Ja jeg tror du er inde på det rigtige i den sidste del af dit indlæg.
Indrømmet at jeg da har det lidt på samme måde, men jeg ved ikke om det er så realistisk.
Vi skal i hvert fald glæde os over at vi har kunne spille os til en 1. plads, og vi ikke har kunne mærke at vi har undværet Frank og Cajuste har jo på intet tidspunkt denne sæson leveret noget som helst, samt årets spiller sidste sæson Scholz også er væk. Rapha har været en gave, det samme kan vel faktisk også siges om Junior.
Jr. er vel nærmest så uheldig som man kan være. Hele hans forløb har været præget af ´uheldige´ skader og karantæner. Man kan jo diskutere hvorvidt det hele er uheld.
Han ligner en mand der godt kan score de der 15+ superliga mål, hvis ellers han kunne holde sig fri af skader, men kan han så det?
I Europa kan vi ikke forlange mere, givet vi vinder over Ludo.
Mod Røde Stjerne: 4 point, Braga 3 point og så Ludo 4 point.
Ergo, de to konkurrenter vi realistisk kunne kigge mod dem slår vi begge samlet, og den hjemmesejr man kunne håbe på mod favoritten den får vi også. Det er mere end godkendt.
Videre i pokalen, etter i SL. Synes vi må minde hiannden om at vi godt kan være virkelig tilfredse. Selvfølgelig vil mere have mere, men måske vinterpausen kan hjælpe på at vi kan få løftet spillet i SL og så mest af alt håbe på lidt mere skarphed i foråret. Der er altså bare mange kampe hvor det hele havde set mere sikkert ud om vi havde scoret på nogle store chancer, i stedet er tendensen jo at modstanderen lige får scoret i stedet (næste alle EL kampe, AaB kampen, SE kampen)