Snak

Mere indhold efter annoncen
Her må jeg give Hausser ret. Wass er forsvarsspiller og har intet at gøre i FCMs felt. Derudover smider han sig jo bare fordi han bliver skuffet. Typisk Wass og typisk BIF!!! Godt at ham den lille spillede fair og skød over.

Ps: Wass kunne godt have undgået at falde, men hvorfor skulle han dog det! Dumt og kluntet straffe, som heldigvis ikke fik betydning.
Halil

Det er faktisk meget tydeligt på den ene slow at han bliver skubbet i siden og ikke i ryggen og straks lader Wass sig falde og dommeren hopper i med begge ben. Et let skub, et dyk og spillets største chance, der burde sgu skulle en del mere til og Claus Bo havde næppe dømt det dive.

Af flere mener at man da i øvrigt bare skal lade sig falde blot man bliver berørt af en modstander, syntes jeg er en voldsomt uheldig holdning og syntes det vidner om en ganske negativ påvirkning fra Spanien, hvor det efterhånden er blevet helt legitimt at lade sig falde i tide og utide.

Hvad med at blive på benene? At sige man bare skal lade sig falde hvis der er en smule kontakt, må vel betyde at man accepterer film og snyd som en del af spillet.
Hvis du har disse slows på internettet, må du meget gerne linke til dem.

Jeg har endnu til gode, at se noget som skriger "mega film". Han falder måske let, men kontakten er der.


Hvad med at blive på benene? At sige man bare skal lade sig falde hvis der er en smule kontakt, må vel betyde at man accepterer film og snyd som en del af spillet.


Ja, alting med måde.

Men jeg kan ikke forstå forargelsen over Wass.

Jeg synes han gør det fremragende på frispilningen og trækker et straffe, som klart kan forsvares.

Det tror jeg skam de fleste har prøvet, at trække ind foran en forsvarer og få et frispark eller ved et indkast få bolden og bare vente på skubbet i ryggen og det efterfølgende lette fald.


Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Du har været en savnet skikkelse, Hausser. Rart med lidt modspil. Må BIF´erne pynte på faktiske forhold i deres tråd, må vi sgu også her. :-)


Edit
Rilwan og Juelsgaard kunne dog godt have lavet en 10´er, når nu du opererer med 13-skalaen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Må BIF´erne pynte på faktiske forhold i deres tråd, må vi sgu også her. :-)

Hov hov, unge mand. Vi er hævet over den slags smudsigheder: Vi udsteder nye sandheder. Det er et ældgammelt Brøndbyprivilegie.

"Jeg tror, de fleste danske fodboldspillere ville elske at spille i Brøndby. De har det fedeste stadion og de bedste fans"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Halil

Det tror jeg skam de fleste har prøvet, at trække ind foran en forsvarer og få et frispark eller ved et indkast få bolden og bare vente på skubbet i ryggen og det efterfølgende lette fald.

Nu er der også væsentligt forskel på at dømme et frispark til en person som kaster sig pga en lille puf og så dømme straffe for det. Der skal mere til før man giver den slags kampafgørende muligheder væk, langt mere endda og jeg syntes ikke spillerne blot skal lade sig falde når der er den mindste chance for at trække en udvisning.

Kan ikke finde en slow noget steder, men så den tidligere idag og for mig at se er der ingen tvivl, det er rent film.
Må BIF´erne pynte på faktiske forhold i deres tråd, må vi sgu også her.

Nu ved jeg ikke hvad der er forgået i Brøndby tråden, men jeg pynter bestemt ikke på faktiske forhold og det irriterer mig rent faktisk at Wass, nu for anden gang i sæsonen, filmer sig til et straffe imod os.
Hvad angår det konkrete straffe, så er det vel en af de slags situationer, som i moderne fodbold desværre er blevet en 50/50 situation. Der kan argumenteres for og imod, hvilket I jo også så fint demonstrerer:-)

Det argument jeg dog er ved at blive syg over er "Der er kontakt". Kommentatorer og "eksperter" m.fl. bruger konstant dette udtryk, når de skal retfærdiggøre straffespark eller punke dommeren for en fejl. Men som Hausser så ganske korrekt anfører, så er "kontakt" i straffesparksfeltet ikke nødvendigvis lig med straffe - ligesom "kontakt" uden for feltet heller ikke altid er lig med frispark. Spillerne har desværre en tendens til at overdrive den mindste kontakt, når det ellers lige er til deres fordel, hvilket fx kunne ses i en af weekendens kampe i England, hvor Arsenal får et udmærket mål underkendt får et pseudo skub i ryggen. Det samme kan vel siges om OBs straffespark i overtiden i Randers. Der er masser af "kontakt" fra modstanderne på den ellers så udmærkede dribletur, men det er mærkeligt nok først da spilleren er i feltet, at denne "kontakt" får spilleren til at falde. Og selvfølgelig kan der da argumenteres for helt korrekte domme i begge tilfælde, men i begge tilfælde er det vel lige så relevant at stille spørgsmålet: Var det mon sådan reglerne var ment? Er det i spillets ånd? I begge tilfælde vil jeg påstå at svaret er "Nej".

Husker ikke hvilken kamp der var tale om, men en dommer i England gav gult kort til en spiller, som forsøgte at "filme" sig til et straffespark selvom der havde været "kontakt" fra modspilleren. Det er den slags modige dommere, vi skal have flere af! Selvfølgelig er det et skøn hver gang, men det er nu engang en del af spillet...
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Godt ramt, Pensioner.

Nå, Hausser. Nu må vi have dig på banen. Ritter til Silkeborg - overraskende eller forventet? Godt eller skidt?
Midtjylland!
Mht. Ritter. Det er vel ikke så uventet. Klubben er i besidelse af mange talenter der er under udvikling, og det var nok det bedste for Ritter, for der var nok et stykke vej til førsteholds spilletid i FCM.

Han har dog haft meget succes, og det undrer mig dog, at man ikke holdte på ham i et par år endnu taget hans unge alder i betragtning.

Men Ritter ønskede nok selv, at komme op på et højere niveau (superliga), hvilket så ikke var muligt i FCM. Han fik dog spilletid i gårsdagens 2-0 reservesejr over OB.
FC Midtjylland !
Annonce