Snak

Mere indhold efter annoncen
Allan Kuhn demonstrerer jo bare, at hans hjerte i den grad BANKÈR FOR AaB...
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
Mon ikke Ørgaard bliver den næste der går...
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Mesterskab inden 2011?12? Yeah right.
haha. kom igen football club vestjylland.
[b]Allmänna Idrottsklubben, AIK[/b] \"AIK-fansen är på gott och ont den mest passionerade grupp människor jag någonsin träffat. Och då har jag ändå spelat i Liverpool\". - Richard Money
Det ufatteligt at de ikke kan få mere ud af det matriale!
- Som et træ der ikke vil brænde Ligesom en by vokser vi sammen På en pude i ly for larmen Får et billede skiftet ramme
Mere indhold efter annoncen
Annonce
På tide at få samlet op på den seneste tids tilskikkelser.

Kuhn slår optimistiske toner an efter weekendens sejr, og vil gerne begrave krisen med henvisning til at vi har hentet tre sejre i de sidste fire kampe (dvs. medregnet pligtsejren over Brønshøj i pokalen).

Jeg synes dog det er for tidligt at tale om et vendepunkt. Kampen i Århus burde have været et vendepunkt, men det tog kun 27 minutter af forrige weekends kamp mod SønderjyskE, og så kunne vi starte forfra på ny...

Derfor var det også ned en vis nervøsitet, jeg så frem mod kampen mod HB Køge, men denne gang var det heldigvis det "rigtige" hold der mødte op og leverede en godkendt indsats, selvom det irriterer mig, at vi for 1.000´e gang gav et mål væk efter en dødbold. Udover at indstillingen var på plads, ved jeg dog ikke hvor meget man kan udlede af sejren, for der var sgu ikke meget sisu over Herkølge i søndags...

Til gengæld synes jeg det var ret interessant at høre, hvor forskellige tilgange Auri S. og Kuhn har. Kuhn har fra starten af udtalt, at det drejer sig om at få resultater og at spillet er underordnet pt., mens Auri inden kampen mod os sagde, at det vigtigste var at spillet fungerede, for så skulle resultaterne nok indfinde sig.

Personligt hælder jeg nok mest til den sidste tankegang, men selvfølgelig er der en også psykologisk dimension af en længerevarende krise, og på et hold, der er drænet for selvtillid, kan det godt være rigtigt at skrue ned for de spillemæssige ambitioner i en periode. Under alle omstændigheder håber jeg - når engang spil og resultater har stabiliseret sig - at Kuhn har de fornødne visioner. Jeg ved stadigvæk ikke helt, hvad det er for en slags fodbold han ønsker at praktisere.

Nu skal svenskerne ha´ på munden på lørdag, og så venter der en svær kamp på Brøndby Stadion. Forhåbentlig kan vi komme derfra med point, for så begynder der så småt at tegne sig et mere langtidsholdbart fundament.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
...og så var det sgu rigtig godt at have Frank tilbage som vi kender ham, efter et par måneder, hvor fodbolden forståeligt nok har været mere eller mindre ligegyldig:

http://www.sporten.dk/fo…-var-i-koma

Noget tilsvarende skete for min egen far for et lille års tid siden, her var det bare tyktarmen, de kom til at lave hul i, hvilket også gav betændelse. Han nåede at blive udskrevet og være hjemme i et par dage inden han kollapsede og måtte køres på hospitalet igen. Det var meget ubehageligt, men heldigvis kom han sig helt over det, hvilket forhåbentlig også er tilfældet med Franks far. I hvert fald skal der lyde de bedste ønsker til Frank og familien herfra.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Synes det var en meget opløftende præstation i Brøndby i går. Forsvaret matchede Brøndby-spillerne på fysikken, afviste dødbolde og minimerede antallet af personlige fejl. Synes Albrechtsen har fået en rigtig god start, og han ligner i langt højere grad end Califf en styrmand i forsvaret.

Midtbanen fortjener dog også deres del af æren for at defensiven var solid, i og med at det var deres fortjeneste, at Brøndby resignerede til at slå høje bolde frem mod angrebet. Synes det er vildt imponerende, at et motorrum bestående af to 19-årige knægte kan matche Brøndby på det, der vel nok er ligaens sværeste udebane. Indrømmet, Brøndby spiller jævnt uinspireret og med få overraskelser, men det er stadigvæk et hold, der er i stand til at lægge et så tungt pres, at det vil få de fleste hold til at slå revner, jævnfør kampen mod FCN.

I det fremadrettede spil synes jeg Ilsø var en fornøjelse at følge, og det var svært at være uenig i at han blev kåret som MoM. Ret beset var der flere ting, der ikke lykkedes for ham, men sådan er det, når man prøver at gøre det spektakulære. Jeg tror Ilsø kan blive værdifuld for os, fordi han bryder mønstrene og tilfører vores spil noget variation og kreativitet - en dimension vi har savnet siden tiden med Rasmussen. Og så er han jo lynende hurtig, hvilket altid er en god egenskab :-)

Det mest positive synes jeg dog var, at vi endelig lignede et hold igen. Der var struktur og idé over opspillet, og spillerne tog løbene uden bold for at gøre sig spilbare. Jeg hæftede mig ved, at de chancer vi skabte i går var resultatet af godt eksekverede opspil, ikke dødbolde, modstanderfejl eller tilfældigheder. At Frank, Borring og Ilsø så savnede ti gram skarphed foran kassen er ærgerligt, men ikke nogen katastrofe. På det psykologiske plan er det ligeledes et godt tegn, at vi ikke opgiver ævred da vi kommer bagud - for en måned siden tror jeg vi ville have knækket.

På minussiden kan jeg reelt kun få øje på Onyzko, der var tæt på at koste os det uafgjorte resultat med sin brøler til sidst. Det hjælper selvfølgelig at han selv får raget kastanjerne ud af ilden, men det ville sgu have været uendeligt bittert at stille med en så urutineret midtbane og så tabe kampen på en tanketorsk af vores 35-årige keeper med over ti sæsoners superliga-erfaring...
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Tak for roserne, men rækkens sværeste udebane er desværre ikke længere Brøndby Stadion.
En vigtig kamp vi står over for i dag. Med en sejr vil vi lave et hul på otte point ned til nedrykningsstregen, og så kan vi så småt begynde at orientere os mod midterfeltet igen. Omvendt vil et nederlag trække os tilbage i nedrykningsdyndet, og det skal vi for alt i verden undgå - nedrykningskampen har det med at gøre grimme ting ved hold, især de hold, der på forhånd ikke havde forestillet sig, at de ville skulle kæmpe for at blive oppe.

Kampen i Brøndby forstærkede indtrykket af et hold der er ved at vinde momentum, men jeg håber at Kuhn og spillerne vil huske tilbage på kampen mod SønderjyskE, og hvad der skal til, for at vi ikke falder i det samme hul igen. Det kan lyde banalt, men der er ingen der får tre point bare for at møde op - det ved de i SønderjyskE, og det er derfor de bliver ved med at hente point, selvom de oftest møder hold med bedre spillere end de selv kan mønstre.

Opstillingsmæssigt tror jeg der bliver tale om minimale ændringer i forhold til kampen mod Brøndby, hvis der overhovedet bliver nogen. Kolja og Florescu har meldt sig klar igen, men jeg tror ikke der er nogen af dem der starter inde. Sammenlignet med kampen i Brøndby kunne jeg godt tænke mig at se en mere offensiv højreside, og man kunne evt. overveje at bringe Danny Olsen i spil, eller prøve en lidt mere offensiv løsning på højre backen end Ipsa.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Annonce