Snak

Mere indhold efter annoncen
Det bliver lidt af en jagt på et stream i aften når FCSB - CSKA 1948 spiller i aften. Jeg tror, at der er en rigtig god chance for at den kommer på Bet365 som mit bedste bud. Det kræver dog, at man har en konto på siden og spillet et spil på vistnok minimum kr. 50. Såfremt det er nogen der har en konto på Bet365 må man derfor meget gerne give besked om kampen vises, så synes jeg da personligt, at det er værd at oprette en konto og smide lidt mønt. Alternativt hvis man finder et stream et andet sted.
@FCN3

I forbindelse med det nye træningsanlæg i Hillerød - hvor der bliver anlagt 11 hybridbaner, en dome med kunst og et stadion med hybrid - rykker FCN al træning til Hillerød. I den forbindelse vil FCN omlægge stadion i Farum til hybrid også.

Et lille aber dabei er der dog ved det, idet Farum Boldklub pt. råder over 30% af banetiden på Farum Park. FCN forventer dog kvit og frit at overdrage de to kunstgræsbaner og græsbanen som FCN råder over (også kun 70% af tiden) til Farum Boldklub (hvoraf den ene også er med lys - betalt af Farum Boldklub). Dette vil give Farum Boldklub væsentlig mere banetid - hvad de pt. mangler ret så grundigt. Ideen er så, at FCN får 100% råderet over stadion og kan nøjes med hybridgræs.

Man regner normalt med, at en stadionbane med græs kan benyttes ca. 50 timer årligt, en hybridbane ca. 200 timer og en kunstbane i alt ca. 10.000 timer før den skal skiftes. Rent praktisk svarer det til ca. 2.000 timer årligt på en kunstbane. (jeg har i øvrigt glemt at dele, at FCN´s gamle kunstbane er blevet eksporteret og foræret til en klub et sted i Afrika, hvor alm græs ofte har svære forhold).

Planen skal dog godkendes af alle parter men, det ligner en win-win for alle parter og mon ikke Farum Boldklub kan låne banen fra tid til anden, hvis behovet skulle være der. Til gengæld får de så tre baner yderligere uden for stadion.

Hvad angår flere FCN-oplysninger, så kan jeg anbefale Facebookgruppen: https://www.facebook.com/groups/1434754290108635 - der er en del opslag, men debatten er lidt "facebookagtig". Derudover at følge Casper de Linde på Twitter samt FCNDreamin. Der er desuden yderligere en podcast "Drengene fra Langsiden" som opdateres fra tid til anden.

Er du til data, kan jeg anbefale at kigge ind på superliga.dk - stats. Her kan man se en masse forskellig data fordelt på både hold og enkelte spillere. Under selve kampene benytter jeg app´en "Sofascore" som har mere data under selve kampen end Superliga.dk.

Jeg har en databaseadgang som jeg midlertidigt er afskåret fra men, får tilbage igen i løbet af en 10 dages tid og jeg begynder så igen at lave en daglig medieopdatering. Desværre har sn.dk/Frederiksborg Amts Avis nedprioriteret dækningen af FCN ret så væsentligt. Det medie der bringer mest indsigt om FCN pt. er Tipsbladet.
@FCN<3

For at tilføje lidt til baner. Så har EU påtvunget alle at udfase kunstgræs inden for de næste 8 år. Hybridbaner vil dog være tilladt. Det er på grund af forurening hvor gummi granulerne udgør den. Alternativt kan man spille på kunstgræs der ikke bruger materialer der forurener, men de løsninger pt. der er på området er vidst ikke gode nok endnu.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nandeyanen

Er du sikker på, at det er at "udfase" el. er det blot at "anlægge"?

Jeg er også ret overbevist om, at der blot findes et nyt infill når gummigranulat forsvinder. Flere steder i udlandet bruger man et naturinfill (hvilket faktisk giver en bedre bane) men, problemet er at det klumper ved frost og aldrig bliver helt godt igen.
Mange skriver, at de nok skal finde et mere miljøvenligt alternativ, men når jeg læser om de muligheder der er (fx kork, kokosfibre og naturgummi), så lyder de bare alle til at have åbenlyse svagheder. Især i lande, hvor frost og fugt er en stor faktor.

Derfor har jeg lidt svært ved at tro, at der kommer en god løsning, uden at den kræver hyppig udskiftning af udfyldningsmateriale.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
De brugte udtrykket: 8 years transition period. Det er gummi granulerne der skal fjernes. Så eksisterende baner skal altså ændres.

Det kan man gøre ved at skifte infill. Græstæppets navn ændres jo ud fra hvilket infill der er. Så det bliver lidt mere kompliceret end bare kunstgræs, hybridgræs og græs nu.

Gummigranulat er lavet af genanvendte bildæk og indeholder stoffer, der kan være skadelige for miljøet og menneskers sundhed. Disse stoffer inkluderer ftalater, tungmetaller og PAH-forbindelser.

PFAS (per- og polyfluorerede alkylstoffer) anvendes i nogle typer af kunstgræs for at gøre dem mere modstandsdygtige over for vand og pletter. Disse kemikalier er vandafvisende og kan hjælpe med at forhindre, at vand absorberes i kunstgræsset, hvilket kan reducere risikoen for skimmel og bakterievækst.


Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det internationale Akademi der består af RTD, de bedste FCN U19 og muligvis også et par stykker fra Superligaen har i sidste uge spillet mod Dortmund U19 (5-4 nederlag) og Feyenoord U19. Jeg har ikke kunnet finde resultatet mod Feyenoord.

Så vidt jeg ved er Det internationale Akademi finansieret af FCN. Akademiet har den tidligere CHL-vinder Djimi Traore som træner og har derudover sin egen stab. I deres sidste år på RTD, opholder RTD-spillerne sig normalt 2x3 mdr. i Farum hvor de spiller og træner med hhv. U19 og Superligaholdet. Der er personale i Farum der står for den boglige uddannelse imens og, der rejser vist også et par lærere fra RTD med, ligesom de får fjernundervisning.

Mens Det internationale Akademi i i DK spiller de mod en del danske hold (tidligere bl.a. NFC og Næstved) og rejser som noget forholdsvist nyt også en del rundt i Europa og møder europæiske U19 tophold (bl.a. tidligere mod Monaco o.a.). Det er desværre meget lidt FCN oplyser om Det internationale Akademi.

Et interview med Djimi Traore (med et par dage på bagen) kan ses her. https://fcn.dk/nyheder/2021/december-2021/djimi-traore-om-sin-forste-tid-det-internationale-akademi-og-mal-for-fremtiden
Så blev den vækket til live igen: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/transferbombe-lucas-hey-taet-paa-superliga-tophold

Hey til FCN i næste uge, hvor man forventer Nagalo ryge afsted.

Jenner har ikke været uddelt begejstret for Hey, som han ikke ser som en FCN-spiller i systemet.

Han er talentfuld og har været stabil for Lyngby. Han har også optrådt flere gange på ugens hold og er en spirende profil i superligaen. Spørgsmålet er jo så, om han kan blomstre hos os.

Freyr Alexandersson siger om ham:
"- Han har taget ansvar og bygget på fra start. Han er en rigtig moderne forsvarsspiller, som er rigtig god på kuglen, stærk en-mod-en, læser spillet godt og er farlig på dødbolde. Han er bare en kæmpe chef."
Hey eftersigende næsten på plads. Det betyder højst sandsynligt også et farvel til Adamo.

Jeg er meget tilfreds, uden jeg læser statistikker synes jeg det bedste ved Hey er hans talent for at bringe bolden frem i banen. Hvis han kan blive endnu dygtigere til det, er det en kæmpe forstærkning!

Vi kan se på AGF hvor stor en forskel det har gjort ikke længere at have en forsvarsspiller (Bisseck) der kan gøre det.
Jenner har ikke været uddelt begejstret for Hey, som han ikke ser som en FCN-spiller i systemet.


Jeg er meget i tvivl om Hey. Primært med baggrund i denne dataanalyse: https://twitter.com/NordicFotData/status/1679755116495134722

I forhold til Nagalo underpræsterer han på samtlige parametre, bortset fra duelspil og betonfod. I data skal man dog medtage, at han spiller på et forsvarende hold med mindre boldbesiddelse og, at det udelukkende er en dataanalyse. FCN´s scouting vil tilføje en kvalitativ vurdering og jeg har ret stor tillid til, at han vil passe ind såfremt scoutingafdelingen vurderer det.

Bedømt udelukkende på data, ligner han dog ikke den rigtige.

Jeg er så heller ikke uddelt begejstret for udsigten til spilletid for Marxen, AJ, Barslund såfremt man henter Hey ind men, det må jo så være fordi man vurderer Hey på et højere niveau. Lidt kritisk for FCN´s egen talentudvikling dog. Derudover koster han jo nok +15 mio. - FCM skulle også have været ude efter ham. Men det ville da være et meget fedt statement, at FCN to gange i dette vindue slår FCM i en transfer.

Jeg er meget tilfreds, uden jeg læser statistikker synes jeg det bedste ved Hey er hans talent for at bringe bolden frem i banen.


Jeg har hørt samme flere steder men, ifølge data kan han jo ikke ramme sine medspillere: https://twitter.com/NordicFotData/status/1679755130244046849/photo/1

Men OK - data er jo så kun data, men alligevel...
Annonce