Snak

Mere indhold efter annoncen
Ha ha, det er jo goddaw-mand-økseskaft...

"Logikken bag hans 4-5-1 opstilling er noget, man kunne tage fat i og diskutere under normale spilsystem, så vi på den måde får effektiviseret punkter, hvor vi er lidt svagere. "

Her indskyder jeg så, at det er 5-3-2 diskussionen drejede sig om, og straks begynder du at tale om 3-5-2?!

"3-5-2, mente jeg. Gør jeg heller ikke, for det er hvad jeg mener, man kunne få ud af at reflektere(ikke nødvendigvis praktisere det) til et andet spilsystem."

Hvorfor skal vi straffes med denne syndflod af hypotetiske systemskifter og halvbagte taktiske finurligheder? Kan du ikke bare medgive at det var noget vrøvl som Allan fik lukket ud, i stedet for at bruge det som påskud til selv at ryge ud af en tangent.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Jo, medgiver skam gerne at Allan vrøvler når han snakker 5-3-2 med det spillermateriale, vi har. Så bare ingen grund til den tone.

Men prøver så, igen, at dreje den over til min egen holdning, så vi kan få gang i en debat, nu gutterne alligevel ikke skulle spille, om hvor og hvordan vi kan forbedres. Hvortil udgangspunktet i 5-3-2 bl.a. kan være behjælpeligt, teoretisk that is. Det må være på tide, som Hausser nævner, at få gjort noget status over såvel gode som dårlige ting.

Mit manglende fokus tilegner jeg iøvrigt den opknappede pilsner, som en Lyngbymand herinde bad mig åbne, men i 3. forsøg, lykkens gang, mente jeg selvfølgelig 5-3-2.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Synes du måske det er berigende at diskutere om vi bør stille op i en 5-4-1 og hvad man ellers kan forestille sig af virkelighedsfjerne scenarier?

Jeg synes i hvert fald at det er noget, man skal overveje.. Jeg skriver det ikke bare for sjovt.. Og skriv pænt, vi er ikke små børn her..

MHt, systemet..

Jeg mente at man kunne starte med en 5-3-2 opstilling og rykke rundt efter 10 minutter, for at se hvordan kampen forløber.. Du kan sagtens spille 5-3-2 og presse højt op hvis du sætte bagkæder langt op.. og jeg tror at det vil lykkedes når man er 5 spiller der bakker hinanden op.. og på den måde bliver midtbanen heller ikke presset tilbage...


Jo, medgiver skam gerne at Allan vrøvler når han snakker 5-3-2 med det spillermateriale, vi har.

Min kære FCM ven.. hvis der var mulighed for at sætte sivebæk,(priska),bak,albretchen & julesgaard i bagkæden.. så har du to kanter der rykker med frem og hjælper de 3 fx.(izunna, poulsen & tyghesen)i midtbanen... Du har stadig 3 tilbage i forsvaret som vil kunne holde styre på bagkæden..

På den måde så kommer vi tilbage til det du skrev med 3-5-2 ..
Dvs, vi spiller med en 5-3-2 i starten af kampen.. for at se hvordan det forløber.. defensiv vil vi være godt rustet.. ingen diskussion der.. Midtbanen bliver svag, men der kunne man rykke kanterne oppe til midtbanen (FC barcelona stil) for at angriber som Igboun / ilsø kan få flere bolde at gøre med..

Se kampen mod OB. hvordan man fører 0-2 også taber 3-2 ?! .. Det er vores defensiv der skal ordnes..
Og igen..Lad os holde tonen på en respektabel niveau..


En rigtig fan har kun en klub i hjertet :) !!!!! FC MIDTJYLLAND !!!!!
Jeg tror nu FCK tager guldet, nu hvor Roman Abromvich´s søn måske tager over får Ståle Solbakken. Og så har de også fået et EXTREMT forspring !
Tid til at gøre lidt status for efteråret, som jo desværre kom til at slutte en kamp for tidligt pga. Lyngbys pinligheder, og derfor også kan være lidt svært at forholde sig til. En fjerdeplads eller en mulig andenplads er trods alt ikke helt det samme.

Jeg starter med noget af det positive og kårer hvem jeg mener, har været FCMs bedste set over hele efterårssæsonen

Top-3 over efterårets spillere:

3: Priske: Måske nok en overraskelse for de fleste, inklusiv mig selv, for jeg var bestemt skeptisk omkring lejen af Priske, men syntes i den grad han har holdt et stabilt, højt niveau og han har faktisk været vores mest stabile forsvarer set over hele sæsonen. Syntes både han har været dygtig fremad banen og defensivt og har endvidere fungeret som læremester og dirigent for mange af vores unge og virkelig taget en hel masse ansvar. Den professionalisme han har udstrålet, har i det hele taget været en fornøjelse at følge og, selvom jeg har fuld forståelse for man ikke forlænger med den aldrende herre, så kan jeg godt ærgre mig lidt over den flotte indsats ikke kan belønnes med en kontrakt, det ville være fortjent.

2: Izunna: Vores reelle styrmand igennem det meste af efteråret og fungeret som et suverænt bindeled mellem kæderne. Izus betydning kan ses når vi bygger spillet op nedefra og han rent faktisk dropper ned imellem midtforsvarerne og overtager al offensiv igangsætning. Meget dygtig i erobringsfasen og har et fantastisk overblik og holder med sine lidt større offensive kompetencer en klassespiller som Salami på bænken. Samlet set, har han i min optik, været en af vores vigtigste og bedste spillere over hele efteråret.

1: Sylvester: Endnu en stor overraskelse på førstepladsen i form af Sylvester, en spiller som ikke engang var i førsteholdstruppen sidste sæson. Selv om han ikke helt har scoret det antal mål som spillet har berettiget til, så mener jeg han har holdt et helt igennem imponerede bundniveau over hele sæsonen og selv når han ikke har spillet godt, er han stadig kommet til en 3-4 afslutninger og været farlig. Netop den type afsluttende angribere har vi ganske enkelt ikke andre af i truppen og netop derfor er han også på rekordtid blevet en nøglespiller på holdet. Har som sagt ikke scoret helt nok, men inklusiv de 3 kasser fra pokalen, så må 6 kasser i alt, trods alt betegnes som hæderligt for så ung en spillers debuthalvsæson. Han har været ekstremt pågående igennem hele sæsonen og har gang på gang vist prøver på sin hurtighed og sine snævre udfordringer som har efterladt mange forsvarsspillere tilbage. Arbejdsiveren uden bold og Slys rolle i presspillet, må bestemt heller ikke undervurderes og det er en udsøgt fornøjelse at se en angriber stadig tage den en presspurt efter den anden i den 80. minut af en hård kamp. At han samtidigt viste sig klasser over vores 20-millioner kroners mand på venstrefløjen og sendte ham ud til noget tiltrængt bænktid, gør bestemt ikke præstationen mindre. Som jeg ser det, har Sylvester været den der har holdt højest niveau af alle i efteråret.

Der har været flere andre ind i overvejelserne og specielt Albrechtsen, Thygesen og Lössl har kandideret til listen, men er valgt fra af følgende årsager:

Albrechtsen har måske været FCMs mest stabile spiller og den med det højeste bundniveau på holdet, men han har altså kun nået 12 kampe i ligaen pga. skader og karantæne og af de 12, har han nu været med i ganske få minutter i 2 af dem. Når man ikke spillet meget mere end halvdelen af kampene, mener jeg ikke han kan være i betragtning til listen over vores bedst præsterende og selv om niveauet berettiger til det, så er han sorteret fra på den parameter.

Thygesen sluttede foråret rigtigt stærkt af, hvor han bød sig til med en hel del flotte scoringer og kampens-spiller præstationer. Forud for den periode var dog gået en svag og skadesplaget tid, hvor han bestemt ikke bød ind med alverden. Retfærdigvis skal det siges, at han ofte spillede ude af position i den periode, men den manglende stabilitet har samlet set betydet, at han lige klemmer sig udenfor top-3.

Lössl: Ligesom Thygesen, havner Lössl deltvist udenfor top-3 pga. et formdyk i vores svage periode. Hvor han ofte var den der tippede kampen vil vores fordel i indledningen af sæsonen, så savnede jeg Lössls vigtige redninger på afgørende tidspunkter i vores dårlige periode, der var der for langt imellem snapsene. Han har sådan set ikke være ringe på nogen måde og det er kun få kampe hvor jeg syntes han har spillet decideret dårligt, men jeg mener stadig der er nogle spillere som har holdt det højere niveau der holder ham ude af top-3.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er der nogen der ved, hvornår kampen mod Lyngby skal spille? skal den afvikles inden vi går ind i år 2011, eller skal vi vente helt indtil forårs sæsonen går i gang? jeg ville ihvertfald fortrække at vi får den afviklet inden 2011, men det kan måske ikke rigtig lade sig gøre, hvis kampen skal spilles på Lyngby stadion.
@ Allan_29

Prøv at se hvor mange hold der stiller op i en 5-3-2 (eller for den sags skyld en hvilkensomhelst anden opstilling med tre midterforsvarere). Det er der så godt som ingen der gør, hverken i Superligaen, Premier League eller noget andet sted.

Det er der naturligvis en grund til, og det er at 5-3-2 er et utidssvarende og uhensigtsmæssigt spillesystem, med nogle åbenlyse indbyggede begrænsninger.

"Se kampen mod OB. hvordan man fører 0-2 også taber 3-2 ?! .. Det er vores defensiv der skal ordnes.."

Jeg så OB-kampen, men jeg har svært ved at tro, at du kan sige det samme. I så fald ville du vide, at ud af de tre mål vi indkasserede, så kom de to efter opdækningsfejl ved hjørnespark, mens et var resultatet af at Juelsgård kommer på mellemhånd i forbindelse med et indkast. Den form for fejl har intet at gøre med hvilken opstilling vi stiller op i, og ville ikke have været undgået ved at stille op i en 5-3-2.

Det er derudover dybt useriøst at argumentere for, at vi uden varsel skal slå over i et radikalt anderledes spilsystem.

For tre år siden brugte man hele vinterpausen på at lære at spille 4-3-3 - uden at det blev nogen succes. Derfor giver det også sig selv, at man ikke bare går ud og ændrer system fra dag til dag. Når du så alligevel gør dig til talsmand for netop det, så vidner det om, at du har en meget urealistisk opfattelse af, hvordan tingene fungerer i praksis. Faktisk virker det nærmest som om du sidder og kommenterer i en FM-tråd.

"Jeg synes i hvert fald at det er noget, man skal overveje.. Jeg skriver det ikke bare for sjovt.."

Det ved jeg godt du ikke gør, men du er ekstremt uvidende, og det er træls at tråden skal fyldes med ævl og kævl, fordi du ikke vil indse, at dine ideer er ude af trit med virkeligheden.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Det blev til et forventet farvel til Priske og dermed også vores første trup-rokering i løbet af vinterpausen. Tusind tak til Priske for en gennemført professionel og tilstøbt indsats som virkeligt har overrasket positivt og man kunne bestemt godt unde ham en længere kontrakt, det har han fortjent.

Ørgaards udtalelser om at afløseren skal findes internt, er overraskende for mig, og da specielt når en spiller som Johnny Thomsen virker oplagt at signe. Det kan selvfølgelig være spin, men så kommer han ihvertfald til at se lidt halvdum ud, hvis vi alligevel henter en back, så skulle Ørgaard have modereret udtalelserne.

Problemet er selvfølgelig nok økonomien, som stadigvæk ikke er i nærheden af at balancere, men sportsligt ligner det unægtelig en svækkelse. Sivebæk ligner stadig en taktisk dilettant på positionen og han skal virkelig flytte sig med syv-mile-skridt hvis ikke også højre back skal blive en alvorlig achilleshæl.

Omvendt må man sige, at skal Sivebæk endelig slå igennem, så skal det være nu og vil tro han nu får et halvt år til at slå igennem. Klarer han ikke det, kan man måske hente en gratis Johnny Thomsen til sommer og så må det betyde et definitivt farvel til Siv i FCM.

Man kan måske også forestille sig at Ørgaard og co. spekulerer i at få Sivebæk med til sommerens EM og derfor vil give ham chancen for at spille sig i truppen. Uanset hvad, så tror jeg dog der skal skader til på U21 får den satsning skal give bonus.

Angående mulige transfers, så hørte jeg faktisk noget som måske kan indikere at der er et eller andet i gære omkring Albrechtsen. Det jeg hørte, er dog i stil med dengang jeg hørte Thyge købte lejlighed i KBH, så det er bestemt ikke sikkert det betyder noget som helst, jeg håber jeg ikke..

Det bliver ihvertfald spændende at følge vinterens transfervindue, kan vi holde os nogenlunde usvækkede, så tror jeg vi skal være glade..
Hvad hørte du helt præcist med Albrechtsen?! Men FCK må da være oplagte, nu de ser ud til at tjene den fede tyske hyre på Zanka.


Omvendt må man sige, at skal Sivebæk endelig slå igennem, så skal det være nu og vil tro han nu får et halvt år til at slå igennem. Klarer han ikke det, kan man måske hente en gratis Johnny Thomsen til sommer og så må det betyde et definitivt farvel til Siv i FCM.

Man kan måske også forestille sig at Ørgaard og co. spekulerer i at få Sivebæk med til sommerens EM og derfor vil give ham chancen for at spille sig i truppen. Uanset hvad, så tror jeg dog der skal skader til på U21 får den satsning skal give bonus.


Kan slet ikke sætte mig ind i, hvorfor vi skal bruge næste halvår til at spille en så ung og tilmed uvant spiller ind i startopstillingen, når nu vores chancer og potentielle gevinster vel sjældent er set større? Som delt nr 2, udsigt til snarlig "københavnerflugt"(forhåbentligt først til sommer, hvis noget skulle være), et forestående U21-EM der med fair sandsynlighed kan få fyret en eller to af vores startere afsted og så meget andet. Jeg mener, vi bør handle hurtigt med også rationelt for i det mindste signalværdiens skyld, selvom pengene nok ikke rækker. Derfor kunne det være fedt med en vel erfaren og billigere Thomsen med kun halvt år tilbage af sin kontrakt. Omend jeg hellere så en Stryger tørne ud for os, så er Johnny i det mindste en tilforladelig tovejsspiller, der altid giver sig 100% og har forbedret sig offensivt som kantspiller igennem længere tid nu. Tilmed er han inde i Morten Olsens varme.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Men FCK må da være oplagte, nu de ser ud til at tjene den fede tyske hyre på Zanka.


Hvad helvede snakker du om? Er du stadig stiv ovenpå weekenden?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce