Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi har i hvert fald før haft meget aktive sidst uger af transfervinduet - både på ind og ud siden. Men som du selv er inde på så har vi sat os selv i en situation hvor tingene skal spille fra dag 1, hvis ikke superligasæsonen skal ende med ikke kun at være uacceptabel, men i stedet være decideret katastrofalt (læs: udenfor top 6 eller uden Europa).

I forhold til typerne så er det meget interessant hvad man går efter. Det er spændende, og meget afgørende, 14 dage vi går i møde.

I øvrigt er der roser til Marrony fra det brasilianske.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/generelle/nu-taler-han-varmt-om-marrony

Det er ikke meget, men i Marronys tilfælde er alt et skridt i en rigtig retning, og vel desværre det eneste positive der har været, siden vi første gang hørte hans navn.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Mads Thomsen

En midtbane med Martinez-Olsson-Gigovic virker som mig meget bevægelig, teknisk habil og stærk i presset.

Men næppe særlig målfarlig. Den opstilling vil jeg kalde ret defensiv og vil stille store krav til de forreste i forhold til chanceskabelse og kasser.

Marrony tror jeg er en gedin nulbon og jeg vil være bekymret for hvad han vil gøre ved kulturen såfremt han kom tilbage til FCM. Der gik grimme rygter omkring ham, da han var her sidst. Tror aldrig han vil kunne tilpasse sig Dansk fodboldkultur.

Må indrømme at jeg ikke håbe man scouter for meget i Brasilien denne gang. Syntes det var været nogle dyre erfaringer man har gjort sig dernede og den investering har reelt nok sat FCM tilbage..
Marrony ligner stadig den vildeste nulbon! I den her halvsæson ud af 20 ligakampe og 4 cup kampe har manden på intet tidspunkt fået mere end 45 min. Det ser helt absurd ulovende ud, håber da den brasilianske klub vil overtage ham.

Hvad værre er er da den artikel med Dreyer i tipsbladet. Han taler utrolig varmt om Bo og udelukker ikke at han var blevet hvis Bo blev. Man kan da håbe at det bare er Dreyer og AC der ikke kan så godt sammen, men at størstedelen af truppen er glad ved den nye træner. Ellers ser det da absurd sort ud.
Var Kristoffer Olsson ikke oprindeligt en offensiv midtbanespiller der saa gradvist blev flyttet laengere tilbage paa banen? Den del tror jeg nu nok skal fungere hvis det er meningen Olsson skal vaere 10´er og afloese Evander.
Jeg bliver ved med at kigge efter transfernyheder... Synes der er meget stille! For stille...

Vi har alt for længe manglet en angriber, der har topscorer potentiale.

Synes man bliver lidt småbekymret ift resten af sæsonen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er masser af tid tilbage. Det er nok tilsidst i vinduet at det meste sker sådan helt generelt, tror jeg. Men det er selvfølgelig en fordel at få folk ind så tidligst som muligt, hvis de skal gøre en forskel i februar.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
FC Midtjylland kører regnskaber fra sommer til sommer.

De har allerede brugt €5m på Martinez da de indløste købsklausen. På papiret vil han stå som et vinterindkøb.

Jeg har ikke set FC Midtjylland købe for +€10m i et vindue før, og det tror jeg heller ikke de kommer til hvis man skal tro på det Steinlein sagde i Købmændenes klub. Her sagde han at FC Midtjylland bruger lige under 100m DKK om året på spillerindkøb + lønninger og mere har de ikke råd til.

Jeg tror man går efter løsninger som Gigovic. Spillere som kan hentes frit. Den tærskel man så kan have er at frie spillere ofte har mange muligheder og venter måske på at der kommer en større klub på bordet.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
På papiret vil han stå som et vinterindkøb.


Paa papiret bliver de 5 mio. Euro afskrevet over kontraktperioden paa 4.5 aar, dvs. de foerste 625K Euro bliver afskrevet i foerste halvaar 2023 og mere belaster Martinez transfersum ikke indevaerende regnskab.

Afgangen af Dreyer allerede nu tror jeg heller ikke man havde planlagt, saa der er baade et nyt hul og nogle nye midler udover det man havde planlagt med Evander.
Ifølge Farzam har vi afvist et bud på 5 millioner euro for Ousmane Diomande. Vanvittig historie det kan vise sig at blive.

Evander 10.000.000
Onyedika 10.000.000
Dreyer 4.000.000
Pfeiffer 2.750.000
Fraulo 2.000.000

Altså lige i underkanten af 30 millioner euro + hvad end der er kommet ind af småpenge for Daniel Høegh, Victor Torp, Nicolas Madsen, Christian Tue, diverse lejeaftaler og lign. Vi er på den gode side af 200.000.000 kroner i salg i denne sæson, og når vel op i nærheden af en kvart milliard, hvis Diomande sælges til de beløb der nævnes her. I sidste sæson var det noget lignende. På ledelsesgangene kan de ikke klage over manglende indtægter fra transfersiden i de her tider.

Men det ligner så også, at der kunne komme et dødvande i de kommende år. I den trup der spillede det meste af efteråret er det vel kun Isaksen, Dyhr og Martinez der har en fin alder til at generere større salg. Og til sommer har Isaksen kun 1 år tilbage. Så er der en række af de unge i Heiselberg, Aral, Lind, Byskov osv., men vi har ikke for alvor set dem have niveauet endnu. Brumado har også en okay alder, men har allerede været så meget skadet, at det kan blive problematisk.

Det er spændende hvordan man vil balancere denne problematik med, at man desperat har brug for spillere der præstere her og nu.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Nu maa vi se hvordan det gaar, men hvis han skifter permanent kunne Gigovic ogsaa blive interessant for stoerre klubber.
Annonce