Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var vel forholdsvidt forventet, at han snart skulle videre. Heldigvis ser vi forholdsvis godt besat ud på den position blandt de yngre spillere.

Men det kunne da være konge, hvis Yttergaards målnæse lige kunne finde vej til netmaskerne i aften!
Ja, det var forventet, men jeg er stadig ærgerlig over det. Han har været god for FCN i de år han har været her. På trods af nogle opspilsfejl og boldtab hist og her, så har han været en af vores mest stabile spillere.

Tak for indsatsen mr. Fox in the box! Jeg ønsker ham al mulig held og lykke fremover :-)
FCN
Jeg ser også Nagalo, Woledzi og Mesik som bedre alternativer - og ja nu også Døhr. Derudover foretrækker jeg også Djourou og måske Kian over ham. Sågar AJ ville jeg foretrække.

Så det er bedst for alle parter at han smutter, en forlængelse ville alligevel ikke kunne indbringe nogen nævneværdig fremtidig transfersum, og Yttergaard har behov for nye udfordringer også.

Jeg synes han har kostet alt for meget defensivt og laver tit opspilsfejl, om end han har nogle gode offensive kvaliteter i ny og næ.

Nå ja, men om ikke andet så må man da sige tak for nogle fine år i det hele taget med ham på holdet - og alle de diskussioner vi har haft om ham henover tiden herinde ;) God vind fremover, måske i det norske hos brormand.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Randers er altså en ønskemodstander. Vi ligger godt til dem, og har haft marginalerne på vores side.
Og Pete redder et straffespark igen + vi kan forsvare 10 mod 11. Virkelig nogle gode momenter!
FCN
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes klart vi sidder på det indtil dommeren gerne vil i fokus. Kan simpelthen ikke forstå Maxwell åbenbart laver frispark og får rødt, når Kofoed 5 minutter tidligere bliver nedlagt på præcis samme måde i feltet og ikke får noget.
Btw synes jeg vores spillere skal være søde ikke at rende rundt med Palæstina flag på banen - Er på stadion for at se fodbold, ikke tage stilling til komplekse politiske situationer
Det røde kort? Han var vel ikke sidste mand? Hvem løber ude ved siden af? Kofod? I min verden kan han nå ind og tackle efterfølgende.

Så den på stadion så har ikke set i langsom.

Men skøn sæsonafslutning på stadion med den bedste stemning.
Jeg forventer at det røde kort omstødes. Det var ganske enkelt forkert, og det undrer mig at VAR ikke griber ind (ligesom de heller ikke greb ind ved Winds straffespark i FCK kampen i dag). VAR virker til selektivt at vælge hvad de gider og ikke gider at se på, og det er altså problematisk da det skævvrider konkurrencen og afgør kampe, ofte til forkert udfald.

Jeg synes i øvrigt at der simpelthen dømmes for mange straffespark. Alene i de seneste 5 playoff kampe har der været 6 straffespark. Det er jo helt vanvittigt. Engang var det en sjældenhed med straffespark, nu er det hver evigt eneste kamp det sker. Det synes jeg personligt ødelægger sporten. I øvrigt burde FCN vel så også have haft straffespark da Schjelderup nedlægges tidligere i kampen, hvis det er den overordnede linje.

Er jeg den eneste der deler den mening?

Og så ift. vores Tochi diskussion. Sjovt at i det øjeblik han bruges på Jaxes position, ja, så spiller han ganske sublimt og scorer bogstaveligt talt efter et par sekunder. Lad os se mere af det, tak!
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Tochi spillede nemlig en rigtig god kamp i går og der kunne man se tegningen til den profil han kan udvikle sig til.

Overordnet set synes jeg vi spillede en flot kamp.
God start og vi trykker på frem mod 1-0. Så blir vi for passive og får lukket Randers tilbage i kampen.
Hatten af for deres mål, som er flot spillet igennem, men det skete i en periode hvor vi kiggede for meget fodbold og bakkede mere end vi pressede frem.

Lad os nu slå Brønby på mandag. Både for at bryde komplekset mod Brøndby men også bare for at lave rav i mesterskabsspillet :)


Annonce