Snak

Mere indhold efter annoncen
Er det for meget at forlange at vi forsøger om med en 4-3-3 og skifter en af vores CBs ud og får Lind ind?

Edit: Selvfølgelig ikke.
@Nandeyanen

Det var SønderjyskE der pressede på en hel halvleg og har så mange chancer. De får fortjent 2-2 og presser også på for 3-2 men så kommer jeres mål ud af det blå.


Det er sgu alligevel en vild fortolkning af den kamp. Jeg er lyseblå og du kunne vitterligt ikke tage mere fejl end du gør med ovenstående vås.
Hold nu kæft hvor var vi ringe i anden halvleg. Amen hvor sløjt kan noget blive!
Jeg synes alt for ofte også tænker "Vil vi overhovedet det her?" Og det burde man virkelig ikke med Bo Henriksen som træner. Det er så ufatteligt ringe at vi ikke allerede har lukket det her fucking mesterskab altså. FCK smider point 2 runder i streg, men ender med at hale ind på os. Det er kraftedeme jammerligt.
Det er også problematisk, hvis Brumado er gået i stykker igen igen. Han så altså virkelig fit ud indtil da. Marrony virker i den grad som en blind passager i dag, synes jeg.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Helt enig, nu skal Junior fandme ikke være skadet igen. Han var jo et monster den første halve time.
Ja Marrony løftede det ikke ligefrem. Det var måske også svært, vi var fuldstændig rædderlige i anden halvleg. Langt de fleste af vores brassere skulle bruge mindst er halvt år, ser i hvert fald ud til det er det samme med Marrony. Dog positivt at han nu begynder at være med igen, det andet var jo ved at blive for mærkeligt
Det er flere alvorlige kritikpunkter fra kampen i går og desværre også nogle kedelige tendenser i vores spil.

Manglen på initiativ og power, er en ting, men jeg forstår f.eks. ikke en meter af, at vi skal jagte hele anden halvleg, og så hiver Bo vores eneste offensive dybdeløber ud og erstatter ham med en midtbanespiller? Hvorfor ikke ofre en forsvarspiller i stedet, for vi var tydeligt sat skatmat af Brøndby?

Syntes det er lidt sigende at vores sidste offensive satsning er back-mongolen Cools og Charlés, som vist ikke er lykkedes med en offensiv aflevering endnu i FCM.

Kan huske et interview med Steinlein (eller Ankersen?) hvor han forklarede at en af de helt store forskelle på FCM og så de udenlandske klubber man gerne vil sammenligne sig med, er mængden af boldberøringer af hver enkelt spiller. Det tror jeg er nødt til at snakke med Sisto, Evander og Brumado omkring, for alle insisterer på masser af boldmassage og trækker al tempo ud af spillet.

Fair nok at Brumado spiller ude i siden, for at komme mere med i spillet, men han spiller som om der er en 2-sekunders regel i feltet og det er altså skørt det er ham der kommer i overlab på ydersiden. Hvem skal han slå indlægget ind på og hvem er det vi skal have ind i boksen, hvis ikke Brumado? Sisto er der ihvertfald ikke.

Og giver det virkelig ikke mening at smide ham ind centralt og slå et par lange bolde mod ham, så han har noget mere rum at spille i? I perioden op til hvor BIF udligner, er FCM vel ikke over midten i 10-15 minutter i træk, blandt andet fordi der var 0 spillere at spille den frem på. Kan ikke forstå man ikke kigger på sin opstilling i den periode.

Sisto er jeg alvorligt i tvivl om hvad hans rolle er, men for mig at se, prøver han at udfylde den rolle som Evander skal have, ved at agere en dybtliggende playmaker? Men vil vi have en kantspiller til at spille på den måde og dermed miste endnu en spille foran bolden? Sisto er aktuelt ved at bevæge sig længere og længere væk fra danger-zone og insisterer han på at blive ved med det, så skal han parkeres på bænken. Tror ikke på at det er meningen at han skal fedte rundt og trække tempoet ud af vores spil.

Marrony´s indhop var igen voldsomt mangelfuldt. Mest "iøjnefaldende" aktion var vist, da Dyhr erobrede bolden og løb mod mål. I stedet for at søge positionen i forhold til et fladt indlæg, stoppede han helt op, for at modtage en cut-back som reelt var umulig at spille. Elementær fodboldforståelse der manglede der.

Det lignede desværre at Brumado gik ud med en forstrækning i lysken eller musklen, så tror ikke han kommer i aktion mere i år og så må vi se om Marrony snart er værd at satse på, eller om vi igen fylder holdkortet med forsvar- og midtbanespillere.

Men holdet skriger på en target-angriber og må være førsteprioritet til vinter. Så må man håbe vi har mere held i sprøjten end vi plejer på den position.
Jeg så noget af kampen i går, og jeg er meget forundret over, at I ikke er bedre. På papiret er jeres hold klart det bedste pt. og med de udfordringer FCK har samt Brøndbys dårlige start, så burde I være LANGT foran pt. For mig virker det til at I har for mange primadonnaspillere. Spillere der kun gider spille med den nødvendige intensitet, når det virkelig gælder.

Måske man bare har det for nemt, og at de kan stramme ballerne, når de bliver pressede?

Personligt tror jeg det bliver godt for jer, den dag Cajuste, Evander og måske Sisto er væk (og erstattet naturligvis). Der er behov for mere ærgerrighed.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Manglen på initiativ og power, er en ting, men jeg forstår f.eks. ikke en meter af, at vi skal jagte hele anden halvleg, og så hiver Bo vores eneste offensive dybdeløber ud og erstatter ham med en midtbanespiller? Hvorfor ikke ofre en forsvarspiller i stedet, for vi var tydeligt sat skatmat af Brøndby?


Enig. Jeg fangede den virkelig heller ikke. Jeg er så heller ikke træner, men kan som mandagstræner se at vi endnu en gang ikke valgte rigtigt. Under kampen synes jeg også det virkede underligt.

Jeg grinede også en smule mens jeg græd indeni da Bak sagde at nu skulle der satset og så satte man en back og en 6er ind, uha uha.

Fair nok at Brumado spiller ude i siden, for at komme mere med i spillet, men han spiller som om der er en 2-sekunders regel i feltet og det er altså skørt det er ham der kommer i overlab på ydersiden. Hvem skal han slå indlægget ind på og hvem er det vi skal have ind i boksen, hvis ikke Brumado? Sisto er der ihvertfald ikke.

Jeg er sådan lidt delt omkring denne. Jeg er helt enig i at vi ikke fylder noget som helst ind i boksen. Sisto er ikke derinde og Isaksen er helt alene derinde. Jeg synes dog der er noget spændende ved Brumado som bred angriber. Han overmatcher jo total Bruus de første 25 minutter, spørgsmålet er om det kunne være spændende at kombinere det med en targetman som 9´er også. Lidt som Sørloth-Paul dagene.

Jeg er helt enig med Sisto delen. Det helt store problem er at vi spiller helt uden angribere og alle ved ned i banen og modtage den.

Marrony mener jeg stadig vi skal passe på med at vurdere for meget på. Ja han fik ikke bragt sig i de rigtige positioner, men af en eller anden grund så formår han stadig at blive farlig når han så har bolden omkring feltet. Det var ham der var involveret i at Jens fik det frie skud der røg på overliggeren, ikke?

Men holdet skriger på en target-angriber og må være førsteprioritet til vinter. Så må man håbe vi har mere held i sprøjten end vi plejer på den position.

Yes, dog pardoksalt at vi har sendt 2 stks ud på leje... Jeg tror sgu ikke vi køber en mere, ikke endnu. Kaba skulle selvfølgelig væk... hvem ved, håber jeg tager fejl. Det er dog sjældent at man henter en angriber ind der slår til fra dag et. Har vi nogensinde prøvet det i FCM? 9´er!?
Duncan måske, kan ikke huske om han var god fra start?
Toon Toon.

Jeg er bange for at jeg er lidt enig med dig her. Pt minder det en smule om sidste år, hvor vi kun kunne spille godt når det var de store kampe.
Jeg ved ikke hvad det er med Jens Lys, men kan man stadig få en pæn sjat penge for ham så håber jeg at man tager imod dem og beklager at man ikke solgte i sommer. Manden er helt på månen i denne sæson.
Evander. I går var en total off fraregnet de første 20. Han ramte slet ikke spændingsniveau og lallede rundt i går, men til hans forsvar skal det siges at sådan har det slet ikke været ellers i denne sæson. Klart en af vores bedste, hvis ikke den bedste. Tror man er nødt til at tage det sure med det søde. Han laver nogle åndsvage dumsmarte ting nogle gange, men så er der en masse andre gange at netop de ting bliver kampafgørende til vores fordel.
Sisto var også helt væk i går. Dødærgerligt da han for os har haft en kæmpe opadgående formkurve. Har været blandt de bedste 3 de seneste mange kampe. GF og BIF kampene har været to dumme undtagelser.
Annonce