Snak

Mere indhold efter annoncen
Håber inderligt vi købet Rocco
Har hørt rygte om Nagalo skulle have forlænget. Andre hørt lignende.
Gala var jo var interesseret i sommers men fik 2 x nej tak. Håber de holder sig væk med nye bud. Nagalo, Villa og Bidstrup er vel de vigtigste netop nu.
FCN i medierne

Stor artikel på sn.dk om FCN, med særligt fokus på transfervinduet.: https://www.sn.dk/danmark/stilhed-fra-schjelderup-bidstrup-vil-blive/

Rocco er desværre blevet skadet og er tilbage i Lille for at få behandling: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/her-er-aarsagen-til-superliga-komets-franske-visit

Christian Køhler der i ca. 1 halvsæson havde sat sig på den defensive midt i FCN vil efter et par år på Island retur til DK: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/generelle/kontraktfri-midtbanespiller-vil-retur-til-danmark

ASO tilsyneladende ikke tilfreds i Club Brugge: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/benelux/medie-isoleret-skov-olsen-irriterer-club-brugge

Jeg har ikke hørt noget om Nagalo
Hvad pokker sker der for at Flemming stopper i FCN? Det er godt nok kritisk.
https://www.bt.dk/superligaen/bt-afsloerer-bombe-i-superligaen-fc-nordsjaelland-skifter-cheftraener
FCN
Det er godt nok triste nyheder om det er korrekt. Hvis det er sandt kan jeg simpelthen ikke forstå hvorfor han i det mindste ikke kunne holde sæsonen ud..
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"We are not normal" skriver FCN i stort set al sin kommunikation - og det må man da sige er rigtigt, hvis BT´s historie er sand. Normalt fyrer man sin træner når det ikke går godt - FCN satsede på Flemming sidste år, hvor alle andre ville have fyret ham.

Nu ligger man til et mesterskab, og så vælger Flemming at træde tilbage til en mere tilbagetrukket post. Dernæst lader man assistenttræneren overtage midt i en mesterskabsjagt - "We are not normal".

Holder BT´s historie vand, er det noget man har arbejdet på siden i sommers efter Flemmings eget ønske. Jeg må indrømme, at det ikke lige er en nyhed der passer mig men jeg håber, at der er mening i galskaben.

Jeg havde godt hørt nogle påstå, at Flemming skulle ønske noget mere tilbagetrukket - men det er jo et rygte der er dukket op en del gange. Skulle det endelig ske, havde jeg så gættet på Niels F til at overtage. Men - "we are not normal" - så vi lader da bare en assistentræner uden cheftrænererfaring nappe det mesterskab...
Det kan jo blive den omvendte historie fra 2012, hvor FCK smed mesterskabet, da CV satte sig selv i trænersædet.
FCN
Jeg tænker at vi mangler en "brik" i historien så den giver mening.
Det er rigtig at Flemming flere gange har udtalt at cheftrænerjobbet ikke var hans drømmejob og at han godt kunne se sig selv i en anden rolle men det giver ikke mening at lave skiftet nu. Der må være noget som giver anledning til at det skal være netop nu. Jeg har set at flere gætter på at han skal være U21 landstræner hvilket kunne være en anledning til at lave skiftet....men alligevel. Kan næsten ikke forestille mig at Flemming ville forlade "guld-projektet" utidigt medmindre der er sket noget meget presserende.
Nå, men vi må afvente yderligere detaljer.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Jeg krydser fingre for at det ikke er pga. Bonus-datterens sygdom - altså at den skulle være forværret, der gør, at Flemming stopper.
Uanset hvad, så har jeg stor respekt for beslutningen om at træde tilbage. Flemming er bundsympatisk og fortjener alt det bedste her i livet.
FCN
Rygterne vil vide at der snart kommer en officiel udmelding fra FCN
Annonce