Redigerettors 26. okt 2023
FCN´s start-11´er, som er noget overraskende - tager man mon for let på opgaven?
Andreas Hansen
Lucas Hey, Kian Hansen, Jonas Jensen-Abbew, Martin Frese
Jeppe Tverskov, Mohamed Diomande, Benjamin Nygren
Christian Rasmussen, Marcus Ingvartsen, Andreas Schjelderup
Iøvrigt 8 danskere i start-11´eren, hvilket vist er det højeste antal i år. 6 egenudviklede spillere og kun en enkelt fra RTD. Tager man Kelvin Ofori fra Trnava med, som har været 6 år på RTD, er det 7 spillere fra FCN/RTD akademier på banen.
Igen, FCN må være favoritter. Det lykkedes dog Trnava at holde nederlaget på 1-2 mod Fenerbache på hjemmebane hvor de skulle være stærkest. SpilXperten mener, at de vil forsøge at komme lidt frem over stepperne fordi de skal til at have lidt point i gruppen. På den anden side set har der mest været udtalelser fra holdet om, at de skal stå kompakt - dog med nogle udtalelser om at de har foretaget meget grundige og langvarige analyser af FCN.
Ingvartsen udtaler på TV2 at han forventer et meget fysisk hold. Hoff Thorup har rost deres presspil. Jeg er spændt på hvad der bliver for en kamp. Så er der lige x-RTD´eren Kelvin Ofiri der oprindelig var anset som et talent på linie med Kudus/Kamaldeen men ikke har vist noget i de sidste 4 år, inden han kom til Trnava, men siden da har fået et mindre gennembrud som deres offensive es.