Snak

Mere indhold efter annoncen
At vi spiller "skidt" hænger nu også sammen med at OB er i stand til at presse os langt tilbage på banen.

På forhånd manglede vi Reid, Jessen, Klimpl og Femi. Inden kampen bliver Kjær skadet, og når så Raska også må udgå, synes jeg ikke der er noget overraskende i, at det bliver en kamp, hvor vi prøver at holde OB stangen, i stedet for en sprudlende opvisning i chanceskabede kombinationsspil.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
#Møghunden - er enig med 50% af din sidste sætning. FCK spiller, i øjeblikket, ikke en døjt bedre end OB...nej for drillo er fandme trist at se på. Derimod har BIF da vist flottere spil i foråret end vi har set fra OB og FCK, selv mod FCN, hvor de tabte, skabte de masser af chancer.
Jeg er ikke i tvivl om at FCK skal komme på rette spor igen, tvivler derimod på OB, da deres scorings probler idag, har varet i flere sæsoner nu...
@ Møghunden

Jeg er enig i at Midtjylland ikke har spillet lige så god bold som i starten af sæsonen. Men at sige, at de har været heldige med alle kampene i år er en overdrivelse i mine øjne. I kampen mod Lyngby var FCM meget uheldige med at komme bagud 1-0 og vandt fortjent 2-1 i sidste ende.
Et hold som OB er, som flere andre også er inde på, ikke gode nok p.t., da de ikke formår at spille sig frem til chancer...
Arc Light

Spillede i ikke også skidt hjemme mod FCN og Lyngby, ude mod Brøndby udover i dag? : )... Men jeg håber i får jeres system kørt hurtigere ind (eller hvad der end er galt med spillet), så i kan slå FCK og hjælpe os Nordjyder.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Arc Light:

Ja, man må medgive at OB har mødt deres modstandere på rigtige tidspunkter (AGF sidste uge også, og Lyngby lader også til at være plaget til på Onsdag). Men det ændrer jo ikke på, at FCM har fået langt langt mere ud af dette forår end de har fortjent. Tror jeg har fået set samtlige kampe og må sige at ikke en af dem har budt på prangende spil.

Til slut kan man vel også kun blive enige om, at i og med i skaber hvad jeg med lidt god vilje vil kalde en halv chance, så havde i vel HØJEST fortjent 1 point idag.

Mouser:

Ret beset så skaber FCK vel nogenlunde det samme som OB, og har i øvrigt samme sikkerhed i forsvaret. Så de ligner meget godt hinanden.

Brøndby vil jeg give dig ret i spiller rigtig flot. Problemet med dem er, at de stadig ikke er helt stabile i forsvaret, samt mangler den sikkerhed S. Andersen udstrålede de sidste mange kampe i efteråret. Det gør dem i mine øjne til et hold på niveau med de 2 andre.

Jeg tror nu nok OB kommer på rette spor. De har rigtig mange klassespillere, men det kræver en taktisk ændring, eller i værste fald, en ny træner.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ DaveEricGrohl

FCN kampen har jeg kun set højdepunkter fra, men meldingerne gik på at det ikke var nogen særlig god kamp af os. Til kampen mod Lyngby gik vi over til at spille i en klassisk 4-4-2, skabte et stort antal chancer og vandt også helt fortjent - selvom vi til tider spillede meget risikobetonet. TV 2´s kampstatistik opsummerer den kamp ganske udmærket:

http://sportsresultater.tv2.dk/livestats/?id=20099...

Vi har tidligere spillet betydeligt bedre end vi gør nu, men så dårligt kørende er vi altså heller ikke, hverken spillemæssigt eller resultatmæssigt. Det var heller ikke lækker fodbold i dag, men det lå heller ikke i kortene forud for opgøret - og i endnu mindre grad sådan som kampen udviklede sig.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
@ Møghunden

"Til slut kan man vel også kun blive enige om, at i og med i skaber hvad jeg med lidt god vilje vil kalde en halv chance, så havde i vel HØJEST fortjent 1 point idag."

Vi kan godt blive enige om, at uafgjort ikke ville have været et uretfærdigt resultat, men det er også en force at råde over spillere, der kun skal bruge en halv chance.

I øvrigt mener jeg bestemt at Koljas hovedstød på overliggeren i slutningen af første halvleg må konstituere en hel chance :-)
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Personlig er jeg ret vil med DR´s tekst-tvs beskrivelse af målet. Vores Petter-dreng flugtede efter sigende en flot bold over Martin Raska i FC Midtjylland målet:)
Iflg. TT er Raska efter alt at dømme ude resten af forårssæsonen. Det er sgu noget af et slag.

Thomasberg: "Armen sad helt forkert på ham"

@ Taiping

Ha ha, den fulde DR-praktikant slår til igen :-)
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Tjaeh som jeg ser det, så rammer Furuseth den forkert. Men det er jo en skønssag. Derfor kalder jeg det et heldigt mål på en halv chance. Hovedstødet på overliggeren erindrer jeg ikke. Erindrer til gengæld at jeg imod slutningen af pausen blev nødt til at forlade skærmen for en kort bemærkning, så vil bestemt ikke afvise at det skete.
Annonce