petter Anderson den klart vigtigste i de første kampe, men vi har da klaret os ok uden ham.

Bagefter var det Izunna der var vigtigst, men sejren blev hevet hjem alligevel.

Eller mange forudsagde at Duncan var altafgørende, men når han misser i et par kampe, så begynder Igboun at score.

Vi har helt klart præsteret over hvad truppen berettiger til, men at sige at FCM ikke kan tåle en skade, synes jeg allerede er modbevist lidt.

Hvor længe vi kan holde 1. pladsen ved jeg ikke, men jeg har ytret mig for mange gange om vores trup, hvorefter en eller anden kanin er blevet op af en hat, og så er det gået alligevel.
Ovenstående er ikke ment som at vi nok bliver mestre, da der er meget meget lang tid til sommer. Men bare at truppen måske er bedre eller bredere end man går og tror?

Shit det bliver lækkert på lørdag med Viborg på besøg i Herning igen. Yes!
Ovenstående er ikke ment som at vi nok bliver mestre, da der er meget meget lang tid til sommer. Men bare at truppen måske er bedre eller bredere end man går og tror?

Jeg forstår sagtens, hvad du mener. Men der må også være en smertegrænse. Når Hedinsson og Rømer bliver HELT klar igen, går det også nok. Et par kampe endnu så er vi ved at være igennem det værste.

I øvrigt er der altså sket noget helt fantastisk med det her hold. Det bare forsætter og fortsætter, så man må knibe sig i armen for at være sikker på, at man er vågen. FCM har aldrig i den grad været et HOLD!
Det er ganske enkelt fantastisk. - Så fra min side er det også et forsøg på at bevare jordforbindelsen.
FCM Mestre 2015, 2018, 2020 fff (flere følger forhåbentlig) Pokalvinder 2019 fff
Så fik vi også forlænget med Lössl!
Annonce