@Shackleton
Du vrøvler løs om uretfærdighed i planlægning af kampprogram, det er vel også uretfærdit, at ham der Albin ikke ude mod fcn. Det er lidt mystisk, at gå så meget op i kampprogram når man som fcn har så bred en trup. Det så være sagt, hvordan kan det ikke være synd for VFF og OB at de allerede skal mødes i dag? Kan du forklare mig det ven? :-)
Jeg har ikke nævnt et eneste ord om uretfærdighed i planlægning af kampprogram. Blot konstateret at VB har en dags restitution mere end FCN og, at det kan have en betydning. Sådan er det en gang imellem. Nogle gange vil det være til FCN´s fordel - andre gange til modstanderholdets fordel, afhængigt af hvem der har mest/mindst restitution før den enkelte kamp. Kigger du i VB-tråden klagede de ret meget over det sidste gang de havde en dag mindres restitution end modstanderholdet. Det vil som regel have en indflydelse på kampen, men sådan er det. Ikke et eneste ord om klage herfra.
Jeg synes, ærligt at fcn til tider spiller lækkert bold, men de har ikke været gode til det der med, at være gode ;-) Så når du taler om 7. plads. er det pt. som ham der ali - bevares det er muligt, men det lige så muligt med en 11. plads.
Som den eneste her i tråden har jeg været optimistisk på FCN´s vegne ang. placering, hvor alle andre har været bekymret for nedrykning. Når jeg er optimistisk skyldes det bl.a. at FCN har ageret proaktivt da man i vinters erkendte at med den kvalitet der var i holdet ville have problemer med at undgå en nedrykning. Derfor har man hentet 6 spillere ind der - generelt set - passer ind i FCN´s spilsystem. Det har været det dyreste transfervindue nogensinde for FCN. Min formodning har været, at de burde være ved at være spillet ind på holdet og dermed kan gøre en positiv forskel og, at det burde begynde at give nogle bedre resultater.
Jeg må også erkende, at jeg har været for optimistisk og havde regnet med at det havde givet sig udslag et par kampe tidligere. Dog har der været en stærkt positiv udvikling i holdet og jeg mener, at jeg har noget at have min optimisme i. Det er muligt at jeg tager fejl, og jeg benævner da også til tider mig selv som "Komiske Ali" her i tråden af samme årsag. Derudover er bolden rund og de fire af holdene (VFF, OB, VB, FCN - indtil nu har VFF dog set lidt bedre ud end resten) er pt. ret meget på samme niveau, så det kan da sagtens blive et andet resultat. Jeg vil dog personligt blive skuffet, hvis det ikke mindst bliver en 8. plads.
Dernæst, 1700 til sidst hjemmekamp, ikke jer herindes skyld, men for pokker hvor er det på alle måder bare uværdigt
Tilskueropbakningen har af mange gange været diskuteret i denne tråd. Jeg skal spare dig for den lange udredning men, primært tror jeg at det handler om at FCN har været vildt ringe til at kommunikere hvad man egentlig er og hvad man står for og hvad planerne egentlig er. Derudover, at man agerer som man gør med en sådan pengetank. Det er der ikke ret mange der er klar over og der burde være en bedre opbakning, det fortjener såvel klub som spillere. Det er alle herinde vist enige om.