Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, Nelssons skifte har været en blandet oplevelse indtil videre. Jeg synes dog det har været mere positivt end negativt, og han er jo fortsat ung så han skal nok slå igennem og komme til udlandet.
Med al den virak, der har været omkring FCK de seneste to år, så forestiller jeg mig også at Nelsson har udviklet sig rent mentalt i forhold til at kunne håber det pres det er at spille i en stor klub som FCK. Det skal nok komme ham til gavn senere i karrieren.
FCN
Kofod er ikke nogen Kudus nej. Kofod er en ganske habil spiller der vil kunne gøre sig på hold i størrelsesordenen Hoffenheim, Udinese, Celta Vigo. Jeg ser ham ikke ryge op på en højere hylde, men det er da også ganske fint.

Kofod skifter dog ikke til en anden SL klub, så vil han hellere blive i FCN.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Mener det er en lidt for høj hylde, allerede til sommer. Potentialet er der dog helt klart. Robert Skov, som var fuldkommen magisk i suppen, har svært ved st komme på holdet i en klub som Hoffenheim. Håber pga. han ikke har den mest eksplosive udviklingskurve, tager til en klub i bunden af en top 5 liga, eller et midterhold i Holland, som Heerenveen. Hvis man tager fanbrillerne af, tror jeg FCK og FCM nok ville være noget af det bedste for ham udviklingsmæssigt, men jeg ville fucking hade at se ham i en anden trøje i dk.
Generelt set så ser jo også helst at vi sælger til udlandet men jeg ville aldrig klandre spillerne at vælge en anden superligaklub hvis de mente at det var bedst for dem. Jeg tror ikke rigtig på FCM. Det virker somom de går meget efter fysik og det er ikke der Kofod har sin spidskompetencer. Brøndby er på diæt så de er vel også udelukket. FCK vil være mit bedste bud hvis vi snakker om superligaklubber.

Jeg er ret overrasket over at nogle af jer mener at Nelssons skifte til FCK har været en dårlig ting for ham. Han får en pæn løn, spiller fast, har haft mulighed for at prøve sig af i Europa og står nu et sted hvor han er endnu mere rustet til at prøve sig af i udlandet. Det kunne have været meget værre hvis han var endt i en klub i en af de større europæiske ligaer.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Det er ikke fordi Nelsson er skidt, men at gå til FCK, som har været i en spillemæssig krise igennem 2 år, så tror jeg han havde bedre af en bund eller midterklub i Tyskland.
Fck har jo spillet som en pose nødder og det kan umuligt have gavnet.
Måske modgangen har gavnet psykisk, men tror at han havde fået mere ud af en mindre klub i udlandet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mht. Nelsson, er det jo sikkert fint karrieremæssigt. Men hvis vi vil være et storhold i DK er det aldrig tilfredsstillende at en konkurrent får en af vores profiler. Det er ej heller tilfredsstillende at en spiller virkelig gerne vil videre - for at tage til FCK. Hvis potentialet skal indfries i klubben, skal man have storholdsmentalitet - også selvom vi ikke er der PT.

I et drømmescenarie er det et skridt sidelæns - også selvom vi ikke er der endnu.
Et logisk skridt for Kofod ville også kunne være en subtop klub i Belgien, Brentford eller noget a la Groningen/Herenveen i Holland ja. Jeg mente også at hans max niveau ville være i de klubber jeg nævnte tidligere, ikke at han nødvendigvis ender der nu.

Edit: ift Kofod så er den nylige historie om at han ikke behøvede en agent til forhandling med FCN da både rørende og ren guld værd PR mæssigt for FCN. Det er virkelig vigtigt for FCN at have opbygget den her tillid til unge spillere, så nye unge spillere (der også er nye i gamet) ved, at de ikke bliver taget ved næsen af FCN.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Jeg er normalt ret begejstret for medianos superliga podcasts.

Men jeg synes at der manglede den normale gennemgang af mandagskampen i deres optaktsudsendelse i Onsdags.

Nu er jeg jo nok ret farvet af euforien over resultatet, men de plejer at være ret grundige.

Jeg er nok bare lidt for pernitten
Reminder: U19 Ligaen: FCN - Esbjeg

kampstart: Idag (lørdag) 14:30

Holdopstillinger (når kampen nærmer sig): https://www.dbu.dk/resultater/kamp/400695_333771/holdopstillinger

livestream->https://www.youtube.com/watch?v=-p_6fY1Anpw
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
U19 - FCN-Esbjerg 0-3
Annonce