Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg har egentlig været ret stor optimist og synes at jeg eksempelvis mod SIF så noget af de bedste 60 min. som holdet har spillet i år og tænkte, at man ville bygge videre på det i går. Sådan gik det så ikke lige rigtig. Jeg fandt det en småsløj kamp fra FCN´s side.

Frederiksborg Amts Avis har måske en pointe når man skriver, at der manglede en Marcondes til at sætte fart i spillet og der manglede rum for Nuamah og Coulibaly at løbe i, fordi VFF stod så lavt. Så må jeg indrømme at jeg er dybt skuffet over Coulibaly der laver en hævnakt og heldigt kun slipper med et gult kort. Det ligner at han har seriøse issues med mentaliteten.

Nå Marcondes er tilbage til næste kamp og som dem der var til præsentationen med Marcondes måske erindrer, så fortalte han, at han nu 3 gange havde afvist BIF og så frem til at sende dem i nedryknigsspil i sidste runde. Det må vi jo så håbe sker og, at Marcondes kan sætte noget fart i spillet. Baseret på forårssæsonen ligner det ikke ligefrem at guldet skal hjem til Farum igen. Jeg vil dog godt nok blive skuffet hvis ikke det bliver til medaljer - helst sølv og så også gerne lige en pokalfinale oven i.

Så glæder jeg mig i øvrigt over Svensson som jeg hidtil har fundet en OK gennemsnitsspiller - men med potentiale, i år er trådt op som en af de bedste spillere i truppen. Håber at det holder.
Jeg ved at flere herinde godt kan se potentialet i Coulibaly, men jeg må indrømme at min tålmodighed er brugt op. Han har nu været i FCN siden 21 og har fået en del indhop. Han har bare ikke overbevist mig på noget tidspunkt og der er i mine øjne bedre spillere i pipeline der står foran ham.

Svensson havde jeg dog også afskrevet som netop en ok breddespiller, men han har imponeret mig meget de seneste kampe.

Jeg savner lidt en Rocco i omdrejninger, der så rigtig spændende ud i slutningen af efteråret.

Og så er der Faghir - Ja, han har et fint scoringssnit og kan han ramme sit niveau fra Vejletiden (Gerne højere) så er han en styrkelse. Lige i øjeblikket virker han dog tung og deltager for lidt i spillet.
Både Bidstrup og Nagalo udgik.
Ved vi noget om dem?
Bidstrup sagde i postmatch interview at han allerede var tvivlsom til Viborg kampen. Han sagde han spillede indtil at han ikke kunne holde smerten ud og vil gøre det samme igen mod Brøndby.


Man har ikke vundet over Brøndby i Farum siden 2017 i Superliga regi. Det bliver et spændende opgør som har fået navnet venskabsopgøret fordi man altid giver Brøndby lette point.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg håber vi undgår det sædvanlige mønster i hjemmekampe mod BIF: FCN spildominans og chancer men alligevel mål til BIF ud af ingenting (foræring, dødbold, sågar hvor bolden var ude inden scoring). Så vi skal lukke af for deres hurtige omstillinger og undgå dumme fejl i opspil.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så et opslag om at flere og flere sektioner var tæt ved udsolgt. Nogen der ved hvor mange billetter der er solgt nu? Håber på et godt fyldt stadion.
Svært at sige. Men kun 28 billetter tilbage
Men mange afsnit med unummeret pladser.
Det ser da ud til at mere eller mindre det hele er udsolgt.
Håber på fyldt stadion og 3 point!!!
Bliver en vild tæt kamp tror jeg.
Håber Bidstrup og Marcondes kan spille
Annonce