Snak

Mere indhold efter annoncen
@FCN3

"Problemet" er jo at der pt. er 9 spillere til tre pladser i offensiven. På midten er der 6 til tre og i forsvaret 10 spillere til 4 pladser, så det er lidt mere ligeligt fordelt. Jan l har da også været ude at sige, at truppen egentlig er et par mand for stor - lyt evt. til transferpodcasten, den var informativ: https://podcasts.apple.com/dk/podcast/transfersnakken-med-jan-laursen/id1534026776?i=1000627098899&l=da

Det kan meget let blive et problem, da der er så mange der har fortjent at spille men, den står da også på to kampe om ugen i det meste af efteråret når man regner Conference League og Pokalen oven i Superligaen. Jeg gætter derfor på, at der vil blive roteret en del så det ikke vil være én start-11´er men snarere omkring 18-20 spillere man vil rotere imellem. Dertil må nok også forventes nogle skader som sæsonen skrider frem.

Det ligner pt. at man vil stille med det stærkeste mulige hold i Conference League som er mit bud prioriteres en anelse over Superligaen mens pokalen formentlig bliver mere reservepræget. Jeg hade inden sæsonen forventet, at Europa ville være 2. prioritet såfremt man kvalificerede sig. Nu heder udmeldingerne i stedet, at FCN skal gå videre fra gruppespillet.

Men et bud på de foretrukne spillere:

A Hansen
Eriksson

Villadsen - Kian H - Nagalo - Frese
(høgsberg) - (AJ) - (Hey) - (?)

Diomande - Tverskov - Svensson
(Sertdemir) - (Rocco) - (Dorgeless)

Rasmussen - Ingvartsen - Schjelderup
(Nygren) - (Haarder) - (Osman)
((Antman lidt over det hele i angrebet)

Spillere som Gülstorff, Marxen, Barslund, Munck, MKH træder et skridt frem ved skader (dem skal der desværre også nok komme nogle af).

Så er der jo også noget der hedder talentudvikling og, at talenterne skal spille for at udvikle sig. Men hvordan man vil få plads til det hele, ved jeg ikke.
@Jenner og andre FC Nordsjælland fans. Lad mig dele noget koefficient viden med jer I måske synes er interessant vedrørende FC Nordsjælland. Jeg edit det ind i denne kommentar
______________________________

FC Nordsjællands klub koefficient i den 5 årige periode er 0. I gør derfor brug af Danmarks gennemsnits koefficient som er 5.390.

I starter gruppespillet med 0 klub koefficient.

I får 2.000 for sejr og 1.000 for uafgjort. i gruppe spillet.

(I er mindst garanteret 2.500 klub point, i tilfælde af I ryger ud uden sejre og uafgjorte. Det er ikke en bonus så det bliver ikke lagt oven i sejre eller uafgjorte)

Det laveste seedede hold i Q2 i Conference League var på 6.500 club point. Q2 var den runde FCM & AGF startede i.

Det vil sige hvis I får 3 sejre og 1 uafgjort i gruppespillet så kommer I op på 7.000 og kan undgå samme skæbne som AGF da I højst sandsynligt vil være seeded i Q2 næste sæson.

Ender I som nr. 1 i gruppen får I 2.000 i bonus point til jeres klub koefficient. Ender I som nr. 2 i gruppen får I 1.000 i bonus point.

Det vil sige det maksimale man kan få i gruppen er 14.000 (6x 2.000 sejre + 2.000 bonus point)

i Q3 som I startede I, som useedede havde det laveste seedede hold (Rosenborg) 11.000 klub coefficient point.

Der er gode muligheder for at opbygge en seedning i år, som potentielt vil gøre vejen nemmere fremover😉

Det laveste seedede hold hele vejen til gruppe spillet, altså seeded i playoff var Bodø/Glimt på 20.000.

Så rammer man gennemsnitligt 4.000 klub koefficient om året i 5 år kan man ende som seeded hele vejen til gruppespil.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nandeyanen.

Dine regnestykker holder ikke rigtig, for FCN skal jo spille CHL-kvalifikation næste år...

Derudover ser det nu fornuftigt nok ud. FCN har allerede 2.500 klub koefficient point fra de to første kvalifiktionsrunder. Målsætningen er at gå videre og det vil nok kræve omkring 3 sejre og 1 uafgjort som i Nandyanens eksempel. Så lever man op til den foreløbige målsætning kan FCN kravle lidt af af rangstigen og få en bedre seedning til næste år, hvis man skulle kvalificere sig til kvalifikationskampe.

Det er jo et ret fantastisk hold FCN har fået samlet/beholdt i tranfervinduet og det ser jo ret så godt ud som man spiller pt., så jeg drømmer da om medaljer i år og håber, at målsætningen om at gå videre fra grupperunden i ECL bliver opfyldt.
In other news.
Sorry for mine manglende linking evner.
Gå på herrelandsholdets Instagram og se PEH takketale til fansene.

Fedt at se at vores stemningssektion også kan gøre sig på en lidt større scene. Nu som red and white army.

Ift snakken om spilletid og gameplan:

Jeg synes faktisk FCN lykkedes godt med spillet mod Lyngby. Den kunne FCN godt have vundet når man ser på spil og chancer. Det var bare en kamp, der var "stolpe ud" og jeg ville være mere bekymret hvis FCN slet ikke kom frem til chancer.

Som Jenner også påpeger, så er der kamp om pladserne i front. CR er hentet ind på en position hvor både Nygren og Antman har gjort det godt. Nygren har imponeret mig meget her i sæsonstarten og han har virkelig kæmpet med at ramme formen og komme på holdet.

Antman gør det jo fremragende for Finland, men for FCN virker han bedst i rollen som "super-sub", hvor han kan komme fra bænken og gøre en positiv forskel de sidste 30 minutter.

Min idealopstilling er pt. Følgende:

Hansen
Villa - Kian - Nagalo - Frese
Dio - Tverskov - Svensson
Nygren - Inge - Osman

Jeg synes Schjelderup og CR er sublime tilføjelser til truppen, men jeg ser gerne at de skal kæmpe sig på holdet - om ikke andet så af ren respekt for de spillere, der har været med i sæsonstarten for FCN og gjort det fremragende.

Hvis FCN ryger ud af det europæiske gruppespil i efteråret så kommer der nok en mindre åreladning af truppen til Januar.
FCN
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes ikke helt man fik et godt output med Osman & Schjelderup på banen samtidigt.

Det mindede lidt da FC Midtjylland i en kort periode prøvede af Dreyer & Isaksen på banen samtidigt. Begge havde deres kompetencer og styrker på højre kanten og begge fik kort prøvet af venstre kanten, men det endte ikke godt.

Så jeg er egentlig spændt på hvordan I løser den problemstilling hvis det fortsætter, for man kan ikke rigtig tillade sig at holde begge ude på bænken.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Vi har helt klar mange muligheder offensivt..

Jeg er enig med @Nande - Osman og Schjelde virkede ikke optimalt - udover den frispilning som Osman får fra Schjelde.
Som jeg ser det er Osman ikke ligeså farlig på højrekanten, da han er fejlvendt i forhold til afslutningen ind i banen.
Det at han kom frem til mange chancer i 2. halvleg var mere fordi Willy blev skadet og de manglede fart.

Jeg tror Rasmussen bliver foretrukket på højrekanten, han havde et monster indhop i Lyngby. Fysisk og teknisk på et helt andet niveau.

Antman kan man overveje at spille på 8’eren som han gør for Finland.
5 mål i 7 kampe vidner om at han bliver mere farlig end tilfældet er på kanten i hvert fald… bare en tanke?

@Caps

Synes det er en spændende tanke med Antman på en 8er position, da hans pasningsspil og blik for medspillerne imo er super undervurderet - Problemet ville nok mere være det defensive output, som der ville skulle arbejdes en del på
Tror ret meget på at vores offensive start11 pt. er:

(venstre) Schjelde - Ingvartsen - (højre) Osman

Osman har så meget potentiale at han skal spille også selvom han er 90% i højre side. Pt. ser jeg ham også som den af vores offensive spillere som leverer på det højeste niveau og tilmed inde i en eksplosiv udvikling. Jeg tænker at han bliver et kæmpe salg når den tid kommer.

Man hiver ikke Schjelderup hjem fra Benfica for at han ikke skal spille og det samme gælder Ingvartsen.
Jeg tror at Kjelder vil være første man i rotation og uden at vide det med sikkerhed så kan han muligvis også komme på tale i forhold til Dios plads.

Som en anden bruger rigtigt nok påpegede så synes udsigten til spilletid for især Nygren, Antman og MKH ret begrænset. I transferpodcasten fortalte Jan noget om at der var flere spillere som havde fået tilbuddet om at komme på udlån hvortil de har takket nej. Tænker måske at det kunne en eller begge af feks Nygren og MKH.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Problemet er, at flytter man en højrebenet kantspiller over i højre side, så står man over for en Venstre Back. Det vil sige Venstre Backens venstre ben står naturligt over for højre benet. Så er der også den anden ting at man ikke kan skyde retvendt på mål.

FC København døjer selv med problemet. Elyounoussi & Diogo er ikke gode på højre kanten, når de spiller der. Roony Bardghji er den bedste spiller på positionen og ligeså snart han skiftes ud eller spares dør truslen på den side.

Bliver spændende at se om Osman er god i højre side.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce