Snak

Mere indhold efter annoncen
Officielt spiller FCN hold som Farum BK til og med U15. Der er dog ikke rigtig noget samarbejde mellem de øvrige Farum BK hold og det øverste hold som FCN tager sig af. Dvs. At FCN udelukkende har fokus på et hold pr. årgang. Der er som minimum 1 1/2 - 2 fuldtidsansatte trænere til hver årgang.
Det første FCN-hold dannes ved U9. Det er et lille hold på kun ca. 12 spillere. Disse er meget grundigt udvalgt og der sker kun enkelte udskiftninger på holdet frem til U12. Her suppleres holdet op med primært spillere der har været inde omkring FCN’s specifiktræning (individuel teknisk træning primært for samarbejdsklubber) til omkring 20 spillere.
Denne stamme spilles der så med frem til U15 hvor der typisk er lidt udskiftning igen. Fra U16/U17 ses der typisk at der kommer et par nordiske talenter ind og igen ved U19 kommer typisk også et par nye spillere ind.
Der vil være nogle spillere som spiller en årgang el. 2 over deres alderstrin såfremt talentet er stort nok.
Hvor meget udskiftning der er pr. hold er forskelligt fra årgang til årgang.
FCN har altså kun fokus på et enkelt hold pr. årgang og har ikke noget at gøre med de øvrige hold i Farum BK.
Umiddelbart er FCN den klub der giver mest spilletid til egenudviklede talenter (inkl. RTD). Hele vejen fra U8 og op til U19 har FCN intensiv scouting i andre klubber og supplerer ind i mellem op med spillere, ligesom nogle falder fra.
For RTD’s vedkommende udvælges ca. 16-18 12-årlige spillere ud fra scouting af 55.000 spillere i hele Vestafrika. Disse få et 6-årligt garanteret scholarship og er så en del af RTD frem til de bliver 18. Der er stort set aldrig nogen udskiftning blandt spillerne. Herefter fortsætter ca. 4-6 af disse som professionelle fodboldspillere og resten fortsætter studier i USA - hovedparten på sportsscholarships.
FCN har som målsætning at truppen i fremtiden skal bestå af 75% egenudviklede spillere (inkl. RTD). Ca. 45-50% af truppen forventes at være fra akademiet i Farum.



Okay spændende :)!

Så det vil sige de spillere fra Farum BK der pludselig udvikler sig hvis man kan sige det sådan, men som ikke er udvalgt fra det første u9 hold, de bliver først taget på det hold, ved u12 f.eks og igen ved u15 (selvfølgelig med en blanding af spillere udefra andre klubber).

Er man i FCN ikke "bange" for at man glipper et stort talent lige pludselig , ved den model de kører? jeg er med på de har en ret stor hitrate, så "et talent fra eller til", måske ikke gør det store.. Men hvordan gør man så med de andre hold i Farum BK, er de på forhånd "dømt ude" , når der allerede for hver årgang er lavet et FCN hold.. eller hvordan?

jeg håber det er okay jeg spørger. Det er for at finde ud af modellen jeg spørger ind til det :)

@Puting Kuneho

I alderen 9- 12 tages stort set ikke nogen ind. Derudover kommer der løbende spillere til. Men størst omkring de aldre jeg nævnte før.
Farum BK har i den forbindelse ikke nogen særlig status. Man scouter formentlig også spillere derfra, lige som alle mulige andre klubber man scouter. Som sagt der er ikke noget nævneværdigt samarbejde mellem FCN-holdet og de øvrige hold på de enkelte årgange.
Derudover er en procedure hvor klubber kan tage kontakt til FCN og foreslå dem at se på en spiller som de mener måske kan gøre sig i FCN og FCN vil så sende en scout ud. Her er noget fortrinsret for samarbejdsklubber.
De fleste ungdomstrænere har scouting som en del af deres jobbeskrivelse og der scoutea rigtig, rigtig mange spillere. Dukker der pludselig et stort talent op et el. Andet sted vil FCN vide det.
Tusinde tak for svar Jenner :)!
Vi snakker ofte om en åreladning til sommer. Håbet er at vi kan få nogen til at blive lidt længere med udsigten til europæisk spil.
Det modsatte kan også ske. At vi gør det så godt at flere vil prøve sig af ude samtidig med at flere klubber vil købe vores spillere.

En af dem er Frese: https://bold.dk/fodbold/klubber/fc-nordsjaelland/nyheder/fcn-profil-lukker-i-om-fremtiden-kan-jeg-ikke-udtale-mig-om/
Han har spillet i FCN i en menneskealder (FCN standard) så man kan vel sige, at det er fortjent.

Det begynder dog at se mere end kritisk ud.

Marcondes (Lån løber ud)
Bidstrup (Lån løber ud)
Faghir (Lån løber ud)
Eriksson (Lån løber ud)

Nuamah (Sandsynligt salg)
Nagalo (Sandsynligt salg)

Jaxe (Udløb)

Villadsen (Muligt salg)
Frese (Muligt salg)
Diomande (Muligt salg)

Nygren (Har ytret ønske om at søge videre)
Ascone har vel også udløb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pulsen er ved at have lagt sig efter igår, men det holdt hårdt. BIF er selvfølgelig ikke mesterskabsspillets bedste hold, men det siger ikke lidt at kæmpe den hjem uden vigtige Bidstrup og Marcondes. Især når vi har smidt føringer så pokkers ofte.
Jeg håber det giver selvtillid og vindermentalitet til holdet og jeg fornemmer at vores form er opadgående. Gad godt have været med i omklædningsrummet efter kampen.

Næste to kampe to svære ude mod hhv. Randers og Viborg. Vi bliver testet til det yderste i begge kampe, og uden balancespilleren Jaxe (Som efterhånden er blevet helvedes vigtig) skal vi holde balancen på midtbanen.

Største problem lige nu: Manglende aftryk fra Faghir. Den manglende målform, assistform og usynlighedskappe over for lang en periode koster. 70 minutter i vigtige kampe mod Brøndby, Viborg og FCK uden det store aftryk. Jeg er tilbøjelig til at tro at Ascone/Nygren starter mod Randers. Marcondes er sandsynligvist stadig skadet.
Jaxe er IKKE i karantæne næste kamp iflg superstats.dk. Er det mon korrekt?
Jeg synes til gengæld Mario Dorgeles leverede en god kamp mod BIF. Hvis Jaxe er i karantæne kunne jeg godt se ham starte inde.
FCN
FCN i medierne

sn.dk med en hyldestartikel til Frese (hvilket vel egentlig også var på tide): https://www.sn.dk/furesoe-kommune/frese-viser-vejen-for-fc-nordsjaelland/

sn.dk med yderligere en artikel om Frese: https://www.sn.dk/furesoe-kommune/freses-fod-er-god-til-traening-paa-tide-ogsaa-at-vise-det-i-kamp/

Også et interview med Kian H om kampen: https://www.sn.dk/furesoe-kommune/fcn-anfoerer-skal-have-lukket-de-kampe/

Og for at det ikke skal være løgn, runder sn.dk lige af med et interview med Hoffmarskallen: https://www.sn.dk/furesoe-kommune/trods-foersteplads-handler-om-juni/

Villadsen kommer altså til tider med nogle lidt sjove uovervejede kommentarer. Det har i efterhånden en del medier været bemærket at Villadsen i sidste uge mente, at det var bedre for FCN at ligge nr. 1. Politiken skriver i dag:

»Selvfølgelig er det en fordel at ligge nummer 1«, sagde FC Nordsjællandspilleren Oliver Villadsen til TV3+ - formentlig uden at ane, hvad der tidligere er blevet sagt om den position. For en uge siden mente han eksempelvis selv, at det var en fordel, at FCK havde overtaget førstepladsen.


Tipsbladet har også bemærket FCN´s succes ved Ajax Future Cup: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/wauw-fcn-og-fcm-med-kaempe-triumfer-i-udlandet

Jaxe er IKKE i karantæne næste kamp iflg superstats.dk. Er det mon korrekt?


Nej, Jaxe er ikke i karantæne - det var mig der havde set forkert.
Annonce