Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke snart Pablo er kommet i omdrejninger. Jeg tror han er nøglen til at få forsvaret til t spille bedre.
Svia var da god i går, så jeg mener det går fremad for ham
@Bolabrazil

Jeg håber det da bestemt, men ved du hvornår han er skaden kvit??
Tjaa, jeg ved nu ikke om Sviat/Dalle er færdige. Jeg enig i at Dalsgaard har været ringe denne sæson, men har vel gjort det ok i de sidste 2 og kan netop både løbe med bolden frem og aflevere den frem. Begge dele bedre end Sviat i hvert fald.
Som vi også har skrevet flere gange herinde, så har Sviat ikke fundet niveauet fra cirka 1 år siden. Det ligner han er i bedring, men jeg tror simpelthen han har kunnet mærke den skade i lang tid. Jeg ved ikke om det er det samme når man spiller på det niveau, som når man selv gør (på ringe niveau) men har jeg selv haft noget i baglåret eller lysken, så har man en tendens til at give den nogle-og-halvfems-procent, fordi det ofte lige er den sidste lille ting, der gør at det bryder op igen.

I går mod FCK så jeg ikke Sviat lave sjove udstræk i løbet af kampen, måske det er i bedring?

Ortiz
meldt skadet 25/08/22 op til 6 uger. Dvs han kunne nærme sig efter landskampsterminen, men han kommer nok ikke til at træne fuldt med i denne pause. Gør han ikke det, så kommer han nok ikke i nærheden. Jeg er bange for at vi knap ser ham på denne side af jul.
Det forstår jeg ikke helt. Jeg er helt enig i at vi skal altid høre på at der var den ene og anden fejl fra dommeren og det givetvis var derfor. At FCKs fans er ret uforstående overfor at den ikke gav rødt, det kan jeg sgu godt forstå.


Jo, det kan jeg som sagt ogsaa - Andersson burde have faaet roedt. Min pointe er at der var fem kampafgoerende dommerkendelser og dommeren fik 4 af dem rigtige og den sidste var ikke lysende klar foer man spoler frem og tilbage i super slow motion. Jeg synes der meget ofte er flere og mere graverende dommerfejl folk brokker sig over.
Så er jeg med.
Jeg synes også det bliver for meget dommersnak. Det største problem med VAR er vel netop at dommerskøn ikke rigtig er muligt længere. Vi forsøger at gøre det hele sort/hvidt, men det er bare ikke muligt. Det er vel netop derfor alle disse hands bliver dømt nu. Ifølge lovbogen er der straffe på dem, men normaltvis kunne dommeren jo skønne at det ikke var med vilje og lade spillet fortsætte.

Nu har vi brug for nogle klare regler, men jeg tænker det bliver utrolig svært. Jeg så helst vi ændrede feltets størrelse, eller lavede noget om så en forseelse på kanten af feltet i en totalt ufarlig situation ikke giver spillets største chance.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er lidt overrasket over, at så mange nævner Ortiz som løsningen på vores defensiv - hvordan kan det være?

Han har alligevel været her et halvt år før skaden, og udelukkende spillet træningskampe og kampe for reserveholdet. Hvad er det som gør, at folk tror, at han bare sådan uden videre kan gå ind og slå to bundrutinerede spillere af i forsvaret?

Jeg ved, at nogle mener, at han gjorde det fremragende i pre-season, men der er trods alt forskel på at spille mod AaB på halv kraft og så møde et hævngerrig Lazio-mandskab i Rom.

I bedste fald bliver dette en sæson, hvor Ortiz langsomt spiller sig på holdet - men at tro, at han bliver fast starter de kommende måneder, virker urealistisk på mig. Hvad er det, som jeg ikke ved?
"Benfica ville ikke ende i Top8 i PL, Top4 i Bundes, Top6 i Serie A, Top5 i La Liga eller Top4 Ligue 1. I sin nuværende form også dårligere end Salzburg, Ajax, PSV, Porto og Sporting," - Leander, August 2022.
Helt enig Lupus, det er langt fra sikkert han kan bidrage med noget særligt. Det der kunne være spændende ved ham er at han er venstrebenet og så umiddelbart ud til at være god på bolden (i den smule jeg har set med ham).

Jeg så rigtig gerne han ikke havde fået den skade og bare kunne kæmpe med om startpladsen under den nye træner. Nu er hans forudsætninger væsentlig dårligere, jeg tror også det bliver svært for ham at bide sig fast for nu. Træneren tør nok heller ikke lige smide ham ind i disse vigtige kampe, hvis man er i tvivl om niveauet.
James Gomez fra ACH go go.
FCKs straffe var nu også ultratyndt og VAR ville aldrig have dømt den, hvis ikke dommeren havde fløjtet.

Evander snitter FCKeren under foden, som straks kaster han sig og kigger på dommeren og belønnes for det. Men det er imo ikke en kontakt til et straffe.

Men ja, Joel forseelse var til rødt og det er bare hjernedødt dumt lavet.
For mig og se, skal der også klart en midterforsvarer ind til vinter Der er aktuelt det største problem i truppen og der vi står klart svagest. Blot ét sølle clean-sheet i 16 kampe, siger altså en hel masse.

Dalsgaard har været en skygge af sig selv og vil hellere spille ham på back for at få noget mere fysik ind på holdet på den måde. Det er vildt som dødbolde er gået fra at være en styrke til en enorm svaghed.

Juninho er ikke god nok i sin evindelige oversatsende stil og laver stadig masser af fejl. Bør skulle videre.

Gartenmann virker som en fejlsigning når han han ikke kan slå de førnævnte af.

Ortiz er et stort spørgsmåltegn, men har ikke spillet andet end et par træningskampe for FCM og ingen ved hvor han står henne.
Annonce