Har FC Midtjylland i Kolja Superligaens dårligste højreback?
Så grelt står det vist ikke til. Jeg ærgrer mig dog over, at Jesper Bøge har døjet med skader, for han kunne have holdt Kolja lidt til ilden. Til gengæld viste Jesper Lauridsen så sent som i sidste runde, at han godt kan dække højresiden, så han kunne også være et alternativ til Kolja.
Men det er nu ikke Kolja, der taber kampen for os i dag. Det er derimod den kollektive uskarphed, der er fatal. Det er, undskyld udtrykket, til at få lange nosser af, at holdet ikke kan finde ud af noget, når bolden nærmer sig kridtstregerne i modstandernes felt.
Det er fint, at vi kan have bolden så meget, men det er som om, vi har glemt at bruge den til noget, når vi har den. AGF´s sejr var jo ikke blot tilfældigheder, det var en konsekvens af vores naivitet.
Et åbent spørgsmål til trænerteamet: Hvad har I tænkt jer at bruge overtaget i boldbesiddelsen til?