Snak

Mere indhold efter annoncen
Døhr har også vist at han spiller godt som den højre centerback i 3-back-kæden hvilket er et kæmpe plus. På forholdsvis kort sigt forsvinder Yttergård, Kian og Djourou og så ville det være stort hvis man havde Døhr som den erfarne ankermand som kan hjælpe de unge og bidrage til et godt "mindset" i truppen med særlig fokus på fight.
Jeg kan næsten heller ikke forestille mig andet end at FCN tænker det samme men til syvende og sidst så kommer det an på Døhr selv. Han har vel også nogle ambitioner om at prøve sig selv af i en større klub og evt. i udlandet.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
https://fcn.dk/2021/04/assist-villa-om-samarbejdet-med-doehr-han-er-en-storebror-for-mig/

Fedt at læse, at Mads Døhr har været en mentor for Villadsen.
Ift. om han skifter, blev jeg mere overbevist om han bliver, efter han i går løb ud til os fans og hamrede hånden ind i logoet, mens han skreg. Han virker oprigtig meget glad i klubben.

Jeg må også sige at jeg har fået lidt af et mancrush på den fantastiske mand.
Thycosen siger selv i dette (noget alternative) klip, at han gerne vil til udlandet - skru frem til 16 min.: https://www.dr.dk/drtv/se/taet-paa-sandheden_-med-simon-kvamm_238364?fbclid=IwAR1XDjfea-wByrXTwWzqZGWH9RjZjnK-LqUQkwVyZsIeyDRQq6nUBLD6bU4
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
FCN i medierne

Champions League Weekly har været i DK og besøge Essien: https://footy.dk/footy-fodbold/2021/04/27/essien-scorede-i-berygtet-cl-semifinale-mod-barcelona-den-kamp-havde-alt/

Thycosen og Kofoed på Rundens hold i Tipsbladet: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/rundens-hold-i-superligaen-27-runde-0

Tipsbladet viderebringer en historie fra Ritzau om at Kofoed er klar til at skifte til sommer: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcn-profil-meget-taler-et-klubskifte-til-sommer

Måske lidt ud af en tangent, men de har store planer i HB Køge og en stor sponsor/ejer bag sig og har nu lagt deres fodboldhovekontor i Køge. Nok en konkurrent FCN bør holde øje med. Bl.a. bringer de også ghanesiske talenter til DK: https://sn.dk/Sport-DAGBLADET/Interview-HB-Koeges-ejer-er-tilfreds-men-vil-videre/artikel/1431861

Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Jeg ser også klart HB Køge som en langt større potentiel konkurrent som "den tredje SL-klub på Sjælland" ift. f.eks. Lyngby.

Det som forgår i HB Køge er på et langt højere strategisk niveau end hvad der sker rundt om atletikbanen i Lyngby... her taler jer om deres organisatoriske struktur, strategi, administration og efterhånden også sportslige setup (Daniel Agger og Lars Jakobsen).

Vi skal helt bestemt holdt øje med aktiviterne syd for København.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg bliver mere og mere vild med Villadsen. God pace, power, gennembrudsstyrke og han er kun 19. Der er gemt et godt udviklingspotentiale i ham, og bryggerhesten Døhr er mentor.

Det offensive løb han tager i 90 ved Adingras mål - det er ren klasse. Generelt mange gode aktioner fra "Villa" i de seneste 5 kampe som wingback.
Ja Villadsen har virkelig udviklet sig og overrasket mig.

I sin første tid lavede han primært ikke andet end at sparke bolden direkte ind i nærmeste mand, men han har da godt nok udviklet sig siden. Jeg så ham førhen som en spiller der måske max ville kunne begå sig i midten af 1. division, nu er han vel efterhånden en ganske habil SL spiller.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Ja Villadsens udvikling kan man kun glæde sig over. På U19 har han set ganske glimrende ud men har lige skulle bruge lidt tid på at finde sig selv på superliga-niveauet og nu ser det virkelig ud til at han knækket koden for at håndtere tempo, fysik, følelser etc.
Tror også at han trives i vores 3-4-3 hvor han har kunne fokusere på sit offensive spil og det virker somom at hele holdet også efterhånden har fået øjnene op for at han er værd at give bolden når han gang på gang laver sine løb. Villadsen er et fedt ekstra-våben at have på højre kant.

De her udviklingshistorier bliver jeg aldrig træt af. Glæder mig også over en type som Maxwell som før sin skade også så ud til at gå fint ind på holdet og ja så må vi heller ikke glemme Vindahl som fra dag 1 efter Nicolai Larsen har vist at han er klar til at være vores "nye" førstekeeper. Jeg synes også Antman ser ud til at tage et skridt i den rigtige retning. Han har godt nok ikke fået meget spilletid men når han har fået chancen ligner han en som er begyndt at tro på tingene.
Så er der jo også vores kære Adingra som har fået en helt ekstrem drømmestart som joker.

redigeret: glemte lige Schjelderup...(what???)...givetvis en af de allerstørste unge talenter som superligaen har set.

Det er virkeligt blevet forår for FCN hvor blomsterne er begyndt at springe ud, den næste generation gør sig bemærket, Frese er tilbage, pointhøsten er stor, nyt akademi i Ægypten er i støbeskeen, fodboldby i Hillerød på tegnebrættet, forretningen ser fornuftig ud trods corona og ja så er der også blevet åbnet for tilskuere på stadion. Stor optur på mange fronter :)
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Vores koncept er så vildt - næppe på noget andet hold i Superligaen kan en 16 årig glide ind på holdet med så stor selvfølgelighed, som Schjelderup har gjort. Og hvor er det herligt at Adingra

Flemming P udtaler at der potentielt er 7 spillere på U19 som kan spille senior til næste sæson. Det er voldsomt.

Angiveligt banker en del på, så truppen skal slankes. Vi har 28 spillere i A truppen inkl. Clinton, men uden Nagalo og Schjelderup, så her skal ryddes op.

De sandsynlige afgange:

Peter Vindahl
Kian Hansen (Kontraktudløb)
Johan Djourou (Kontraktudløb)
Victor Jensen (End of Loan)
Magnus Kofod
Clinton Antwi
Kamaldeen
Jon Amon
Jeg tror ikke man slipper Amon medmindre der kommer et fornuftigt bud. FCN er ret tydelige omkring at støtte ham i hans skadesperiode så skadeshistorikken bliver næppen brugt som anledning til at skyde ham videre.

Amon er i øvrigt en rigtig, rigtig god spiller. Bare ærgerligt han pt. er noget nær fodboldinvalid.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Annonce