Snak

Mere indhold efter annoncen
Det bliver spændende med Capellas. Der skal nok justeres en del i truppen, men man skal nok også passe på med at overdrive det. Det lyder nogen steder (b.la. på vores kære Kent Nielsen i Sort Snak) som om at vi nu pludselig skal over i sådan en decideret bold-flytter-tikki-takka-agtig-ting. Jeg er ikke sikker på, at det bliver så ekstremt. Ser man på hans tid som u-21 landtræner havde de snit bolden 55 % af tiden cirka. Det er jo ikke absurd. Der var da også plads til en Nartey på holdet, der jo nok er mere Onyedika end han er Busquests.
Men det er klart, vi skal nok have nogen spillere der er lidt mere komfortable på bolden. Og det er sgu nok ikke en dum ide. Men det tror jeg nu egentlig også at en del af dem er. De offensive (måske minus Kaba), Evander, Paulinho osv. vil nok ikke blive meget dårligere af at skulle til at spille en anelse mere bold.

I forhold til Charles, så tror jeg det er rigtigt, at man ikke helt har set ham i hans bedste udgave. Han har lidt været tvunget til enten at erstatte Onyedika og være det defensive anker, eller erstatte Evander og være den kreative centralt. Han er bare ikke rigtig nogen af delene. Han er mere en dynamisk og pres spiller. Hvilket han også til tider er god til. Hans bolderobring der leder til målet i Beograd i EL sidste år, var et ganske fint eksempel på dette.

I forhold til Elias, så er han tydeligvis usikker på bolden. Det bliver så også værre af, at alle stopperne foran ham er ligeså usikre. Var de nu bedre på bolden, så ville Elias´ manglende evner på bolden ikke blive udstillet ligeså tydeligt.

Håber fortsat at Evander bliver solgt. Han vil være et kæmpe tab. Det er det altid at miste en af de absolut bedste i ligaen. Men han har fortjent at komme videre, og tiden er ret nu. For det brasilianske projekt er et salg også essentielt. Men ærligt - så skal han da til noget federe end Tyrkiet.
Det kunne virkelig være spændende at se ham i et system, hvor possession og pasninger er mere i højsædet, som vi nok får lidt mere af nu. Det er egentlig sjovt at tænke på hvor god han har været, når man tænker på at en stor del af tilgangen og strategien egentlig virker som noget, der slet ikke er komfortabelt for ham.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@Nande

Ståle sagde at man sagtens kunne skabe et mesterkandidat hold med gode spillere fra Superligaen. Men at han ikke købte dem fordi det skulle være spillere der havde Europæisk pondus.


Du kan godt huske Ståle endte med at blive fyret ikke? For mig at se var det primært pga hans mangler som sportschef, så måske man skal være lidt forsigtig med at tage hans udtalelser som gospel.

Edit: Og han købte i øvrigt masser af spillere fra Superligaen, så det er i det hele taget noget vrøvl.
FCM Liverpool
@Mads
Håber fortsat at Evander bliver solgt. Han vil være et kæmpe tab. Det er det altid at miste en af de absolut bedste i ligaen. Men han har fortjent at komme videre, og tiden er ret nu. For det brasilianske projekt er et salg også essentielt.


Helt enig. Han har også fortjent at få chancen et andet sted. Omvendt tror jeg faktisk, at Cabellas er én der kan motivere Evander og få det bedste ud af ham, såfremt et salg ikke lykkedes. Det giver ham 4 måneder mere i europæisk gruppespil, hvor han forhåbentlig kan shine. Og så er værdien ikke nødvendigvis faldet til vinter ;)
@billebums

Meget enig. Evander i et Cabellas-system kunne være voldsomt interessant at se. Han lider nok lidt under, at hans udstillingsvindue i kvalifikationen blev ødelagt af den lorte skade. Måske han kan overtales til at tage efteråret med for at kunne vise sig frem i EL-gruppespillet og så ryge til vinter. Så har vi jo trods alt også et halvt år mere til at finde den erstatning, som vi åbenlyst har skulle finde i flere transfervinduer efterhånden, men vi alligevel virker bemærkelsesværdigt dårligt forberedt på.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
I forhold til Elias, så er han tydeligvis usikker på bolden. Det bliver så også værre af, at alle stopperne foran ham er ligeså usikre. Var de nu bedre på bolden, så ville Elias´ manglende evner på bolden ikke blive udstillet ligeså tydeligt.


Ja det er sådan rigtig nok. Men man har også bare set forsvarsspillere blive mere usikker, hvis de ikke har en sikker og rolig målmand.

Jeg siger ikke det fortsætter - Men siden FCK smed Ryan på banen har de lukket 1 mål ind, og det var på en klar afretning.

Ryan er også en top målmand, der nok ikke burde stå i DK, men det kan også gøre meget at få en målmand der er bund rutineret.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvem herinde var det, der var god til Steinleinsk??

I Mediano - Superliga for voksne podcast med Steinlein som gæst (den seneste udsendelse) siger han at planen er at Evander skal sælges indenfor 1-2 vinduer.

Det stemmer bare ikke overens med det Svend Graversen sagde forleden hvor han sagde at man prøver at sælge Evander nu.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Hvis man sælger ham nu, er han jo også blevet solgt inden for 1-2 vinduer.
Midtjylland!
At finde ud af hvad Steinlein vil i virkeligheden kontra hvad han siger i medierne er stort set ligesom at gætte Pep Guadiolas startopstilling.

Læn dig nu bare tilbage Nande, nup en ekstra kold ovenpå jeres cl og vent så en lille uges tid mere og så vil du se :)
Meget enig. Evander i et Cabellas-system kunne være voldsomt interessant at se.


Hvad er et Cabellas system?

Manden har ikke været headcoach før, så hvorfra ved vi hvoran han tænker hans hold skal spille?

FCM bliver jo ofte fremhævet som en klub med et meget fast koncept hvor træneren er en mellemleder der har til opgave at udfylde en klubdefineret rolle.
Man kan godt få den tanke at det mere bliver Cabellas der skal tilpasse sig den måde FCM har besluttet sig at spille på uagtet hvem der lige er træner. Det har man så helt sikkert afklaret med ham inden man lagde sig fast på ham, så det selvfølgelig ikke noget der er drama ommkring. Men hvis man tror han kommer og vil køre Tikka takka fordi han har en Barca baggrund tror jeg nemt man kan blive skuffet.
Det bliver nok meget af den samme stil vi ser nu med et tvist.

Måske han kan overtales til at tage efteråret med for at kunne vise sig frem i EL-gruppespillet og så ryge til vinter


Det ligner lidt en gambling at holde på ham.
Hvis interessen for ham til den pris FCM har meldt ud ikke er til stede endnu, virker det ikke oplagt den vil være der i et af de næste transfervinduer. Det sker ikke så tit at man bliver hurtigere og yngre med tiden og det er jo formetnlig de to faktorer der gør interessen måske ikke er helt der hvor I havde troet.
Nu ved vi jo ikke hvad der helt præcis er af interesse. Men dukker der noget op igen der minder om de bud Galatasaray angiveligt var på banen med, tænker jeg det ville være klogt at sluge sin stothed og lade ham tage den i stedet for at risikerer en utilfreds og umotiveret spiller.
Det er godt nok et spændende transfervindue for alle de store klubber. Det her case er sjovt at følge.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Hvis interessen for ham til den pris FCM har meldt ud ikke er til stede endnu, virker det ikke oplagt den vil være der i et af de næste transfervinduer.

Missede du den del med at han kunne vise sig frem i EL? Hvis Evander finder topniveauet i et halvt år i internationale kampe, så vil han da være attraktiv i manges øjne. Så selvfølgelig kan han hurtigt stige i værdi.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Annonce