Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja Boring er egentlig også en kæmpe skuffelse. Vil Skoubo gerne hjem? Ellers kunne man vel hente Tim Jansen i EfB hvis de rykker ned.


Borring spillede godt i starten med en del mål og assists, men det ser efterhånden svært ud for ham.

Skoubo har sagt, at han godt kunne være interesseret i at vende hjem. Selvom mange kender ham som Brøndby-mand, så var det trods alt i FCM, karrieren startede. Det er muligt, at vi kan støve nogle penge op fra baglandet (eller Indien) til at betale hans løn. Søren Larsen er nok både for dyr og for meget københavnerdreng til, at han skifter til FCM. Næh, Skoubo-Igboun lyder som en fin og opnåelig duo.

Tim Janssen har været bragt på banen før, og det er ikke utænkeligt, at han kan hentes for rimelige penge. Men jeg synes ikke, det vil være en stor forstærkning. Jeg kan ikke lide hans opgivende attitude, og han brænder næsten lige så meget som Igboun. Jeg har på fornemmelsen, at flere Esbjerg-fans er ved at miste tålmodigheden med Janssen.
Midtjylland!
@Sir_C: Jeg kan sagtens forstå din pointe, men mit "forsvar" af FF har altså ikke noget med tilhørsforhold at gøre...

Skoubo har mig bekendt ikke ytret direkte ønske om at komme "hjem", men i den artikel jeg har læst, mener jeg at huske, at han heller ikke ville afvise det - så hvis lønnen er rigtig og en nærmest garanteret startplads, så er det vel ikke umuligt. Hvad angår Fagerberg, så har klubben vel også forsøgt at komme af med ham tidligere uden nogen rigtig ville bide på. Søren Larsen er bare så hamrende giftig når han er i form, og så er han kæmpe stor! Det ville være sjovt at se Sly vimse omkring ham oppe i angrebet...

Hvad angår resterne fra Esbjerg, så er Rieks vel at foretrække frem for Janssen?
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
#Acebone
Jeg er ikke enig mht. truppens bredde. Du må heller ikke undervurdere betydningen af, at størstedelen af de unge gutter kender hinanden(og Glen) igennem mange år og derved også undgår større kliker som fx i OB, samt får fornødne tiltro fordi vi netop er holdt inde med stor-/masseindkøb. Det har tydeligvis haft effekt på Albæk, Juelsgaard, Sivebæk, Lauridsen m.fl., der alle er vokset med opgaven, og dét uden at slække på resultaterne faktisk.

Men lad os se på forsvarets bredde. Jovist, den højreback er ret ufuldkommen da vi mangler en mere defensiv sparringspartner til Siv, men på tre øvrige positioner ser jeg os stærke nok til medaljekamp:
De to venstrebacker, Julle og Lauriden, har vist sig gode nok til at omrokere hhv. supplere i svære og afgørende kampe, mens en erfaren Albrechtsen også kan dække ind på begge backer. Folk og jeg selv har været meget efter Ipsa, men han skulle altså være meget professionel og derfor ideelle backup. 32, Albrechtsen og yngste U21-mand Erik S. har alle niveau til medaljeræset, også fremover. Men det er klart, at forsvarets bredde lige pt. er hæmmet, men fravær af 3 bedste centerforsvarere over flere kampe er også helt absurd. Vi overlever dog, ser det ud til, og dét endda med plus på kontoen ift. vores to rivaler samt en pokalfinale.

Midtbanen er vi vist alle enige om er ganske bred, men dog savner jeg en afklaring omkring Thyge. Han har i min optik bevist på ny, at han skal bruges i en mere tilbagetrukken rolle, hvor han så kan komme med de dybe dybdeløb og generelt tage mere ansvar.

Hvad angår angrebet, er vi straks mere enige. Fager er ikke just Guds gave til fodbolden trods større iver, mens Sly er for flakkende og ret beset bedre på venstre wing. Hvilsom vil jeg ikke afskrive endnu, men prangende har det sgu nok ikke været fra ham i det store hele. Han skal have nogle flere kilo på kroppen, ingen tvivl, og så være nyklippet for good.


#Generelt
Når det så er sagt, forstår jeg ikke, hvordan man kan snakke om typer som Søren Larsen og Tim Janssen. Der er så meget, der taler imod de to. Vores nye offensive/boldførende genprestaktik, klubbens "sorte tråd"-koncept, nye ansvarlige transferpolitik, mv.
Skoubo er også kritisk, men han kender dog klubben, er mere komplet og ikke mindst lokal. Dvs., han vil som rodfæstet ikke forcere tingene som fx en yngre Janssen, for hvem det ville være et springbræt til større.



Sir_C
Jeg ved godt, du elsker at lade mig fremstå som den skræmte og tøjlede pga. min til tider vilde adfærd herinde. En side af sandheden er dog, at jeg måske er faldet til i rette element og modnet, samt ikke længere føler tid/behov nok til at ajourføre mig(løbende) i for meget ikke-fodboldrelateret herinde. Men lyder nærmest, som om du savner mine udskejelser? Ret mig endelig.
Når den "nyere jeg" skriver, er det som regel heller ikke bare chat-oneliners eller i stor strøm, men mere belysende indlæg eller debatoplæg, og dét typisk om fodbold. Fortiden kan jeg ikke ændre på.

P.S.
Du siger, du gerne vil læse om Valencia(og helt forståeligt iøvrigt). Mener du her klubtråden? Dette var altså en vistnok ikkeeksisterende mulighed, før jeg satte mig for at skubbe gang i tråden.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
moderator
FrækFyr, nej du laver ikke åndssvage one-liners mere, og det er fremragende, men i stedet er du så gået i den helt modsatte grøft og prøver at formulere dig på et niveau hvor de færreste, heller ikke dig selv kan være med. En blid mellemvej ville nok være at foretrække også for dig selv. ;)

"#Generelt
Når det så er sagt, forstår jeg ikke, hvordan man kan snakke om typer som Søren Larsen og Tim Janssen. Der er så meget, der taler imod de to. Vores nye offensive/boldførende genprestaktik, klubbens "sorte tråd"-koncept, nye ansvarlige transferpolitik, mv.
Skoubo er også kritisk, men han kender dog klubben, er mere komplet og ikke mindst lokal. Dvs., han vil som rodfæstet ikke forcere tingene som fx en yngre Janssen, for hvem det ville være et springbræt til større."

I scorer jo altså ikke rigtig mål med det angreb der, så forstår ikke helt hvorfor du vil forsvare genpres osv osv. I mangler da helt klar en makker til Igboun der sparker/header den ind, mens han vimser rundt.
Dette er en signatur.
"Jeg ved godt, du elsker at lade mig fremstå som den skræmte og tøjlede pga. min til tider vilde adfærd herinde. En side af sandheden er dog, at jeg måske er faldet til i rette element og modnet, samt ikke føler tid/behov til at ajourføre mig(løbende) i for meget ikke-fodboldrelateret herinde længere"

Det er et yderst gennemført level, ikke?

I den første del formår du at lave en selvmodsigelse med fire ords mellemrum og i den sidste del belemrer du læseren med det sædvanligt opstyltede sprog, som du tydeligvis ikke magter. Gør dig selv en tjeneste fremover, og læs det du skriver højt for dig selv, inden du poster. Hvis du får kvalme og bliver svimmel, som når du for et par somre siden tog chancen på girafgyngen, så skal du omstrukturere sætningen.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget af det du skriver, hvad angår FCM, Valencia og spansk fodbold generelt, er faktisk rigtig godt FF, hvis du spørger mig.

Jeg har sagt det før, du minder meget om mig i mine lidt mere unge bold.dk dage. Selv det indlæg du lige har skrevet indeholder meget unødvendig smart sprogbrug, som folk forståeligt nok reagerer på, det virker lidt påtaget og som sagt unødvendigt, for jeg tvivler ikke på at du er kløgtig nok. Men lige i øjeblikket skygger dit behov for at virke ekstrem velformuleret for det andet.
I scorer jo altså ikke rigtig mål med det angreb der, så forstår ikke helt hvorfor du vil forsvare genpres osv osv. I mangler da helt klar en makker til Igboun der sparker/header den ind, mens han vimser rundt.

Det skyldes min romantiske forestilling om, at det kontraspil vil blive landets bedste igen. FCK sidder på den lige nu. Typerne har vi nemlig i Borring, Danny, Rilwan, Igboun og forhåbentligt Thyge.

Vi savner en mere(men kun mere!) stationær makker til Sly, enig. Han skal også nok komme her under sommeren, men håber for Guds skyld ikke på en af de to.


Edit: Cabra
Tak, det var fint. Jeg prøver at begrænse mig.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Try harder!
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
I mangler da helt klar en makker til Igboun der sparker/header den ind, mens han vimser rundt.


Amen!
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
@ FF

Jeg er ikke enig mht. truppens bredde.


Det behøver vi selvfølgelig heller ikke at være. Men jeg tror blot, vi har en forskellig definition af, hvad en trups bredde er.

Du må heller ikke undervurdere betydningen af, at størstedelen af de unge gutter kender hinanden(og Glen) igennem mange år og derved også undgår større kliker som fx i OB, samt får fornødne tiltro fordi vi netop er holdt inde med stor-/masseindkøb.


Det undervurderer jeg absolut heller ikke. Jeg er tværtimod meget opmærksom på det. Jeg ser vores ungdomssystem som en stor styrke, der gør truppen langt mere homogen end f.eks. OB´s ditto.

Men det handler i mine øjne om noget andet end bredden. For mig er bredde, at man har backups, der er tæt på at være fuldgode erstatninger i forhold til de spillere, man mister ved skader og karantæner. Det kan jeg ikke sige, at vores ungdomsspillere er. Der vil altså være mærkbar forskel på, om vi stiller med Lauridsen og Hansen eller Albrechtsen og Bak i det lange løb. At de unge har let ved at integrere sig på holdet er et stort plus, men det er ikke min definition af bredde på et fodboldhold. Det har med harmonien i truppen at gøre.

Det har tydeligvis haft effekt på Albæk, Juelsgaard, Sivebæk, Lauridsen m.fl., der alle er vokset med opgaven, og dét uden at slække på resultaterne faktisk.


Det er svært at spå om, men vores forår har til tider været miserabelt. Det skal vi ikke glemme, selvom to sejre får det på afstand. En bredere trup ville have kunnet stå bedre imod. Det er dog ikke en kritik af klubbens strategi. Vi var tvunget til at lave den udrensning pga. økonomien, men det stillede os med en tyndere trup.

Men skidt pyt, det må være et definitionsspørgsmål.

Btw, den gamle omstillingsstil bliver svær at implementere, hvis vi fortsætter udviklingen fra dette forår. Typer som Borring og Danny bliver udfaset.
Midtjylland!
Annonce