NK er simpelthen blevet anfører. Mads Bech har et år tilbage. Er han på vej ud?
Det er han nok indenfor et år i hvertfald. Om det bliver nu er jeg mere i tvivl om. Men parterne ved nok, at det er slut indenfor et år, så kan man ligeså godt give anførertjansen videre nu istedet for næste sommer.
For mig om MBS havde et år tilbage eller ej, synes jeg det er fint han ikke længere er anfører. Synes aldrig han for alvor har været den leder holdet har manglet siden Svia.
Men jeg er dog overrasket over man giver den til NK og ikke til Billing. Jeg synes Billing var det oplagte valg. Men det er kun vurderet udfra hans ageren på banen. Vi ved jo ikke om han er en introvert stille type i omklædningsrummet eller ikke ønsker at være.
Anden mulighed er også bare at man ønsker en spiller med "rigtig" FCM DNA skal være frontfiguren på holdet. Der er der ikke mange andre end NK.
Jeg tror ikke han skal være wingback. Han kan sagtens blive placeret som CB i højre side, men jeg kan også se for mig at man skifter system. Min vurdering - for hvad den er værd - er at det kommer an på, hvor mange og hvilke spillere men sælger.
Det er også der jeg ville smide ham, hvis man fortsætter med en 3 back kæde. 3 backskæden har manglet noget bevægelighed, boldkontrol en der kan drive bolden frem. Der har vi kun haft Diao som ikke har spillet fast.
Men jeg håber stadigvæk vi skifter til en 4 backkæde. Det vil især gavne vores midtbane. Så kan vi rent faktisk bruge 3 og stadigvæk have 3 offensivspillere i stedet for 3-4-2-1. Der får vi stort set kun brugt Billing og Bravo og ellers skal Castillo og Byskov spille en af de 2 pladser bag angriberen. Men så står vi bare med en offensiv kvalitet mindre på banen. Vi kan tilmed få rigtige fløje på banen igen - Hvilket kun vil gavne Gogorza når nu han formodes at skulle være arvtager for Simsir.
Ydermere har vi 2 CBs der har udløb om et år. Så vi står ligenu med Erlic, Diao, Lee & MBS. Det er stadigvæk til 2 pladser hvis vi skifter. Men vi må tilgengæld også formodes at skulle spille rigtig mange kampe.
Og får vi stadigvæk en masse kort, så vi der stadigvæk være gode indskiftningsmuligheder.