Snak

Mere indhold efter annoncen
Ikke endnu, trods alt :-)
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Spørgsmål:

Simon Kjær er som debatteret herinde et varmt emne for Real Madrids reservehold. Hvordan i alverden kan det være at en 18-årig spiller ikke er god nok til FCM´s førstehold, kan være på tale i Real Madrid som potentiel førsteholdsspiller? Det forstår jeg intet af.

Endnu mindre mening giver det, når man tænker på at han ikke engang er tæt på holdet, som man så da I spillede mod AaB, hvor der trods afbud fra en eller flere forsvarsspillere, stadig ikke var plads til ham.
moderator
"potentiel førsteholdsspiller"

Hvor ser du så det?
https://kortlink.dk/sudv
Man køber vel ikke 18-årige spillere og sætter dem på 2.holdet, med det formål at de aldrig skal udvikle sig til førsteholdsspillere? De køber vel knægten fordi de ser et potentiale i ham, der muligvis kan gøre ham til førsteholdsspiller i fremtiden?

Men ellers godt fluekneppet...
moderator
Haha så forstå jeg sgu da ikke din undren. Han var sgu da også potentiel førsteholdsspiller i FCM, nok endda med noget kortere vej dertil...
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har ikke set Simon Kjær spille, men efter hvad jeg har hørt mangler han stadig lidt rent fysisk inden han kommer i betragtning til startopstillingen - han er trods alt kun 18 år. Dertil kommer at hans nærmeste konkurrenter er Magnus Troest og Winston Reid, som jo heller ikke er helt uefne. Troest spiller på U21-landsholdet og Reid spiller på U19 (i øvrigt sammen med Kjær).
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Geddar, hvis du gad læse mit første indlæg igennem, så er min undren at han ikke allerede ER på førsteholdet som 18-årig i Danmark, når selveste Real Madrid mener at han allerede nu er god nok til reserverne.

Kan virkelig ikke se hvad der er så svært at forstå.
moderator
Boldsen

Mon ikke han ville starte på 3. holdet sammen med de andre helt unge?


Det er i øvrigt den her der forvirrer:

"Hvordan i alverden kan det være at en 18-årig spiller ikke er god nok til FCM´s førstehold, kan være på tale i Real Madrid som potentiel førsteholdsspiller?"

Du lægger ikke ligefrem til at det er reserveholdene du sammenligner.
https://kortlink.dk/sudv
Sejr over Randers FC. Vi ligger nr. 2 nu, og med sejr i næste week, er jeg sikker på at FCM ligger på en førsteplads! Tror ikke på 3 point til RFC i Parken.
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
Sådan FC midtjylland. FCM tager guldet.... "Randers i røven" troede lige.....
Juventus-FC Köln-Nejmeh SC-Anatolia UF serie 5- http://www.youtube.com/watch?v=FRilpPRTQuc FCM = Danmarks Ajax
Annonce