Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu når Engdahl ryger på leje, så må det vel være fordi at Høgsberg er den næste i rækken? Og at vi beholder Oliver i hvert fald til januar
Det ved jeg ikke helt om man kan sige. Et lejeophold er jo også et forsøg på at bygge på en spiller. Give dem erfaring og fast spilletid. At det så er på et relativt lavt niveau er så noget andet. Mit indtryk er at man hentede Ben Engdahl og havde nogle ret store forventninger til ham.
Interessant at se hvordan I stiller mod Brøndby.

I har ikke roteret særligt meget og mange sene indskiftninger.

Nøglen til Europæisk er at bruge den brede trup.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Altså ligesom da fck kom bagud mod et islandsk hold? Indtil i satte jeres faste spillere ind og begyndte at spille bedre?
Ja.

FCK er gode til at få aktiveret breddespillerne for at spare kræfter. Der bliver både sparet i Superligaen og i Europæiske kampe.

Er man med i 3 turneringer og stiller med de samme hele tiden går spillerne hurtigt døde.

At FCK var bedre i foråret skyldes bla. at man ikke havde 10 Europæiske kampe. Spillerne var mere friske.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Super.

Det kunne også være man roterede næste gang eller skifter tidligere ud mod Brøndby. Eller omvendt breddespillere mod FCSB.

At i var bedre i foråret skyldes nok også et trænerskift og spillerkøb
@Tipzy

Ja Coulibaly har fået et par minutter og Zidan Sertdemir har fået 0. Samt er Dorgeles blevet skiftet ind sent i begge Superliga kampe.

Det vil være oplagt at give en eller to af dem en halv time mod Brøndby eller FCSB.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Tror helt sikkert du ser lige netop den situation. Ascone er også en mulighed at bringe i spil.

@Tipzy

William Clem fik debut for FCKs førstehold faktisk i CL gruppespil sidste år. Han spillede CL før Superliga hvilket er lidt spøjst.

Haraldsson er også blevet aktiveret i Europæiske kampe og mod Breidablik fik Orri Oskarsson en startplads hvor han greb chancen.

De mange ekstra kampe gør at vores talenter så står med mere spilletid og erfaring når de så får chancen i Superligaen.

Flere kampe = flere chancer til talenter og større salgspris. Det vil give super god mening hvis FC Nordsjælland etablerer sig som et hyppigt Europæisk hold med tanke på talentudvikling.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Kigger du på vores transfer og trup, så tror jeg også det er planen
Annonce