Snak

Mere indhold efter annoncen
Lad os se. Kamal har bekræftet, at Ajax har sendt et bud afsted, og Patrick Berger er også en top journalist. Ajax har solgt spillere for 815 mio, og de har købt for 465 mio. i denne sæson. Ajax har råd, FCN står finansielt stærkere end nogensinde før og både Liverpool og Manchester United er inde i billedet. Så en pris på 15 mio. euro virker ikke urealistisk, som jeg ser det.
Det var postet på Reddit hvor en Ajax fan skrev:

This is a reaction to the earlier statements by Patrick Berger that a deal was on the verge of completion for €15 million + bonuses.

Så han siger at handlen er langt fra færdig. Så fortolker fans at det er på grund af prisen. Men som du selv er inde på kan de skyldes at han vil til Man Utd i stedet for.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Ja, det kan være, at FCN og Ajax er blevet enige om prisen, men der er stadig mange ting, som skal ordnes. En handel i den størrelsesorden tager tid. Det kan være Kamaldeens personlige forhold/kontrakt, et lægetjek, juridske detaljer i kontrakterne eller at Kamal og hans agent lige afventer, hvad Manchester United vil tilbyde.

Se bare Ibrahima Konaté som er skiftet til Liverpool i dag. Aftalen skulle eftersigende allerede have været på plads for flere uger siden, da Liverpool bare skulle aktivere hans frikøbsklausul. Men det har trukket ud, da der var mange små ting, der skulle ordnes.
Kamaldeen er igen udtaget til Ghanas A-landshold (ikke overraskende) så de venter jo nok på at få de antal point det kræves for et skifte til england pt. Derfra kan man håbe der går budkrig i den ;)
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Endeligt. Lejeaftale vedørerende RTD Park på plads

Nu slutter en lang træls forhandling omkring lejeafgift af RTD Park.
FCN og Furesø kommune har indgået en aftale som gør at FCN sikre sig en hjemmebane i Farum de næste 5 år og dermed lukker det ned for en af de scenarier som potentielt kunne drive holdet ud af kommunen.

Det er endt med en markant stigning i lejeafgiften som stiger fra 2,6 millioner til 3,8 millioner årligt.

Med i aftalen har Furesø accepteret at bane 4 bliver konverteret til kunstgræs og der skulle også blive oprettet en "goal station". FCN kommer dog selv til at stå finansieringen af disse.

Klubdirektør Søren Kristensen understreger at den nye aftale ikke har nogen indflydelse på planerne for at oprette en fodboldby i Hillerød.

Link til artikel fra sn.dk->
https://sn.dk/Furesoe/FC-Nordsjaelland-bliver-i-Furesoe-lejeaftale-forlaenget-fem-aar/artikel/1441103?rss
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg dømmer ikke nogle ude - heller ikke Rothmann. Nogle er late bloomers og det tager vores model selvfølgelig ikke højde for. En spiller som Mathias Jensen var 20/21 før han for alvor slog igennem - man kan vel få tanken at han næsten ville være dømt ude allerede hvis det var i dag - også have vi gået glip af den danske pirlo i trøjen :)
Nå, så har vi da lige fået et par tidligere FCN drenge i Premier league ;) Marcondes er dog ikke sikker på en forlængelse, så måske FCN kan slå til der ;D tror det dog næppe.

I øvrigt et emne der ikke diskuteres så ofte:

Vores kvindehold får godt nok tæsk for tiden og taber, ja, alt de er involveret i. Fortsætter den stil tror jeg ikke der går lang tid før projektet droppes. Kvindeholdet var sidste år ganske fornuftigt (og vandt pokalturneringen) men i år er det godt nok gået tilbage. Det er jo også en udgift for klubben, så det kræver vel succes for at projektet kan fortsætte? Her tænker jeg CL deltagelse (top 2 i kvindeligaen).

Kvindefodbold har dog svære betingelser, og udskiftningen er endnu større end for vores herrehold. Det er vel nærmest hvert halve år at truppen udskiftes?
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
2 opslag i streg, men jeg har lige set at Palace byder 80 af de store for Nelsson, hvad sker der lige for det? Hvor mange af de 80 millioner mon ryger til FCN?
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Er det ikke i omegnen af 10 mill. kr?
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
FCK betalte 27 mio. upfront og op til 35 mio. i alt via bonusser. Lad os bare sige FCN har fået halvdelen af bonusserne opfyldt. Så er vi på 31 mio. Hernæst er der formentlig en videresalgsklausul på 20%, som er gældende for salgsbeløbet minus, hvad FCK selv har givet for ham. Det er sådan meget klassisk. Det vil altså sige 20% af 49 mio. Det er 9,8 mio. Så er vi ca. på 41 mio. Hertil er der udviklingspenge, hvor man op til 5% af salgsbeløbet afhængigt af en række forskellige faktorer. Lad os bare sige FCN får 3% ud af de mulige 5%, så lander der ydereligere 2,4 mio. i Farum. Der er en masse usikkerhed i dette regnestykke, og det er lidt for sjovs skyld, men vi lander i nærheden af 43 mio. i alt til FCN.


Annonce