Schwartz, Nicolaisen, Hansen, Anderson, Kaba, Mabil, Lössl og Cajuste. Det er lidt spøjst hvordan afskeden er gået eller vil gå med så mange spillere ved det seneste årstid.
Schwartz var jo hevet ind som en kortsigtet transfer, med øje for at vinde mesterskabet i foråret og intet andet. Kaba var skadet i opstarten, og der var ingen tidshorisont på hvornår han ville være tilbage.
Han kunne i øvrigt nemt være smuttet efter det halve år, men han ville hellere hive lønnen end at skifte. Det samme gælder for Kraev.
Jeg er vild med Nicolaisen, og det ærgrer mig stadig at han skulle afsted, men han har brug for fast spilletid, og det lignede det ikke han ville få her.
Anderson tvang et skifte igennem, fordi han ikke kunne bide sig fast. Klovn.
Mabil har haft mulighederne for at smutte, men ville hellere blive og kæmpe. Fair nok, men niveauet har jo været forfærdeligt siden Corona startede. Han laver mange gode løb, noget vi mangler, men oppe omkring feltet går det hele i clusterfuck når han har bolden.
Lössl ikke kønt, men det er nu mere bare ren uheld, at Olafsson var så brølstærk i de kampe han fik. Jeg mener stadig det var en fejl at Bo ikke smed Lössl på mål med det samme. Vi havde 0 cleansheets i ligaen siden Lössl blev skadesfri, og der var målmandsduel.
Cajuste mistede alt motivation med den manglende transfer. Miserabelt efterår.
Kabagoal var lovet skifte, og det fik han.
Hansen er en klovn, som havde hans dårligste periode i klubben i det forår han blev sat af. Det var fint.