Er der nogen der ved, om vi har fik en videresalgsklausul på Kudus - og i bekræftende fald hvor stor?
The Hammers og Wild Tigers
COYI
Bider Jonas Dal negle?
AC Horsens har været Superligaens dårligste hold i denne sæson. De har færrest point, har scoret færrest mål og har - sammen med FCK og OB - indkasseret flest mål.
Nu skal Den Gule Fare møde FC Nordsjælland, og det må alt andet end lige få cheftræner Jonas Dal til at bide negle. For hvis der er et hold, der formår at tæve AC Horsens, så er det FC Nordsjælland. Senest de to klubber tørnede sammen, vandt FC Nordsjælland 6-0, og med samme tenniscifre vandt holdet i november 2017. I de seneste tre indbyrdes møder har FC Nordsjælland scoret 12 mål mod AC Horsens. Det daterer sig alt sammen tilbage til Bo Henriksens tid, men de lynhurtige FC Nordsjælland-spillere er ikke Horsens´ kop the. Og det er nu Jonas Dals hovedpine.
Det handler om at blive ved med at give ham spilletid -så længe han bliver ved med at præstere til træning. Vi skal have tillid til ham, og vi træner jo 10 minutters afslutninger med ham efter hver træning, siger Flemming Pedersen og fortsætter: -Og så snakker vi med ham om, at han skal slappe lidt af. For han vil så gerne. -Men uanset hvem, man spørger, om vi skal spille ham, så siger de, at dét skal vi. Der er så stor tiltro til ham, fordi han arbejder hårdt og er en holdspiller. Så der har ikke været nogen diskussion, om vi skal starte med ham eller ej.
Vi er vant til, at vores midtbane dropper dybt på lange bolde, fordi vi ikke nødvendigvis vinder den første bold, men der kan være et nedfald omkring vores forsvarslinie. Men nu header Djourou væk, og så kom vores midtbanen for langt væk fra bolden. Det snakkede vi om i pausen, men det er klart, at det er noget, vi lige skal vænne os til, forklarede Flemming Pedersen, og en af dem, der skulle have samlet nogle af boldene op, Magnus Kofod Andersen, erkendte også, at det lige er noget, man skal huske. -Vi snakkede om, at vi måske godt kunne stille os længere frem, når vi har nogle headere, der vinder duellerne. Så vi skal ikke lige så langt tilbage for at samle boldene op, sagde han.
Han kan godt blive en af ligaens bedste stoppere, når han er i form. Han er jo meget markant. Randers er vant til at spille i luften, men der var ikke meget at komme efter for dem i dag.
Stjernen stemplede ind i Superligaen på fornemste vis. Johan Djourou spillede 65 minutter i sin ligadebut for FC Nordsjælland, og han var med til at lukke fuldstændig af mod Randers FC, der skulle langt hen i kampen, før de havde den første afslutning. Schweizeren optrådte med en enorm ro, og han ligner en stor gevinst for FC Nordsjælland.
Det blev en halvkedelig affære, hvor Superligaens nye, store navn Johan Djourou viste sin internationale erfaring. Den store midterforsvar tabte ikke mange dueller, og han viste sig som en sikker sidste skanse for nordsjællænderne. Den skadesplagede Jonathan Amon gjorde comeback og viste, at der er noget om hypen omkring ham, da han scorede kampens eneste mål. Randers manglede kvaliteten og skarpheden til at skabe de kampafgørende situationer.
Hvilke gennembrudsstrategier er de mest fremtrædende i dansk fodbold?
Hvilke spillere og spiltyper er afgørende, når det handler om at finde rum og skabe chancer?
Hvad skal den moderne offensive gennembrudsspiller kunne?
Hvilke krav stiller det høje tempo og det høje pres til spillernes evner med bolden?
Hvordan balancerer man mellem at fokusere på kollektivet eller den individuelle spiller, når kampene skal afgøres?