Snak

Mere indhold efter annoncen
Lad os håbe på en komfortabel pokalsejr i aften og så kunne det være fedt hvis nogle af dem der ikke spiller så meget fik en god kamp, såsom Tochi, Emeka, Rimmen osv.
Man skal vel bare lige huske huske at FCN betaler for råderet på 70% af bane kapaciteten. Når man kigger på hvad de andre klubber betaler for når de betaler stadion leje så er det primært kun 1. holds kampe i SL og pokal regi, ekstra kampe koster flere steder 100.000 ekstra.
Udover SL holdet, så spiller kvinder, U18 damer, U19 og U17 også deres liga og pokal kampe samt diverse træningskampe derinde. FCN får derfor minimum 5 gange så mange kampe ud af stadion lejen som mange af de de andre SL klubber. Kigger man kun på ligakampene så spiller hvert hold vel 15-20 hjemmekampe så minimum 100 kampe oveni hvad førsteholdet spiller.
Derudover træner klubben på banen.
Hvis man regner timeprisen ud så har FCN nok klart den billigste stadionleje i DK.

En stigning på 150%, det skal man selvfølgelig altid reagere på så klart FCN kommer med et modspil og mon ikke de ender på aftale i midten.


Ja, FCN bruger banen væsentlig mere end andre hold og har dermed en lavere timepris. Nu er årsagen hertil jo, at FCN kun har én træningsbane udover stadion. Til de fleste stadions hører jo også et fuldstændigt træningsanlæg inkl. kunstgræs etc.

Man skal derudover huske på at FCN betalte 70% af omlægningen til kunstgræs og herefter 100% har betalt de to udskiftninger der har været efterflg. Selvom FCN kun har råderet over banen 70% er det 100% FCN der står for vedligehold af banen, udgifter til lys, el. vand etc.

FCN har i forvejen en stadionleje der ligger i den dyreste halvdel af Superligaen men kun 70% råderet og står herudover for 100% vedligeholdlse og har ikke et kommunalt betalt træningsanlæg ved siden af.

Såfremt Furesø Kommune hæver huslejen med 150% vil Farum Stadion være det dyreste stadion at leje i Danmark.

Udover stadion betaler FCN i øvrigt også for leje af hotellet, lounges etc.

EDIT:
EB har undersøgt stadionleje i 2019. Tallene her er:

AaB: 2,9 mio.
FCN: 2.543 mio. kr. som Furesø Kommune ønsker hævet til 6.585 mio for 70% udnyttelse. Oven i dette betaler FCN el, vand og varme på 1,8 mio.
AGF: 2,5 mio. inkl. et idrætsanlæg udover selve stadion.
RFC: 2 mio.
SJE: 1,8 mio fratrukket kommunal sponsorstøtte. De 1,7 mio. er et beløb der går til opførelse af nye tribuner.
Lyngby: 1,3 mio.
VB: 1,1 mio.
OB: 1 mio fratrukket sponsorstøtte fra kommunen.
Horsens: 735.000 fratrukket et sponsorat på 250.000 fra Kommunen.

Det har ikke været muligt at få priser for FCM´s stadion. BIF og FCK ejer selv deres stadion og indgår derfor ikke i opgørelsen.

I EB undrer sportsøkonom Troels Troelsen over lejeforhøjelsen og kalder det "at gå til yderligheder". Furesø Kommune fastslår, at de har haft eksperter til at fastslå en husleje på markedsvilkår, hvilet Troels Troelsen kalder for "bestilt arbejde".
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Han udelukker ikke kategorisk at skifte arbejdsplads.
Hvem udelukker ikke at skifte arbejdsplads?
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvem udelukker ikke at skifte arbejdsplads?


Flemming P i Superligahjørnet - link ovenstående.

Der diskuteres Flemming P´s rolle i FCN. Her spørges der til om Flemming P kunne passe bedre i en anden rolle, hvilket han svarer at det muligvis godt kunne være og, at han måske ville være bedre i en anden funktion. Han siger bl.a. også at han ikke ville være interesseret i at være træner i en klub som FCK.

Derudover Flemming P ikke at det ville gøre den store forskel - i hvert fald ikke på kort sigt - at sætte en hvilken som helst akademitræner fra klubben i hans job.

Men hør selv udsendelsen - den er interessant og Flemming er en fed personlighed.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Næh vi er søreme bagud mod mægtige Hvidovre, kan vi vende den?

Edit: 2-0, nej vi kan ikke vende den. Next season!

Det kan efterhånden sætte mit pis i kog at man laller pokalen væk hvert eneste år, især når man også kun maksimalt vil være med på en badebillet og blive 6´er i ligaen.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Vi burde have været foran 3-2 efter 17 minutter...
FCN siden 2006
Det er lidt mærkeligt at se FC Nordsjælland

Nogle gang rammer de et sindssygt højt niveau og andre gange spiller de på et niveau der ikke er på Superliga niveau.

Hvis I har en 5års plan om at kæmpe med om guld, så er jeg skeptisk. Jeg synes ikke I har fået dannet en god nok stamme der kan præstere uden de bedste profiler.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg tror krudtet bliver brugt på at flytte til Hillerød de næste par år. Så må udvikling komme bagefter...
Annonce