Redigerettors 18. jun 2009
Midterforsvaret
Det har været en sæson på godt og ondt for Reid. Han har i perioder spillet fremragende, og er i stand til at matche hvem som helst i råstyrke og springkraft. Men der har også været udfald og personlige fejl undervejs, og han modtager lidt for mange kort. Nogle af de forseelser han har begået, har været lidt tilfældige/uheldige, eksempelvis straffesparkene mod SønderjyskE og Brøndby i foråret. Andre har bare været dumme.
Hans udfald undervejs kan dog vise sig at være til vores fordel i et lidt større perspektiv. Nu bliver han sandsynligvis ikke solgt i sommerpausen, og jeg føler mig overbevist om, at han kun bliver bedre i løbet af næste sæson. Reid har allerede tiltrukket sig opmærksomhed og har så mange og så tydelige kvaliteter, at han nok skal komme til udlandet på et tidspunkt. Endelig synes jeg at Reid i foråret har vist tegn på, at han kan udvikle sig til et farligt våben på dødbolde.
Califf er en dedikeret og professionel spiller, og jeg synes egentlig ikke man kan betegne ham som en skuffelse, for imø har han spillet op til det niveau han viste i AaB.
Problemet er bare, at det niveau mildest talt ikke er særligt højt. Califf er stor og stærk, og god i luften, men så er det positive også sagt. Han er langsom, tung i vendingerne, og laver alt for mange fejl, når bolden skal føres frem fra bagkæden, for nu at nævne de svagheder der springer mest i øjnene. Ideen var helt klart, at Califf skulle være en af de bærende spillere på holdet, en lederprofil som de mange unge spillere kunne læne sig op af, og han er givetvis også blevet aflønnet derefter. Men Califf besidder simpelthen ikke de fornødne spillemæssige kvaliteter til at kunne løfte den rolle.
Derudover synes jeg det er et tilbagevendende irritationsmoment, at manden går glip af et hav af træningssamlinger, fordi han ligger i konstant rutefart over Atlanten, så han kan sidde på bænken i en træningskamp mod Guatemala eller whatever. Et konkret eksempel er, at han går glip af af de første fjorten dage af opstartsfasen til den nye sæson, og det er sgu et problem, for en af grundene til at vi indkasserer så mange mål på dødbolde, er, at aftalerne og koordineringen ikke er på plads mellem forsvarsspillerne. Så konklusionen herfra er, at hvis der kommer en MLS-klub og vil lægge et par millioner, så er det ud af vagten med Califf.
Dermed er vi fremme ved tredje mand i forsvaret, nemlig Ipsa. Ligesom med Califf mener jeg ikke at Ipsa har niveauet til toppen af ligaen, men i modsætning til Califf, synes jeg der har været fremgang at spore for Ipsa henover sæsonen. Han har formået at nedbringe antallet af fejl, og er holdt op med at spille bolden direkte i fødderne på en modspiller, som han havde for vane til at begynde med.
Derudover synes jeg han har den fordel, at han er ganske hurtig af en centerforsvarer at være. Jeg husker en udekamp mod Horsens i foråret, hvor han afløse Califf og i første halvleg formåede at komme flot tilbage og lave en ren tackling i feltet på en Spelmann der ellers var stukket af. Desværre, og også lidt symptomatisk, ødelagde han det ellers gode indtryk ved at lave eklatant markeringsfejl i anden halvleg, der tillod Macena at score på hovedstød. Personligt rangerer jeg pt. Ipsa over Califf - jeg tvivler dog på at trænertrioen deler den opfattelse.
Fjerde og sidste mand i denne sammenhæng, er et stort set ubeskrevet blad. 17-årige Erik Sviatchenko fik sin debut i slutningen af den føromtalte kamp mod Horsens, da Reid måtte udga med en skade, og selvom det var alt for kort tid til at bedømme hans potentiale, så lader han til at være en forsvarer efter Thomsbergs hoved, dvs. en atletisk type som er stærk i mand-til-mand duellerne. Han fik debut for U/18 landsholdet her i foråret, og er endnu et af talenterne fra akademiet.
Selvom Sviatchenko givetvis mangler en del endnu, synes jeg det er udmærket at han er med som fjerdevalg - forhåbentlig vil han med tiden kunne følge i fodsporene på spillere som Bak, Troest, Kjær og Reid.
Endelig er der et hængeparti i forhold til Klimpl, der i det forgangne år har spillet i skotske Motherwell. Hvis man skal tro hans agent vil kontrakten med FCM blive annulleret, men indtil videre foreligger der ikke noget officielt.
Konklusion: Midterforsvaret er i mine øjne der, hvor vi trænger mest til forstærkning. Jeg er dog langt fra sikker på, at der rent faktisk kommer til at ske noget. Hvis vi går på markedet kunne navne som Jonas Troest og Kenneth Emil Pedersen være interessante og inden for rækkevidde. Det samme kunne folk som Jens Bertel Askou og Sebastian Svärd også være, men jeg har ikke fulgt dem tæt nok til at kunne bedømme deres nuværende niveau.
Næste kapitel: Backsene
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.