Snak

Mere indhold efter annoncen
Rigtig fed kamp igår og god underholdning.
Nu har jeg genset highlights for 6 gang og jeg må bare sige at det er en sand fornøjelse med alle de fremmødte og især stemningen. Dejligt at se at der ikke var BIF-supporter blandt FCN fans. - Der havde klubben virkelig gjort et godt arbejde, fortsæt gerne med det.
Bliver sgu næppe træt af at se Nuamah´s tur fra midten og lyden af folk på stadion da han dunker den ind til 2-1.

Resultatet havde helt sikkert set anderledes ud hvis ikke Hermansen havde stået en brandkamp!

FCN bliver mestre og beviset er her: https://superstats.dk/stilling/topbund

Det er en stilling der viser hvordan FCN har klaret sig mod de øvrie top-6 hold og det viser jo klart at FCN er bedst og vil vinde mesterskabet (statistik er fedt). FCN er bedst mod de gode hold.
@Halil

Ham der Nuamah.

Hvor meget bliver han solgt for en dag?

Satme nogle gode kasser han får lavet mod bifsvinene.

Han så godt nok hurtig og adræt ud, samt boldfast og afslutningsstærk på de mål.


Nu er vi i en FCN-tråd og her kaldes BIF ikke for svin...

Det er svært at spå om Nuamah, men ingen tvivl om at han er god og har et enormt potentiale. Han virker til at have travlt med at komme af sted og vil gerne sælges til sommer. Hoff Thorup udtaler dog, at han stadig har meget at lære.

Til sommer har han to år tilbage på kontrakten, hvilket jo er et godt tidspunkt at sælge på. Man kan dog forestille sig, at såfremt potentialet ikke bliver finpudset lidt, så kan han risikere at rådne op på bænken i en top-5 liga klub som han gerne vil til.

Personligt ville jeg håbe på at man forlængede med et år, gav ham en FCK-størrelse løncheck i kompensation og finpudsede ham et års tid mere.

Men skulle han sælges til sommer er det vel et +75 mio. salg. Mere endnu hvis han fik kontinuerlig spilletid og finpudsning i et år mere, hvor han formentlig også vil kunne tilføje en topscorertitel i superligaen og europæiske kampe til sit CV.

Et fun-fact er i øvrigt, at hans topfart i år slår Mbappes topfart til VM.
Det var en rigtig fin kamp af FCN i går. Der var mange chancer i begge ender, men FCN var klart mest dominerende og farlige. En brandkamp af Mads Hermansen forhindrer reelt en snitter til BIF.

Derudover:
Fed lydkulisse! Jeg mindes ikke at have hørt FCN-fans så højt på Farum Park før. Det var fantastisk! Forhåbentlig kan det fortsætte sådan også i næste sæson - uanset hvordan holdet klarer sig i år.
FCN
Det kan I takke mig for :)
Jeg sad for første gang i lang tid på stemningstribunen og fik klappet og råbt så det kunne mærkes på stemmen.
Jeg synes stemningen var ganske god, men det er svært at vurdere, når man selv sidder midt i det. Stemningen kan dog blive endnu bedre, men gruppen af dem der står og synge5r er da stigende.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stærkt, Rasmus!
Tak for bidraget :-)

Jeg synes mest det var tydeligt at der blev brølet igennem, når en god chance blev misset - og når der blev scoret, selvfølgelig.
FCN
De prøver virkelig, de gæve gutter der står og synger hele kampen igennem.

Det er altid svært at få folk med, når man er få. Jeg tror at når man når en kritisk masse, på det dobbelte, så er dem omkring når også mere tilbøjelige til at skråle med.

Men men men, jeg kunne ikke synge med på 9 ud af 10 sange, da jeg ikke kendte teksten og ikke kunne høre hvad der blev skrålet. Det er lidt højskoleagtigt, men et sanghæfte der lå printet ud, ville være toppen.
@RasmusGunnar

Det er jo det der er problemet med sangene, at medmindre man er en fast del af stemningstribunen, så kender man dem ikke. Holder man til på langsiden, så kan man ikke høre teksten og dermed ikke synge med.

Jeg har et par gange foreslået, at de blev skrevet på de her "klappe-pap" der blev delt ud. F.eks. en sponsor på den ene side og sange på den anden. Det er dog aldrig lykkedes mig at få overbevist nogen om det.

Jeg har oplevet til en enkelt kamp, at man havde printet en del af sangene og delt ud på endetribunen.
Jeg postede i øvrigt denne her tidligere på dagen: https://superstats.dk/stilling/topbund

Ifølge den er FCN jo bedst mod de bedste hold og dårligst mod de dårligste hold. 2,40 point i snit mod de bedste hold er jo væsentligt bedre end de resterende hold. Kan man bruge den til noget? el. er det dagsformen der tæller?
Annonce