Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det kan jeg godt se. Måske har man sovet i timen og ikke fået forlænget med ham, eller også ville han bare ikke forlænge.

Synes bare jeg havde læst et sted at man solgte ham. Det er jo især træls hvis han var et stort talent. Kender ham dog ikke.

Vendsyssel ja, kan blive en hård nyser. Svære at spille imod og de står kompakt. Noget vi kan have lidt svært ved at åbne for.

Brøndbykampen blir meget spændende. Kan vi hive point med derfra er det super, men må også sige at jeg er lunken. Især fordi de har så godt et tag på FCN.

En sejr ville dog være godt for rigtig meget. Vi ville ligge godt til i top seks, vi ville få en udebanesejr og så er det altid godt at komme godt fra land efter en (landsholds)pause.
FCN i medierne

Tipsbladet har en artikel om Freese der er vendt tilbage efter et par års skadeshelvede: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcn-spiller-er-endelig-tilbage-det-har-vaeret-ekstremt-haardt

Frederiksborg Amts Avis skriver også om Freese, der vandt holdets bip-test i sommer, hvor Flemming P udtaler:

- Han er en multifunktionel spiller. Han er tidligere offensivspiller, der både har spillet offensiv midt, hængende ni´er og kantangriber. Men vi har så omskolet ham lidt til wingback i begge sider, fordi vi har så mange, hurtige angribere, forklarer Flemming Pedersen.
- Han er et godt supplement til vores andre backs, og så kan han også bruges længere fremme. Han her fysisk stærk, kan løbe langt, sparker rigtig godt med begge ben, teknisk god og et fremragende hovedspil. Så han har en stor pakke med, for han er færdighedsmæssigt godt uddannet.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
@RasmusGunnar

Måske har man sovet i timen og ikke fået forlænget med ham, eller også ville han bare ikke forlænge.


Der kan være mange grunde hertil. Jeg tror at det de gør det i RTD er at de skriver en kontrakt med de allerstørste talenter som udløber når de bliver 18 år hvorefter de kan skifte til en af de klubber som tilbyder dem en kontrakt. Der skal dog nok være nogle af dem som ikke helt udvikler sig som forventet eller som du var inde på at man i FCN er allerede er stærkt besat på en position og dermed ikke kan se en mening i at skrive kontrakt med en spiller som man ikke regner kan spille sig på holdet.
Hvis det er tilfældet at Fortuna Dusseldorf simpelthen har tilbudt en mere lukrativ kontrakt så er det måske lidt bekymrende for den model som RTD og FCN arbejder med. Dels fordi de andre klubber presser lønningerne på de kontrakter som FCN tilbyder i vejret og i værste fald bare snupper RTD spillerne for næsen af os.
Jeg fornemmer at det er et meget følsomt emne da reglerne på den ene side er til for at sikre spillerne det "frie valg" og på den anden side er de en egentlig trussel for "RTD-FCN-modellen".

Iøvrigt, hvis vi kigger på hvilke spillere som RTD har kontrakt med og som potentielt er på vej til FCN så har Transfermarkt registreret følgende:

Emmanuel Ogura, målmand på 17 år (13. maj)
Lasso Coulibaly, forsvarsspiller på 16 år (19. okt)
Ulrich Bony Nene, center-back, 17 år (24. nov)
Eric Oteng, venstre back, 17 år (20. okt)
Mohammed Diomande, angriber, 17 år (30. okt)

Jeg har hørt podcasten "Nordsjælland Dreamin´" nævne Eric Oteng og Mohammed Diomande som værende lovende spillere men de andre spillere har jeg aldrig hørt om. Er der nogen som kender til dem eller måske har hørt rygter om dem?

FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
^ JulioSalinas.

Jeg synes at det bliver lidt for meget gætterier til at stå uimodsagt.

Rent faktuelt, så aner vi ikke hvordan RTD griber kontrakter an. Der er dog nogle fakta, som man kan forholde sig til. I en mediano podcast for et par år siden udtalte Tom V at kontraktsituationen var en af de vigtigste ting at forholde sig til. Det var vigtigt at det var RTD/FCN der bestemte hvornår man mente en spiller skulle forlade organisationen og ikke spilleren/agenter.

Man må derfor gå ud fra, at RTD forsøger at have kontrakter som gør, at det er RTD der bestemmer hvor en spiller skal hen - altså kontrakter der rækker ud over 18 år.

I Politiken Leaks serie om FCN/RTD blev offentliggjort en del korrespondance omkring en tidligere RTD-spillers kontraktsituation. Ligeledes har RTD/FCN offentliggjort en del udtalelser om agenter der forsøger at få fat i RTD-spillere.

Papirerne fra Politiken Leaks viste, at det ghanesiske forbund var tilbøjelige til ikke at ville udtage RTD-spillere der ikke var på længerevarende kontrakter hos RTD. Som jeg kunne læse dette var årsagen at der var ikke så få "agenthajer" der forsøgte at kapre RTD-spillere med løfter om guld og grønne skove. I omkring 90% af de tilfælde hvor agenter har kapret/overtaget RTD-spillere er disses spilleres karriere gået i stå el. blevet ødelagt. Der er et agentnetværk bag dette som i Ghana efterforskes for "illegal trafficking" og det ligner temmelig meget oganiserede mafiametoder i de fleste tilfælde. Det er også dette agentnetværk der har stået bag misinformationen om RTD, har tilbudt pengebeløb til tidligere spillere og forældre for at få dem til at fortælle historier om overgreb o.l. - hvilket Politiken desværre er hoppet på i et par tilfælde. Pudsigt nok, er alle de spillere der udtaler sig kritisk om RTD tilknyttet dette agentnetværk.

Derfor er det ghanesiske fodboldforbund tilbøjelige til ikke at udtage spillere fra RTD der ikke har længerevarende kontrakter hos RTD, da det som oftest viser sig at disse spilleres karrierer går i stå el bliver ødelagt og det derfor ikke giver mening, at satse på disse spillere. Det virker logisk i forlængelse af dette at konkludere, at de fleste spillere i RTD er på længervarende kontrakter hvorefter de skippes af sted til FCN.

Der vil dog være spillere som ikke ønsker at være en del af FCN/RTD familien. Nogle af dem vil også finde gode agenter. Hvad der er sagen i Kelvin Ofiri sagen kan man kun gætte på, men selvfølgelig håbe på at han ikke er havnet i kløerne på det kriminelle agentnetværk og at hans transfer er foregået reelt. Er hans talent tilstrækkelig stort (hvilket en transfer til Bundesligaen jo tyder på) vil RTD selvfølgelig ærgre sig over hans valg. Man kan så håbe på, at det er et frit valg han har foretaget.

Han har - så vidt jeg kan se - ikke tidligere været udtaget til nogle ungdomslandshold. Han har i 2018 været med i såvel vinter som sommertræningslejre og er her blevet indskiftet og fået begrænset spilletid i et par kampe. Så vidt jeg kan se, har han ikke været med i træningslejre og optakter siden sommeren 2018. Det kunne indikere at RTD/FCN er ophørt med at satse på ham i og med, at han ikke har ønsket af tegne en længere kontrakt og skifte til FCN. Han har dog fortsat sin skolegang og fodboldmæssige træning i RTD inden han så skiftede til Bundesligaen.

Spillerne du nævner vil formentlig pt. være en del af FCN´s internationale akademi og opholder sig formentlig de lovlige 2x3 mdr. i DK inden de evt. tilbydes en kontrakt. Imens de opholder sig i DK modtager de iøvrigt stadig normal skoleundervisning og går til eksamen. Deres undervisning er cambridge certificeret og kontrolleret så der er ikke tale om det er venstrehåndsstudier de foretager sig i DK.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
@FC Nordsjælland

Du har ret i at jeg gætter en del for at finde hoved og hale i hele RTD/FCN-forbindelsen og de ting som foregår omkring det.
Som FCN fan føler jeg dog at RTD spiller en så stor rolle i hele klubbens overordnet setup at jeg ikke kan lade være med at forholde mig til det.
Jeg synes ikke at der kommer super meget information ud omkring RTD så det gør at gæt, rygter etc. er at foretrække frem for stilhed.

Man må derfor gå ud fra, at RTD forsøger at have kontrakter som gør, at det er RTD der bestemmer hvor en spiller skal hen - altså kontrakter der rækker ud over 18 år.


Ja, det tror jeg også du har ret i. Mit gæt er at man formentlig "sikrer" alle på RTD akademiet i form af en eller anden basis "lommepengekontrakt" som spillerne skriver under på når de indtræder i RTD. Dvs RTD forpligter sig på at give spillerne uddannelse, husly, lommepenge etc. og omvendt forpligter spillerne sig til at ikke at skifte til konkurrende akademier/klubber.
Jeg tror at et af problemerne er at der er visse begrænsninger på hvor lange kontrakter du kan skrive med spillere som er under 18 år. for ellers ville RTD jo kunne kræve spillerne allerede ved indgangen til RTD indgik i en lang kontrakt så man undgik at spilleren blev lokket væk når de blev 18 år.
Og så er der også et andet potentielt problem. Spilleren skal foretage et skifte imellem to organisationer baseret i forskellige lande men som er ejet af samme person. Jeg tror ikke at RTD og FCN juridisk set må handle som en og samme klub og derfor skal man vente på at kontrakterne med RTD udløber for derefter at FCN skal tilbyde kontrakter.

Iøvrigt tak fordi du nævnte "Mediano" podcasten. Jeg kan se at der er en del indhold med FCN og personer relateret hertil :)
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er der nogen der ved hvorfor Kudus ikke er i truppen?
@ JulioSalinas

Man må max. tegne 3-årige kontrakter med spiller under 18 og vistnok først når spilleren er 16. Spillere uden for EU må tidligst skifte til en klub i EU når de bliver 18. Spillere inden for EU må skifte tidligere.

Hvordan overgangen fra RTD til FCN rent praktisk foregår ved jeg ikke. Når en tidligere RTD-spiller sælges fra FCN til udlandet er FCN dog som minimum forpligtiget til at betale uddannelsespenge efter et ret kompliceret system.

Når man ser på regnskaberne kan det ses at FCN har ydet lån til RTD. Det er lidt kompliceret at komme frem til. I FCN´s regnskaber fremgår en post der (frit efter hukommelsen) hedder "tilgodehavender hos nærtstående parter". Nærtstående parter er hhv. investeringsselskabet Patwway Group, som ikke har "gæld til nærtstående parter", og RTD - hvis regnskaber ikke er tilgængelige. Derfor kan det kun være RTD som FCN under en el. anden form har ydet lån til / har tilgodehavender hos.

I og med RTD og FCN er en del af samme koncern, kan man relativt nemt flytte penge rundt mellem selskabskonstruktionerne i koncernen og derfor kommer et FCN salg af en tidligere RTD-spiller også RTD til gode.

RTD-akademiet var iøvrigt selvfinansierende inden det blev en del af koncernen. Dette pga. store internationale sponsorer. Det et dog senere kommet frem, at en af sponsorerne var Manchester City med et bidrag i størrelsesordenen ca. 7-8 mio. årligt. Dette sponsorat er ophørt og der er formentlig ikke kommet nye sponsorer til i samme størrelsesorden. Man må derfor gå ud fra, at FCN dækker en del af omkostningerne ved akademiet i Afrika - nøjagtig ligesom man gør det med akademiet i Farum. Tilsammen udgør udgifterne til disse to 37 mio., hvoraf RTD formentlig koster i størrelsesordenen ca. +/- 20 mio.

Hvis du søger på "Vernon" på Mediano er der et par interessante udsendelser der fortæller mere om RTD/FCN forbindelsen. Politikens serie om fodboldleaks giver også en del infomationer, men ligger bag betalingsmur.

Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Ang. Kudus, så selvtrænede han fredag, formentlig med lidt skade skriver sn.dk i denne artikel om FCN om kommer bl.a. også ind på kampen, Maxsø etc.: https://sn.dk/Sport-Frederiksborg-Amts-Avis/Intens-kamp-i-vente/artikel/871050

Frederiksborg Amts Avis har desuden på sn.dk en stor artikel om Tochu Chukwuani, der kaldes banens bedste spiller mod BIF i reserveholdskampen i sidste uge. Derudover udtaler Flemming P sig om ham - desværre bag betalingsmur, men der kan købes en-dags adgang: https://sn.dk/Sport-Frederiksborg-Amts-Avis/Stortalent-naermer-sig-spilletid/artikel/871049

Reportage fra kvindernes storsejr inkl. highlights: https://www.dr.dk/sporten/fodbold/kvindeligaen/hattrick-sender-fc-nordsjaelland-til-tops-i-kvindernes-bedste-raekke

Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Jeg kan godt være lidt bekymret for kampen mod BIF i dag.

Niels Frederiksen så formentlig samtlige FCN´s hjemmekampe sidste år. Han har af flere omgange udtrykt beundring for FCN og fortalt at han forsøgte at gøre tingene på samme måde som i FCN. Man må derfor gå ud fra, at han har en indgående indsigt i FCN.

Så er der jo lige CV der jo præcist kender hver enkelt spillers styrker, svagheder og hvor FCN er svagest på banen og hvad der gør ondt på holdet.

Det er altså to med hel vild indsigt i FCN og så har BIF haft 14 dage til at forberede sig mod FCN. Samtidig har der rundt omkirng været udtalelser fra BIF-spillere om, at "FCN står godt til os" o.l., så det kan godt virke til at de kommer med en plan og tror på den.

Er det lykkedes NF at omsætte sin viden til praksis, kan det godt komme til at gøre ondt på FCN.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
@FC Nordsjælland

Det er gyldige pointer. På den anden side så er det også et Brøndby som muligvis stiller med en del nye spillere i forsvaret og en Mukhtar som er tilbage efter længere tid men som mentalt måske allerede er i en anden klub.
Jeg tror bestemt at vi har chancer og jeg vil endda mene at der er en mulighed for at Brøndby falder sammen hvis vi formår at ramme et Brøndby forsvar som ikke er sammenspillet.
På den anden side så er der altid en chance for at hjemmebanen med de mange tilskuere bærer dem frem og så kan alt jo ske.

En ting er sikkert, jeg glæder mig helt vildt. God kamp allesammen. Keep dreamin :)
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Annonce