Jeg vil umiddelbart mene, at man skal kunne begynde at se et mere sammenspillet hold efter tilførslen af seks nye spillere i vintervinduet. Der burde efterhånden være en del relationer og automatismer som sidder i skabet efterhånden.
Der er vel ingen tvivl om, at den individuelle kvalitet af de nye spillere har løftet det samlede niveau. Med relationerne på plads burde FCN på den baggrund være det bedste hold i slutspillet. Ikke et hold der er et niveau højere end resten men, bare lige det lidt bedre.
OB har dog til tider vist et imponerende niveau - bl.a. i en halvleg mod FCK i Parken hvor de totalt sad på spillet. Heldigvis har de det også med at falde sammen.
Jeg vil derfor mene, at FCN vil vinde de fleste kampe i slutspillet - inkl. den i dag - og bør gå efter 7. pladsen. Stadig er bolden dog rund og spil og resultat ikke altid efter fortjeneste, konkurrencen skarp og hvad man nu kan finde på af forbehold.
Største konkurrent anser jeg Viborg for at være efterfulgt af AGF/OB. Endelig er OB en outsider, for de dage hvor det spiller er de altså gode. Jeg forventer at de vil få en del sejre el. uafgjorte. VB ser overraskende ud til at have fået gang i spillet, så det bliver en tæt omgang. SJE ligner et hold der er helt væk.