Snak

Mere indhold efter annoncen
Men det positive er vel, at fodbolddelen ser relativ sund ud...(?)

Gid det var så vel, men sandheden er desværre den stik modsatte, fodboldens økonomi er den største katastrofe i FCM.

Selv om jeg har bandet en hel del over håndbolden og hver eneste ed har været fuldt berettiget, så er de jo kun en lille del af forretningen og langt det største underskud på driften står fodbolden for.

Af de 18 millioners underskud på driften, kan de 15 henledes til fodbolden og det er bestemt ikke sådan, at bare vi fjerner håndbolden, så har vi en solid forretning, tværtimod. Fundamentet er toiletpapirtyndt og det er ikke den dejlige 4-lags vi snakker om her og min vurdering er, at vi uden et kæmpesalg af Reid, enten havde haft desperat behov for en kapitalindsprøjtning eller gået i betalingsstandsning.

Jeg syntes det virkede positivt med den 3-års genopretningsplan vi snakkede om, men det virker ikke til den har nogen gennemslagskraft overhovedet og jeg tror desværre ikke længere på den er realistisk. Hvor vi så ender henne ved jeg ikke, men det er jo bare sælg, sælg, sælg.
Aner ikke om det står så slemt til som du siger, Hausser, men du lader til at have styr på det:-) Det er dog et skræmmende perspektiv, hvis vi skal sælge spillere for en 40-50 mio. hvert år hvis forretningen bare skal løbe nogenlunde rundt. Noget må gøres! men hvad?

Hvad angår vores sidste testkamp i morgen, så ser opstillingen sådan ud:

FCMs start-11: Jonas Lössl – Martin Albrechtsen, Kristian Bak (c), Erik Sviatchenko, Jesper Juelsgård – Izunna Uzochukwu - Mads Albæk, Jakob Poulsen, Rilwan Hassan – Mikkel Thygesen, Sylvester Igboun

Tror nok jeg er enig i at det er vores stærkeste opstilling, men hvem i al verden skal spille HB?! God idé er det i hvert fald at lade Thyge spille som angriber (hængende?) - det synes jeg han har gjort med succes før.
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Jeg har ihvertfald læst rigeligt med regnskaber til ikke lade mig dupere FCMs udmelding om et opmuntrende halvår, for det er altså ikke andet end røgslør og indtil videre er der ikke blevet rettet op på en skid.

Jeg har faktisk problematiseret FCMs regnskaber igennem en hel del år efterhånden og uden at klappe mig selv alt for meget på skulderen, så vil jeg vove at påstå, at jeg har forudset mange af de økonomiske problemer FCM har rodet sig selv ud i. Problemet er bare, at FCMs ledelse ikke har været i stand til at lede økonomien og udgifterne på en ansvarlig måde.

Som økonomien er lige nu, så vil jeg stadig vurdere at vi skal sælge spillere i det niveau du nævner og det siger sig selv, det er fuldstændigt uholdbart. Lige nu prøver man at rette den synkende skude på, men intet af det har tilsyneladende virket endnu og jeg kan godt frygte vi løber tør for tid. Vil vædde med vi igen vil være voldsomt presset til sommer, hvis vi ikke laver endnu 1-3 storsalg :(


Angående opstillingen i morgen, så bliver det nok Albrechtsen der skal spille back og hvem ved, det kan måske blive et fremtidigt scenarie, hvis der sådan man erkender at Sivebæk ikke kan finde ud af at dække op.

Jeg får gæster i morgen, men håber alligevel på jeg kan snige mig ud på stadion og se kampen og kommer jeg det, så jeg nok give min version af det jeg så bagefter..
Hvor er det ærgerligt. Vi har nogle af landets mest spændende unge fodboldspillere, men vi kan ikke flytte os fremad i forhold til de konkurrerende klubber, fordi ledelsen ikke kan få fingeren ud og gøre noget radikalt for at sikre økonomien.

Regnskabet er uhyggelig læsning. Der kan ikke være tvivl om, at transfervinduet var Ørgaards desperate bidrag til at undgå den helt store katastrofe. Jeg føler mig ret sikker på, at Thygesen også skulle have været afhændet.

Det er jo skræmmende at se, hvordan man sminker resultatet. Jeg er bestemt ikke imponeret over vores nye koncerndirektør, Søren Bach, når han kan udtale sig positivt om et regnskab med så stort et underskud på driften. Men okay, han kommer jo lige fra bankverdenen, den mest troværdige af alle brancher, så det skal nok gå...

Vi er måske den klub i Danmark, der er mest afhængig af, at de sportslige resultater flasker sig. AGF kan overleve en nedrykning, det kan vi med garanti ikke. Spørgsmålet er, om vi overhovedet kan overleve uden europæisk gruppespil til næste sæson. Lige nu har jeg svært ved at se, hvordan det skal hænge sammen. Men måske vinder Danmark U21-EM med en Jonas Lössl på Peter Schmeichel-niveau, så vi kan pisse lidt varme i bukserne igen. Det må jo næsten være det, ledelsen forventer.

Et fælles spilkoncept skal være den sorte tråd fra yngste drengehold til Superliga-mandskabet, og den strukturerede talentudvikling i både fodbold og håndbold styrkes hele tiden.
Søren Bach


Det pisser mig i den grad af, at håndbolden slet ikke lader til at være inde i spareplanen. I stedet opruster vi på talentfronten. Hvilket spild. Selv de gode kvindehåndboldklubber har underskud, hvordan skal FCM´s middelmådige talenthold så nogensinde generere andet? Håndbold er en parasit på en i forvejen syg patient. Indrøm nu, at det var en lortebeslutning og kom ud af det.

Sidste vinter sagde vi, at foråret ville blive den mest afgørende halvsæson, vi nogensinde havde spillet. Det kan vi efterhånden sige igen.

Et lidt for vigtigt øjeblik i FCM´s historie:
http://www.youtube.com/w…FmedQJs1REk
Midtjylland!
Fik alligevel listet mig ud af døren og set kampen.

Overall var det omgang blandende bolcher, med en rigtig god første halve time og halvskidte sidste 60 minutter hvor alt for mange stod bomstille og ventede på at sidemanden gjorde arbejdet for dem og alt for lidt tempo i spillet. Kuhn virkede ikke tilfreds med det han så i specielt anden halvleg, og modsat "op i gear", så sluttede vi nærmest i backgear i anden halvleg.

Selv om vi stod stille i anden halvleg, så skabte vi også der en del kæmpestore muligheder og samlet set, hvad vi vel 5-6 kæmpechancer, plus det løse, til at vinde en solid sejr. Sylvester, Thyge, Jakob Poulsen, Albæk og indskiftede Borring agerede brandmænd på skift og førsteangribers Sylvesters to kæmpemuligheder skal ganske enkelt omsættes.

Chancer var det nok af og så er det altså lidt bekymrende at der skal en dødbold og et lucky punch (fantastisk flot dykkende skud fra 25 meter) til for vinde kampen mod et ret tandløst FC Vestsjælland-mandskab som ikke var meget over midten. Skarpheden skal være meget bedre mod FCK hvis vi skal have en chance.


Individuel vurdering:

Lössl -8- Reddede en friløber og ellers arbejdsløs.

Sviatchenko -8- Flot mål med et par fejl i opspillet som trækker ned.

Juelsgaard -8- Rigtig god første halvleg hvor han var spillede flot sammen med Rilwan i vores venstre side, men overhovedet ikke med offensiv i anden halvleg.

Albrechtsen -8- Overhovedet ikke med offensivt i første halvleg, men bedre med i anden indtil han blev udskiftet med Siv.

Bak -9- Gjorde det godt i kaptajnrollen og havde flere gange succes med at gå med i offensiven og drive bolden frem i ren Agger-stil.

Izunna -7- Sløsede meget i anden halvleg, efter en glimrende første og havde for mange boldtab.

Poulsen -7- Ud over nogle voldsomt skæve afslutninger så var det ikke meget man så til ham. Assist på dødbold trækker lidt op.

Rilwan -9- Som jeg så det, vores bedste spiller og en meget flot første halvleg med mange gode løb med bolden og gode chanceskabende afleveringer. Virker til at være modnet en del.

Albæk -7- Ikke meget involveret i første halvleg, hvor det farlige kom fra den anden side.

Thyge -7- Burde have scoret minimum en kasse idag og søgte imo ofte for dybt i banen for at modtage bolden, hvilket betød vi manglede ham fremme.

Sylvester -7- Afslutningerne er stadig Slys store svaghed og han skal blive bedre til at gøre arbejdet færdigt. Burde have scoret på 2 direktører idag og det kan blive et problem hvis han ikke bliver mere skarp til turneringen.

Indskiftet:

Fagerberg -ub- Kanonflot scoring som mindede en del om Pedros kasse mod Mallorca igår, blot han ikke løb med bolden.

Borring -ub- Nåede at brænde en direktør.

Siv -ub- fik løbet nogle gange til baglinien og slået nogle indlæg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak for referatet. Det bliver sgu nok svært mod FCK uanset hvad. Kampen mod FCN ser jeg som den væsentligste indikator for forårets videre forløb. Det er en kamp, vi skal kunne styre.

Btw, Drengedrømmen er startet på Hutlihut. Her er første afsnit:

http://sporten.tv2.dk/fo…snit-1.html

Umiddelbart virker det meget tyndbenet, så forhåbentlig bliver lørdagsudsendelserne bedre. Jeg tror næppe, vi finder noget fantastisk, men det er vel værd at prøve.

Klippet er meget ustruktureret. Jeg krydser fingre for, at selve konkurrencen er forløbet noget bedre.
Midtjylland!
@regnskabet: Det er godt nok frustrerende, hvis vi skal op i de 40-50 mio. i transfers, hvilket jo betyder vi nok skal sælge to-tre profiler - med mindre vi selvfølgelig kan finde nogle dumme italienere til at smide kassen for en akademi-spiller... Grrr...og her gik man og troede at klubben så småt var ved at komme på rette spor!

@drengedrømmen: det virker godt nok som et tyndt program - tyndere end de drenge der er med... Kan ikke rigtig se FCMs fidus i det - med mindre man går efter en decideret brand-faktor. Klubben har jo alle redskaber til selv at finde frem til talenterne. Nå, men spændende bliver det da at se hvad det fører med sig...

@FCK-kampen: Jeg har ingen forventninger overhovedet! Jo, til indstillingen, for den stank da godt nok sidste gang, hvor samtlige spillere + træner havde været ud og lovprise FCK inden kampen - det var godt nok til at brække sig over. Selve kampen husker jeg som noget af det dårligste vi overhovedet præsterede i efteråret - det virkede som om FCK aldrig behøvede at sætte den i andet gear. Lad os håbe drengene viser bare lidt mere indstilling denne gang!
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Nej det var ikke actionpacked det der drengedrømmen og det led desværre af samme katastrofale svaghed som Hutilihut også gør, elendig og dybt overfladisk produktion.

Forhåbentlig var det her bare en (elendig) form for introduktion og forhåbentlig kommer der langt mere kød (noget fodbold?) på udsendelserne, for ellers taber de mig hurtigt som seer og så tvivler jeg ærligt talt på det er den store reklame for akademiet som jeg forventede.
Ja, mon ikke vi følger drengene tættere, som antal deltagere falder. Alt andet ville da også være uundgåeligt, men igen: det er jo TV2, overfladisk folkelighed som ingen anden.

Steinlein ved vi jo, hvor kompetent han er, men forstår ikke Toft og Ørgaards rolle i det her. Jens kan komme med ind over senere, når der skal skrives kontrakt(er) med akademiet, men al ære og respekt, så ved manden jo ikke en døjt om talenter ift. så mange andre. Riddersholm fx, hvis nu vi endelig skal holde det inden for klubregi, og derudover vil Jens helt sikkert heller ikke kunne putte samme interesse i projektet, som mig bekendt også foregik i januar: dvs. under et transfervindue.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Jeg er enig. Steinlein og Riddersholm havde været det mest kompetente team. Men Riddersholm har nok haft mindre tid end Ørgaard. Glen har trods alt førsteholdet at se til.

Jeg har ingen idé om, hvordan Toft er blevet strikket ind i aftalen. Typisk TV2.

I det hele taget er det sjovt at se, hvor stor forskel der er på TV2 Sporten og TV2 Sport.
Midtjylland!
Annonce