Snak

Mere indhold efter annoncen
Brumado har en xG på 3.2 men har 7 mål. Sviatchenko har endda højere xG end angriberen på 3.8.

Det går begge veje.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Hvad går begge veje?
Midtjylland!
@Acebone

Det var et anerkendende svar til @Gelmore og Bolabrazil fra forrige side.
Vi bliver nødt til at stoppe den snak om at vi havde fortjent noget, fordi der er en XG der fortæller at det skulle vi.
Det er fint at bruge statistik som et analyse værktøj, trænerne kan bruge i det daglige. Det kan bruges til at fortælle og træne angriberne i at udnytte de muligheder der opstår og opstod i sidste kamp. Men at i ramme alvor mene man skulle vinde fordi XG siger vi skulle. Det er jo direkte tåbeligt når kampen slutter 0-2!


Det var Bo Henriksen i studiet der sagde efter de første 15 minutter der ødelagde FCM AaB på alle parametre i stats.
Men det går jo begge veje. Man kan følge Tap-in på Twitter der viser xG analyser og har også table of justice. FC Midtjylland lå for eksempel på andenpladsen i table of justice selvom de lå på førstepladsen i den rigtige tabel da efterårssæsonen sluttede.

PT siger statsne at FC Midtjylland gør det bedre end de burde, så det bør faktisk være bekymrende hvis man nørder stats for hvis FC Midtjylland kommer hen på det niveau deres stats viser kommer de ikke til at vinde mesterskabet.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
xG er en underlig størrelse, og man kan sige, vi har sejret ad helvede til ved at være pionerer inden for at italesætte det. For nu bliver det også brugt på de skøreste måder.

xG er mindre brugbart jo mindre, din sample size er. Jeg håber ikke, Bo Henriksen har stået på tv og brugt første halvlegs xG som en slags undskyldning (jeg ved det ikke, jeg var på stadion), for det bør slet ikke være samtaleemnet.

Det altoverskyggende tema bør være, at vi spillede elendigt i store dele af kampen.
Midtjylland!
@Acebone
Tipsbladet er kommet med en artikel om interviewet hvor de kalder udtalelserne for pinlige.
https://www.tipsbladet.dk/blog/allanolsen/det-er-sgu-pinligt-bo

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rolig nu D´Herrer. I går var en rigtig øv søndag, men lad os nu ikke grave os helt ned og tro at alt er tabt.

Jeg hæfter mig ved at vi spiller en ganske udmærket kamp mod PAOK om torsdagen og så spiller vi en helt lige kamp med AaB. Det var selvfølgelig ikke hvad man kunne håbe på, og man forventede at vi skulle være langt mere domminerende.

Det jeg klart er mest nervøs for er at det ligner nok en gang at vi ikke er så motiverede i de her lidt mere kedelige kampe, men jeg synes sgu at vi er der i de store kampe. Fortsætter det, så bliver vi nok desværre ikke mestre. Man kan dog stadig håbe at motivatoren Bo, gennemstår lidt i den rolle.
Her må han tage sig en alvorsnak med særligt Junior og Sisto. Derudover var det heller ikke godt nok af Evander og Rapha i går, der skal leveres langt bedre.

Jeg hæfter mig desuden ved at vores nærmeste konkurrent FCK slet, slet ikke spiller en god kamp hjemme mod OB. Jeg fulgte ret meget med i kampen indtil FCK kom foran 2-0. I meget store dele af kampen blev de faktisk nærmest udspillet (dog var OB ikke mega farlige). Jeg er ikke i tvivl om at FCK også nok skal komme i gang og gøre det langt bedre end det der. Men de skulle kun forberede sig på den ene kamp, vi har haft lidt mere at se til. Lad os nu se når de også skal have mindst 2 C-EL kampe og derudover nogle indbyrdes med os. Det skal nok blive spændende.

Jeg er virkelig ikke fortaler for at boldbesiddelse i sig selv siger det store, men nu så jeg som sagt begge kampe og det bekræfter tæmmelig godt noget af det jeg lagde mærke til.
FCM - AAb 62-38. Som sagt en lige kamp, vi brænder dog 2 friløbere og har en på stolpen.
Præcise afleveringer 393(81%) - 206(67%)
xG 1,34 vs 1,15 (åbent spil 1,06 vs 0,53)

FCK - OB: Boldbesiddelse 37-63.
Præcise afleveringer 212(73%) - 412(82%)
xG 0,99 vs 1,54. xG åbent spil: 0,73 vs 1,40.

Igen. Jeg er ikke specielt tilfreds med vores kamp. Jeg så en meget lige kamp hvor det i hvert fald ikke er ufortjent at AaB vinder, men hvor vi i hvert fald heller ikke ligefrem er heldige.
I FCKs kamp synes jeg at OB var betydeligt bedre end AaB var mod os. Dog er OBs angribere ikke specielt farlige og Grabara stod også godt og sikkert. FCK var nærmest allermest pressede da et komplet afrettet frispark suser ind til 1-0.
Altså ser man glasset halvt fyldt, så var det var vigtigere at vinde torsdag end søndag. Da vi vågnede op i går synes jeg faktisk vi spiller en virkelig flot sidste halvdel af første halvleg. AaB er jo pivheldige med, at de ikke går til pause bagud. Vi udspillede dem jo fuldstændigt. Anden halvleg var på mange måder skammelig - vi fandt slet ingen løsninger. Og det er bekymrende at vi starter kampen fuldstændig rådvilde i presset og positioneringen - især inde centralt. Altså har vi ikke haft en plan, eller har spillerne bare valgt at skide højt og helligt på den? Vores brasilianere står for mig som dem der faldt hårdest igennem Evander og Brumado har ikke en eneste god aktion i anden halvleg nærmest. Formentlig falder de ikke så meget igennem igen.

i har åbenbart en tendens til at tabe åbningskampe, så på den facon skal man nok ikke gå i panik. Men niveauet SKAL hæves markant. Vi skal til Odense søndag og møde et hold, der som Defensive Tunger er inde på, bestemt virkede som et hold der er i spilleform baseret på i går. FCK skal til Viborg. Vi kan nemt være en del point efter, hvis vi ikke kommer i gang nu. Det starter torsdag i Thessaloniki.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Altså ser man glasset halvt fyldt, så var det var vigtigere at vinde torsdag end søndag. Da vi vågnede op i går synes jeg faktisk vi spiller en virkelig flot sidste halvdel af første halvleg. AaB er jo pivheldige med, at de ikke går til pause bagud. Vi udspillede dem jo fuldstændigt. Anden halvleg var på mange måder skammelig - vi fandt slet ingen løsninger. Og det er bekymrende at vi starter kampen fuldstændig rådvilde i presset og positioneringen - især inde centralt. Altså har vi ikke haft en plan, eller har spillerne bare valgt at skide højt og helligt på den? Vores brasilianere står for mig som dem der faldt hårdest igennem Evander og Brumado har ikke en eneste god aktion i anden halvleg nærmest. Formentlig falder de ikke så meget igennem igen.


Jeg er fuldstændig enig. Jeg vil endda gå så vidt og sige at Brumado slet ikke er mødt op endnu. Meget underligt efter han har virket så suveræn. Total nonchalant i begge kampe og har vel stort set ikke sat en fod rigtig endnu. Det er nok det jeg synes er mest bekymrende. Mest grundet at vi jo allerede med det samme har problemet med at finde 4-5 fitte kanter/angribere.
Som flere også er inde på, så må trænerteamet altså se det noget af det samme som os. 3-5-2 hvor Sisto er angriber er det samme som 3-6-1 og har intet med FCM at gøre. Det har 3-5-2 heller ikke, da det i virkeligheden er 5-3-2 i forklædning. Dér hvor sådan en opstilling bliver interessant er jo hvis mindst én af pladserne er besat af en spiller der normalt spiller længere fremme. En wingback er en normal kant. En CB er en back der går frem. En CM er måske en falsk 9´er eller hvad ved jeg.

Mon ikke vi har Isaksen klar igen fra på torsdag og mon ikke Chili også snart kan spille. Så har vi meget mere at spille med offensivt og forhåbentlig presser det Brumado og Sisto til liige at give lidt mere.

En der kan fortælle mig om næste runde af C-EL starter torsdagen efter, eller hvor meget pause der så er? Jeg tænker torsdag 3/3 eller er det så torsdag 10/3? :)
Den starter Torsdag d. 10 Marts og FCM - FCK spilles Søndag d. 13 Marts.

Så må vi håbe ingen af holdene stiller med reserve holdet i den Europæiske kamp som Brøndby gjorde på skammeligste vis inden deres kamp mod FCK. Men det tror jeg ikke de gør, der er en årsag til at begge hold er noget så langt modsat Brøndby og det er fordi de stiller stærkt og prioritere Europæisk fodbold.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce