Snak

Mere indhold efter annoncen
Ak ja... Her planlægger man i god tid, så man kan tage til Herning i weekenden og se kampen mod AGF, og så bliver kampen sgu flyttet til om mandagen, hvor jeg end ikke har mulighed for at se den i kassen. Æv.

Selvom Lucena og Arnason er blevet klar, døjer AGF stadig med en del skader og karantæner, så en sejr burde ligge lige for, men desværre har det i lang tid været sådan, at jo bedre det ser ud på papiret, jo dårligere præsterer vi som regel på banen. (Heldigvis gør det omvendte sig dog også gældende).

Thygesen er fortsat tvivlsom til kampen, og det er nok i det lys at den udtagne trup skal ses. I hvert fald er der en massiv overvægt af angribere og offensive spillere, mens der ikke er udtaget en eneste defensiv spiller til bænken. Forudsat Thygesen ikke når at blive klar, tror jeg vi stiller op omtrent således:

Heinze

Kolja - Califf, Ipsa - Poulsen

Danny O - Salami, Florescu - Borring

Frank, Baba C

Skader: Jessen, Jude, Thygesen (tvivlsom) Madsen (tvivlsom)

Karantæner: Reid
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Ikke nogen overbevisende indsats i går, men jeg er til en vis grad parat til at afskrive kvaliteten af spillet, med henvisning til de forhold som kampen blev spillet under. Vejrliget indbød ikke ligefrem til hurtigt kombinationsspil.

Det er dog igen lidt frustrerende, at man skal sidde med hjertet oppe i halsen de sidste ti minutter, især med tanke på den afbrænder Baba laver da han kan (og skal!) lukke kampen med 3-0 scoringen. Der kan, med rette, siges mange positive ting om Collins, men han skal virkelig til at forbedre sine afslutninger. Markant. Califf og især Ipsa var ikke for overbevisende i centerforsvaret, så det bliver rart at få Reid tilbage til kampen mod Brøndby.

Til gengæld var der klar fremgang at spore hos Fagerberg, der indgik godt i det opbyggende spil, og fik tanket selvtillid med målet - optakten til 2-0 scoringen var kampens detalje imo. Ellers var Salami jo den vanlige enmandshær på banen, i øvrigt spændende at høre ham åbne op for at repræsentere Danmark i fremtiden. For at være ærlig, så tror jeg dog han er draget videre, længe før han kan komme i betragtning til et dansk statsborgerskab. Tankevækkende så stor forskel der er landene i EU imellem; I sydeuropa er det nærmest blot en formalitet at udstyre fodboldspillere og lignende med et ekstra statsborgerskab, mens det i Danmark er noget nær en umulighed.

Politik aside, så var det en stor glæde at se os score efter et hjørnespark. Der har tidligere manglet kvalitet i Florescu (og Poulsens) dødbolde, så det var sgu lækkert at se et perfekt eksekveret hjørne. Læste i øvrigt på sporten.dk at vi er det hold der scorer flest mål med hovedet, så vi har folkene der kan omsætte indlæg til mål, hvis blot de bliver slået ind med den fornødne kvalitet.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Så formåede fcm.dk for tusinde gang at lække oplysninger om startelleveren to dage før kampen. For fanden hvor er det dog udueligt!
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Hvor ser du startopstillingen?
"I 1969 holdt jeg op med at drikke og at gå med kvinder. Det er de værste 20 minutter i mit liv" (George Best)
Man kan ikke se hele startopstillingen, men den forproducerede nyhed om weekendens startopstilling fra fcm.dk bliver hver uge opsnappet af bold.klubnyt-feed´en.

Her kan man se overskriften og underrubrikken, selvom man får en "wrong ID" når man prøver at komme ind på fcm.dk.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Puha, det er sgu svært at være optimist til dagens kamp mod AGF... Vi blev reelt kørt ud af banen i Brøndby og har kun formået at vinde en gang på udebane i denne sæson, og nu skal vi så møde et hold der er 4-0-1 på hjemmebane. Samtidig må vi alene på den centrale midtbane undvære tre mand på grund af karantæne, foruden Poulsen på venstrebacken. I forsvaret har Califf pådraget sig en skade i baglåret, og afløses efter alt at dømme af Ipsa, der i sine hidtidige kampe har virket mere end almindeligt usikker.

På plussiden tæller at Jude overraskende nok er med igen, udstyret med et specialdesignet pandebånd (forudsat det bliver godkendt af Kragh), og at Madsen har meldt sig - tilstrækkeligt - klar til at spille, trods de kroniske problemer med akillessenerne. Hans rutine og alsidighed kan vise sig værdifuld for os, selvom han ikke er i stand til at spille en hel kamp.

På vesntrebacken er Poulsen og Jessen ude, og så er det formentlig Juelsgaard der går ind på pladsen, selvom Riddersholm over for 442 har antydet, at man overvejer helt alternative løsninger. I lyset af de mange afbud går Thygesen ned på midtbanen, det bliver sgu godt at se ham tilbage, omend han givetvis vil være ude af form efter en skadespause, der desværre viste sig at blive meget længere end først antaget. I angrebet er det et åbent spørgsmål hvem der starter ved siden af Frank, men Fagerberg gjorde en god figur sidst mod gymnasterne, så mon ikke det bliver ham?

Heinze

Kolja - Reid, Ipsa - Juelsgaard

Olsen - Flinta, Thygesen - Borring

Frank, Fagerberg


Skader: Jessen, Califf, Raska, Gnanou
Karantæne: Poulsen, Florescu, Salami, Yakubu

Håber min pessimisme bliver gjort til skamme, og at vi henter de tre point, om det bliver kønt/overbevisende er jeg fuldstændig ligeglad med.
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
På den mere positive side, så er det jo trods alt Agf i skal spille imod...

En spændende kamp bliver det dog.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Tak for optakten, der røg lige en hund på ÅGF... selvom det nok bliver lige ; )
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
FC Midtjylland vinder ikke guld i år. de har været med i kampen i så mange år men har ikke vundet. jeg tror Brøndby tager guldet. de har et fantasktisk hold og kan tage guldet fra aab
Du mener tage guldet fra AaB?

FCM skal blive mere stabile ude. Så har de chancen(Især mod de "svage" hold i suppen)
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce