Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kan du måske have ret i. For FCN handler det mest af alt om at give plads til de nye unge spillere.
Jeg spekulere på om Brøndby kunne være interesseret i en ung "billig" venstre back nu da de prøver at være mere bæredygtige.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Jeg spekulere på om Brøndby kunne være interesseret i en ung "billig" venstre back nu da de prøver at være mere bæredygtige


CV var jo ret vild med Mathias Rasmussen som han sidste år, i sæsonens sidste kamp mod FCK kaldte for banens bedste spiller inkl. FCK´erne. Så jo - BIF ville ganske rigtig nok være interesseret.

Derudover skal man tænke på, at Mathias Rasmussen oprindelig var venstre wing, så blev wingback og også kan gøre sig på backen, men ikke er en traditionel back og har sine forcer i offensiven, samt i sine evner til at føre bolden frem i banen.

Jeg har dog svært ved at tro, at det skulle være BIF han er afsted at besøge i disse dage, såfremt det er årsagen til, at han ikke er med i dag - det er jo blot en tur på ½ time, og skiftet kan ikke ske før til sommer.

Det var nemmere den gang klubben fortalte hvorfor spillerne ikke var med på holdet. Nu bliver det en masse gætterier ofte uden særlig meget hold i tingene.

Baseret på rygterne da han kom til klubben var han iøvrigt et indkøb i størrelsesordenen 4-4,5 mio. kr. Han var indstillet til prisen som "årets talent" i Norge og der var rigtig store forventninger til ham. Forventninger som jeg synes han har indfriet på det sidste. Bl.a. var han på det officielle rundens hold i Superligaen i sidste kamp i efteråret. Jeg forstår ikke at han ikke er med og håber på, at det blot er en mindre skade.

Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
@FCN
Rasmussen har stadigvæk kontrakt til 22 så vi har vel heller ikke travlt med at komme af med ham medmindre der kommer et særdeles fornuftigt bud på ham.
Derimod så har Yttergård allerede kontraktudløb i sommeren 21 og udover at være en solid center back også en ganske fornuftig venstre back af den defensive slags.

Det er iøvrigt ret sjovt at Brøndby qua den nye kurs nu kommer i betragtning til mange af vores spillere som er fornuftige men endnu ikke har oplevet det store gennembrud.
Brøndby kommer nok til først og fremmest at trække på deres egen masterclass men i de tilfælde at der er huller i fødekæden vil det være helt naturligt at kigge i FCNs retning hvor man i visse tilfælde kunne lave en fornuftig handel som begge klubber kunne være interesseret i.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Gad vide, hvornår Horsens kampen skal spilles nu da den blev udsat
Udmelding fra FCNs direktør. Øjensynligt er det nogle nyopsatte skilte som ikke har kunne klare mosten og vinden har forhindret at det kunne rettes. Ærgerligt. Kald det amatøragtigt, men i lyset af situationen, nok den rette beslutning.

Direktør Søren Kristensen:
-Ført og fremmest skal vi beklage overfor alle involverede parter, at vi ikke kan spille Superliga her hos os i dag. Specielt vores gæster fra Horsens, både spillere, ledelse og fans, som havde taget turen herover. Der skal ikke herske nogen tvivl om, at det var vores klare intention at spille, og at der skal virkelig stærke argumenter til, før vi vælger at aflyse.

-Stadion i Farum er sikkerhedsgodkendt til at spille i vind op til 22 meter i sekundet primært af hensyn til vores lysmasters konstruktion. Vejrudsigten meldte ikke om så stærk vind, men her til formiddag gik alarmen på masterne, da der blev målt vindstød på 21 meter i sekundet. Derfor havde vi en plan B sammen med TV-producenten, dommerne og AC Horsens, hvor vi kunne køre masterne ned og spille uden dem.

-Desværre afslørede inspektionen af stadion her til morgen også, at de kraftige vindstød i morges havde revet et par af skiltene på taget af stadion løs. Vi har naturligvis fået dem alle inspiceret og tjekket inden den første kamp af leverandøren, lige som vi gør med resten af stadion, og den viste ingen problemer. Med en tiltagende vind, kunne vi naturligvis ikke spille og have mennesker på stadion, hvis der er den mindste risiko for, at sådan et skilt kan rive sig løs og falde ned. Leverandøren kunne desværre ikke køre kran op, eller sende mandskab på arbejde i højden, når blæsten er så kraftig. Derfor tog vi en dialog med vores sikkerhedschef, vores stadionansvarlige og kampens dommere for gennemgå scenariet, inden vi åbnede stadion for publikum. Her var alle enige om, at den rigtige beslutning var ikke at tage nogen form for chance, når det kommer til sikkerheden. Og derfor endte jeg med at træffe beslutningen. Uanset hvor meget det ærgrer mig at aflyse en kamp med så kort varsel, så kommer vi aldrig til at gå på kompromis med vores gæsters sikkerhed.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er det onsdag der spilles.
Kan desværre ikke komme.
Selvfølgelig ærgerligt, men ud fra FCNs forklaring, har det næppe været muligt at træffe et andet valg.
Det er selvfølgelig super sørgeligt at kampen skal afvikles på onsdag set fra et tilskuerperspektiv, men med al respekt for Horsens, så er de ikke en tilskuermagnet i Farum. Jeg tror næppe der var kommet særlig mange fans til kampen i søndags under alle omstændigheder, men fedt at kampen kan afvikles så hurtigt. Det kan godt være, at mange kritiserer underlaget på Farum Park, men når man ser på, hvad spillerne fra OB og Brøndby blev budt på, så er jeg taknemmelig over, at der ikke er græs. Den "fodboldbane" i Odense kan vel kun bruges til at køre speedway på nu.
FCN
Ja, det er på en måde grotesk at visse kampe bliver spillet på sådan et underlag. Det har i min verden ikke meget med fodbold at gøre. Jeg tænker at DBU burde sikre en slags minimum standard nu hvor hybrid- og kunstbaner baner er til at betale.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Reservekamp idag (mandag) kl. 13:30 mod Brøndby på Right To Dream Park

FCN har på facebook slået kampen op som en begivenhed så jeg formoder at kampen bliver afviklet som planlagt.
Jeg vil tro at truppen er en kombination af spillere fra U19 international academy + FCN reservespillere.
Ifølge Brøndbys hjemmeside skulle kampen blive streamet i appen "Brøndby Indefra" som er gratis men kræver at man opretter en konto (tager 2 mins)

redigeret: Hvis man skal have adgang til streamen kræver det en mindre investering. Tror det er omkring 19 kr. desværre
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Annonce