FCN i medierne170 omtaler af FCN i diverse medier i det sidste døgn... Så igen blot et selektivt udvalg.
En rigtig fin afskedsvideo med Sjelle:
https://fcn.dk/2023/01/ned-ad-mindernes-alle-med-andreas-schjelderup/EB skriver, at det er 3. gang at Marcondes afviser BIF:
https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/broendby/broendby-snydt-igen/9584447Transferen af Katrine Kühl til Arsenal er en af de helt store inden for kvindefodbold og egentlig større end f.eks. Schjelderups til benfica. Det kaster dog kun ca. 1 mio. DKK af sig skriver flere medier. Det er dog en af de største transfers inden for kvindefodbold.
Et sjældent medie til at skrive om FCN er Børsen:
i en branche, som har pres, utålmodighed, følelser, voldsomme opture og nedture samt forfængelighed som grundvilkår, er det tilsyneladende muligt at gøre kontinuitet til en konkurrencefordel.
Kontinuitet lyder kedeligt, men en disciplineret tilgang, hvor man fastholder en linje hen over tid, giver en genkendelighed, som gør det nemmere for ledere og medarbejdere at forstå, hvordan de hver for sig kan bidrage til at komme nærmere et langsigtet mål.
Den slags kræver svære beslutninger indimellem, og uanset om FC Nordsjælland vinder mesterskabet eller ej, er beslutningen udtryk for en ledelse, der tror på sig selv.
SN.dk skriver om Cheftrænerskiftet:
Cheftræneren er blevet overhalet af en træner, som jeg ser som en endnu bedre cheftræner end mig selv, siger Flemming Pedersen med sit karakteristiske store smil.
- Johannes er rigtig dygtig på træningsbanen og ved, hvad han vil. Han er opdraget i vores spillestil og alt dét der. Det er vi sikre på, han kan. Og det han så yderligere kan - også i forhold til mig selv - er at komme med en endnu større gennemslagskraft. Han stiller enormt tydelige krav og er endnu bedre kommunikativ, end jeg er.
- Det, mener jeg, vil give os og holdet 5-10 procent ekstra, så vi står endnu stærkere i jagten på mesterskabet. Fordi vi bliver endnu mere tydelige for spillerne, og det vil på kort sigt kunne løfte noget i foråret.
elv bliver Flemming Pedersen i trænerteamet indtil sommer, og derfra kommer han så helt tilbage i rollen som teknisk direktør. Eller det vil sige i en udvidet rolle for hele Right to Dream-koncernen, som leder af Football Function Group.
Den består af Head of Football, Mads Davidsen, Head of Human Performance, Jacob Penalver, chefen for ”Talent ID” (talentidentifikation, red) Ian Yates og Gareth Henderby, der er chef det internationale akademi.
- Det er en rolle, der allerede er i gang, for jeg får lidt mere tid, nu hvor jeg ikke skal være i ”tunnelen” i forhold til kampe.
- Den gruppe skal støtte vores klubber og akademier - herunder FC Nordsjælland, som det vigtigste. Det er også derfor, vi får kontor ovre i lounge 302 her i Farum. Vi skal hjælpe med at lægge strategier, ansættelse af medarbejder, udvikling af spillestil og medabejdere og så sørge for, at der kommer endnu mere know-how ud til klubber og akademier.
En rolle han i den grad ser frem til.
- Det er jo lige mig. Jeg kan komme op i helikopteren igen og være med til at få styr på det hele. Sørge for at vi kan få uddannet endnu bedre trænere og spillere. Til sommer går vi også i gang med en ”coach school”, fordi
vi vil uddanne endnu bedre trænere, end vi har nu. Så vi kan lave en fantastisk intern træneruddannelse, hvor vi også kan få eksterne trænere ind og give uddannelse.
Peter Sørensen mener, at FCN efter salget af Schjelderup ikke længere er guldfavoritter:
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/lugter-fck-blod-ekspert-ser-svaekket-fcnPå sæsonkortholdermødet opfordrede Jan L i øvrigt fans til at møde op og støtte holdet - også til træningskampe. "Holdet har brug for at mærke støtten" sagde han. Opfordringen hermed givet videre:
https://fcn.dk/2023/01/aarets-foerste-traeningskamp-praktisk-info-til-fans-og-tilskuere/ ... og tak for opbakning