Snak

Mere indhold efter annoncen
FCN i medierne

Større interview med Jan lauersen i Tipsbladet: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/stort-interview-med-fcn-sportschef-jeg-er-fandeme-saa-stolt

Tipsbladet har sat rundens hold med to FCN-spillere på holdet: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/rundens-hold-i-superligaen-25-spillerunde-3

Tipsbladet har ligeledes et interview med Damsgaard om skiftet til Sampdoria: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcn-profil-skifter-klub-men-ved-ikke-hvornaar-det-er-lidt-irriterende

BT har en oversigt over tilskuertal til rundens kampe. Her var SIF-FCN den mindst sete med kun 40.000 seere: https://www.bt.dk/superligaen/her-er-seertallene-for-superligaens-genstart-en-kamp-vinder-klart

David Nielsen udpeger FCN som bronzefavoritter: https://www.bt.dk/fodbold/david-nielsen-udpeger-fcn-som-bronzefavorit

Footy der går lige så meget op i smukke kvinder som i fodbold, har fundet ud af at Kudus har en lækker kvindelig agent: https://footy.dk/footy-fodbold/2020/06/02/kvindelig-agent-skal-saelge-superligaens-hotteste-stjerne/

Footy skriver desuden at Nimes i Ligue 1 skulle være ude efter Kofoed, som Footy mener skulle have en markedsværdi på 40 mio. DKK.

EDIT:
Superliga.dk har sat rundens hold med hele 3 FCN-spillere på: http://www.superliga.dk/artikel/rundens-hold-i-25-spillerunde

@Avenir
Jeg har aldrig tidligere hørt om podcasten Playmaker - ser frem til at høre dit link og kan se, at der også er andre udsendelser om FCN samt et par interessante øvrige podcasts om bl.a. talentudvikling.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Nimes efter Tofod? Den er ny, men ikke overraskende. Stor fighter, og god spilintelligens. En teknisk plæneklipper.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
For dem med for meget tid og for mange penge, så kan man læse om FCN her og høre Søren Kristensen udtale sig:

https://shop.footballbusinessinside.com/football-business-inside/shop/87199e41-cb12-422c-9e1c-f33c651af190/FOOTBALL_BUSINESS_Magazine.html
Kontraktlængder?

Er der nogen som kender kontraktlængderne på Rothman, Sadiq og Diomande?
"Transfermarkt" har noteret alle kontraktlængder på nær disse 3 spillere.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
FCN i medierne

Kvindebold
sn.dk har en stor optakt til kvindeligaen - desværre bag betalingsmur: https://sn.dk/Sport-Nordsjaelland/Slutspurt-fra-koldstart-i-Kvindeligaen/artikel/1296058

betexpert.com har ligeledes en grundig behandling af FCN-Fortuna Hjørring: https://www.betxpert.com/tips/farum-bk-fortuna-hjoerring-under-3-5-maal

Vendelboposten har ligeledes en optakt - Fortuna Hjørring er ekstra godt forberedt på FCN: https://vendelboposten.dk/nyheder/fortuna-godt-rustet-mod-fc-nordsjaelland/e2006f9c-b098-4497-aa08-5498f5f73ad5

Det er værd at læse Hjortebjergs optakt: https://fcn.dk/2020/06/hjortebjergs-optakt-vi-skal-byde-dem-op-til-dans/

Herrebold
Jan Lauersen fortæller til Tipsbladet at FCN - trods Coronakrise - foreløbig har fået betalt alle rater fra salg af spillere og, at han forventer at de resterende også falder: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcn-frygtede-transfermillioner-vi-har-faaet-det-vi-skulle

Tipsbladet med en grundig optakt til FCN-FCM: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/optakt-fc-nordsjaelland-fc-midtjylland-12

Ifølge Tipsbladet står FCN til at indkassere 7,5 mio. i TV-penge: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/endelig-regner-tv-millionerne-over-superligaen-dette-er-paa-spil-foer-naeste-runde

@Julio
Nej, jeg kender ikke kontraktlængderne. Såfremt de har fulgt tidligere tiders normale politik om hvordan man tilbød kontrakter, ville de ved oprykningen til Superligaen have en et-to års ungdomskontrakt til ca. 24.000 om måneden. Politikken var sådan, at slog de så til fik de forlænget til en tre-års kontrakt til ca. 50.000 - som nu er blevet til normalt ca. 60.000. Mit bud er altså at Rothman og Sadiq er på to års kontrakter. Diomande har der været så store forventninger til at han formentlig fra starten er blevet udstyret med en 4-års kontrakt til ca. 60.000 pr. måned.

Et lidt pudsigt sted at søge kan være på FIFA20 hvis du spiller PS4. Her har de nogle gange nogle oplysninger som Transfermarkt er gået glip af. Andre gange er de lidt hen i vejret, men det er værd at tjekke.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Mit bud er altså at Rothman og Sadiq er på to års kontrakter.

Det lyder sandsynligt. Med hensyn til Sadiq betyder det også at hans kontrakt muligvis løber ud til sommer eller til næste sommer. Han har spillet et par ok kampe men man kan vel ikke sige at det er blevet til et egentligt gennembrud endnu hvilket gør at der muligvis ikke bliver tale om en forlængelse.
Med hensyn til Rothman står der i en officiel FCN artikel at han lavede en forlængelse i januar 2019 men der står desværre ikke hvor lang den er. Formodenligt løber den et par år og har dermed udløb januar 2021.
Diomande har der været så store forventninger til at han formentlig fra starten er blevet udstyret med en 4-års kontrakt til ca. 60.000 pr. måned.

Det tænker jeg også. Jeg forstår bare ikke hvorfor at man i nogle tilfælde blæser kontrakterne ud til medierne og at man i andre tilfælde ikke gør det. Det er da en positiv nyhed at vi skriver en lang kontrakt med en god spiller som Diomande. Men ok det kan være at tanken er at han endnu ikke har trukket de store overskrifter og at en kontraktforlængelse med ham dermed ikke ville spille den store rolle for de fleste tilhængere.

FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
FCN i medierne

Fraser Clark skriver interessante, dybedegående og lange artikler. På det sidste er kommet 4 artikler om FCN. Dybdegående interviews og historier med Maxwell Woledzi, Oliver Villadsen, Nicolai Larsen, Frank Hjortebjerg. Artiklerne er på engelsk: https://medium.com/@fraser_clark

DR.dk har en historie om Brianne Reed fra kvindeholdet: https://www.dr.dk/sporten/fodbold/kvindeligaen/forsvarsprofil-fra-fc-nordsjaelland-fik-hjaelp-af-rivalen-til-komme-ud

Brian Priske fortæller til Herning Folkeblad at FCM kommer med den sædvanlige fysik og power mod FCN.

Jydske Vestkysten tipper 1-3 i kampen FCN-FCM med begrundelsen:

Det er fristende at tro på, at de nordsjællandske knægte kan drille midtjyderne, der fik et lille knæk med nederlaget til Horsens. Men midtjyderne har ikke tidligere tabt to kampe i træk i denne sæson, og det sker næppe heller nu.


Frederiksbrg Amts Avis skriver at det er fart, der skal til, hvis FC Nordsjælland skal gøre sig håb om at slå FC Midtjylland. De to hold er så tilpas forskellige, at det bliver endnu mere afgørende at få spillet over på egne præmisser, fordi de samtidig er modstanderens svaghed.

Slutteligt så har FCN.dk en artikel om samarbejdet med Unisport og Nike. Bl.a. har Unidsport produceret film om FCN/RTD der har trukket op til 250.000 views - de er værd at se: https://fcn.dk/2020/06/fcn-x-unisport-x-nike-hvad-samarbejdet-har-medfoert/
Den ghanesiske udgave af engelsk, kan til tider godt være svær at forstå. Hvis man taster "c" når filmen starter kommer der undertekster på og det bliver lidt nemmere at følge med.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
FCN-truppen mod FCM er offentlinggjort:

Nicolai Larsen
Peter Vindahl Jensen
Mads Døhr Thychosen
Ulrik Jenssen
Kian Hansen
Jacob Steen Christensen
Mikkel Rygaard
Magnus Kofod Andersen
Mohammed Kudus
Kamaldeen Sulemana
Oliver Villadsen
Ivan Mesik
Mikkel Damsgaard
Abdul Mumin
Isaac Atanga
Clinton Antwi
Abu Francis
Oliver Antman
Mohammed Diomande

Atanga er tilbage i truppen Tochi glider ud.

Det meste af holdet giver formentlig sig selv men der er et par spørgsmål med hensyn til vores angrebskonstellation. I vores venstre side kandiderer Kamaldeen og Dams begge til positionen. Kamaldeen er nok den mindst fleksible af de to og med den form han pt. er i tænker jeg at han starter inde som den venstre wing. Vil man så placerer Dams som en fremskudt playmaker med udgangspunkt i højre side? Det kunne være en mulighed. Vi må se hvad der sker :)
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Dagens kamp
Vil man så placerer Dams som en fremskudt playmaker med udgangspunkt i højre side? Det kunne være en mulighed. Vi må se hvad der sker :)


Alt andet lige vil man ikke placere en højrebenet spiller i højre side i offensiven. Jeg har da heller aldrig nogensinde set Damsgaard spille i højre side. Derimod ligger det mere naturligt som venstrebenet at sætte Kudus derud. Damsgaard har derimod ofte spillet 9´er el. 10´er.

Et gæt:

Larsen

Kian H - Mumin - Yttergård

Thycosen - Rygaard - Kofoed - Diomande

Kudus - Damsgaard - Kamaldeen

Jeg synes ikke Diomande har set så stærk ud i defensiven, så måske Antwi vil tage hans plads.

Mon ikke Kian H og Thycosen er ekstra opsatte i dag? Det bliver en spændende kamp - kan vi måle os med de pt. bedste i dansk fodbold. Odds på kampen hedder: 3,45 - 3,85 - 2,00 så FCM er pænt store favoritter.

Til Herning Folkeblad fortæller Brian Priske at han forventer at FCN i store dele af kampen vil forsvare sig med fem mand. Derudover skal man passe på FCN´s individualister og lukke ned for FCN´s fart. Måden det skal ske på er ved fysik og power.

Jeg ved at FCN har arbejdet med at kampene under Coronakrisen skulle tilbydes som drive-in på grusbanearealet, men ærgerligt nok er det tilsyneladende ikke lykkedes for klubben at stable det på benene.

Kvindebold
Puha, det var ikke en god kamp FCN spillede i går. Nordjyske skriver at der i store dele af kampen kun var et hold på banen - og det var ikke FCN: https://nordjyske.dk/nyheder/sport/fortuna-hjoerring-fik-perfekt-start-paa-slutspillet/a1d43cbd-06a4-4452-8c54-2cc4794b6e2c
Selvom overdrivelse fremmer forståelsen, så var der dog tydelig forskel på de to hold i går. sn.dk har et kampreferat: https://sn.dk/Sport-Nordsjaelland/Billedserie-Guldkampen-forsvandt/artikel/1296211
Til gengæld er det en lidt tynd omtale på fcn.dk: https://fcn.dk/2020/06/brian-s-laerke-tingleff-en-god-forstaerkning/

FCN i medierne
Dansk fodbolds svar på neandertalmanden - Stig Tøfting - har i den trykte udgave af EB en klumme om FCN. Han har rykket sig en del i løbet af det sidste år år erkender nu at Flemming P - som han tidligere mente ikke egnede sig som træner - er "en herlig type" der nok har læst en del flere bøger end ham selv og kan også finde ud af at være træner på sin egen finurlige facon. Han mener dog at FCN lukker bullshit ud, når man siger at man i fremtiden vil vinde titler for som han siger: "man vinder intet med mælketænder". Dette underbygger han ved, at FCN har hentet flest point mod hold der ligger under i tabellen. Han har ikke den store fidus til at mælketænderne vil få mange point i slutspillet. Når der ikke er nogen fans i FCN tilskriver Tøfting det, at man sælger spillerne så unge hurtigt og FCN aldrig kommer til at vinde noget med så ungt et hold.

Er man gambler vil man formentlig finde interesse i Tipsbladets forslag til hvordan man skal spille den sidste runde i Superligaen - mange interessante bud: https://www.tipsbladet.dk/spil/spilforslag-til-superligaen-syv-bets-til-en-vild-afslutning-soendag

Tipsbladet med mindre interview med Damsgaard: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/mange-timers-ekstratraening-giver-pote-fcn-profil

Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Annonce