For dem der ikke så Onsides portræt af Ørgaard igår:
http://onside.dk/fodbold…slagterhundIngen tvivl om han er en kontroversiel person som deler vandene. Han er kynisk og beregnende og det er der mange der ikke bryder som om, men det har jeg nu aldrig haft noget imod, kynisme og pragmatik er undervurderede egenskaber i min verden.
I videoen kalder de ham "The White African", og det stemmer nok i virkeligheden meget godt, men de kunne også have kaldt ham for en væltedukke, for lige meget hvor meget man skubber, så formår han altså at rejse sig igen.
Jeg snakkede med min fodboldinteresserede revisorbuddy hen over weekenden og hans vurdering af FCMs regnskab var endnu mere dystert end mit og han vurderede at FCM må have været meget tæt på en betalingsstandsning (eller kapitaludvidelse) før sommerens transfervindue. Men så slog Ørgaard til og med flere salg og i særdeleshed Reid-transferen, så vendte han op og ned på FCM kritiske dagsorden og har ihvertfald sikret arbejdsro det næste år.
Ørgaard har selv været med til at rode FCM ud i alvorlige økonomiske problemer, men det tjener ham bestemt til kredit, når han nærmest går solo og sikrer den helt store gevinst i overtiden. Ham skal vi være rigtigt, rigtigt glade for i denne sommer og jeg er glad for de ikke fyrede ham pga. det skandaløse regnskab.