Jeg (og mange af jer andre) blev fan af FCN før både mesterskab og nye udenlandske ejere. Jeg blev ikke fan, fordi klubben har nogle gode tanker og idéer om mere end bare fodbold og om udvikling af talenter frem for sportslig succes. Så selvfølgelig er det super relevant og aktuelt at rette kritik imod en retning osv., som man ikke bryder sig om..
Jeg synes som udgangspunkt Vernons nye idéer og RTD har udviklet klubben positivt, og der er da i dag langt mere fremadrettet perspektiv end hvad der var under AKP. Men jeg anfægter det store fokus på ungdom og dannelse af mennesker osv., som ud fra hvad jeg ser står over resultaterne
Jeg er så tæt på at være medløberfan, da jeg ikke dukkede op før i 08/09 hvor man vandt en pokal.
Hvad der gjorde jeg blev fan var at FCN gik nye veje. Hjulmand har jo flere gange været ud og forklare hvordan han var træt af hvad der tilsyneladende var den eneste metode i nordisk fodbold. Bygge op fra et forsvar hvor man i kraft af sin fysiske styrke kunne afholde modstanderen fra chancer og så derefter satse på omstillinger udover at kyse modstanderen gennem benbrækkertacklinger. Her satsede Hjulmand i stedet på "naiv fodbold" med mange mand foran boldholder og, at "man forsvarer sig bedst med bolden for egne fødder, og helst på modstanderens halvdel".
Spillestilen har udviket sig siden, men det er primært den hurtige, tekniske spillestil og det at man går nye veje og tør gøre tingene før andre tør der gør at jeg er fan.
I dag er der tilføjet et lag der gør, at man ved at støtte og følge fodbolden også giver muligheder i Ghana. "Et land der er fuldt af talent, men bankerot på muligheder". Jeg har det ret fint med at jeg ved at drikke bajere og skråle af mit hold samtidig skaber håb og muligheder i Afrika - go kombi.
Jeg er dog ikke enig i, at talentudvikling o resultater er modsatrettede forhold. Desto bedre talentudvikling, desto bedre resultater. Desto bedre resultater, desto flere penge - dette fører til endnu bedre talentudvikling der igen fører til endnu bedre resultater.
Min forventning er helt klart, at der hvert eneste år, inden for en kortere fremtid, kommer 2 stks Kamaldeen-Kudus-Damsgaard-Mathias Jensen-Tingvartsen etc. pr. akademi pr. år. Hvis der så i forvejen løber en 5-6 stykker af den slags rundt på holdet kombineret med en 2-4 Djorou typer. Ja, så spiller man med om medaljer hvert eneste år - og vinder endda guld en sjælden gang imellem. Man kommer i Europa hvert eneste år (og i gruppespil en gang imellem).
Jeg ser talentudvikling og sportslig succes gå hånd i hånd - med udsving i enkelte år, som det sker i år. Jeg håber så bare ikke at ALLE talenter partout skal sælges efter et enkelt år, men at en del af dem bliver et ½ år ekstra og får et europæisk eventyr med.
Jeg tror ikke en "autoritær og råbende" træner på sidelinien vil ændre særlig meget på det. Heller ikke testetorontyper der råber højt på banen. Snarere tvært imod.
Flemming P sagde for en uges tid siden, at han forventede at FCN spillede i Europa inden for to sæsoner. Jeg håber, at han har ret.